Zbigniew Kuźmiuk: Mimo gestów PiS i prezydenta, opozycja nie przestała być totalną - zdjęcie
13.11.19, 08:26Fot. Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC BY-SA 2.0

Zbigniew Kuźmiuk: Mimo gestów PiS i prezydenta, opozycja nie przestała być totalną

18

1. Wczoraj podczas pierwszego posiedzenia Sejmu w nowej kadencji na marszałka Sejmu wybrano Elżbietę Witek, za tą kandydaturą głosowało aż 314 posłów (a wiec za tą kandydaturą głosowało blisko 80 posłów opozycji), tylko 11 posłów głosowało przeciw (wszyscy posłowie Konfederacji), a 134 posłów wstrzymało się od głosu (posłowie Platformy).

Opozycja nie wystawiła żadnej kandydatury na to stanowisko, co podkreślił w swoim wystąpieniu zarówno Borys Budka z Platformy, Kosiniak -Kamysz z PSL-u jak i Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

O ile posłowie PSL-u i Lewicy głosowali ostatecznie za kandydaturą Elżbiety Witek , to Posłowie Platformy wstrzymali się od głosu, co oznacza, że wprawdzie szanują fakt, że zwycięzcy mają prawo do wystawienia swojego kandydata na marszałka ale nie będą go popierać.

2. W tej sytuacji występujący w imieniu Zjednoczonej Prawicy prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, stwierdził, że z radością wysłuchał oświadczeń tych przedstawicieli opozycji.

Stwierdził także „posumowałbym to tak: koniec opozycji totalnej. Jeżeli tak będzie, to będzie to wielki postęp i zmiana w interesie polskiej demokracji i przyszłości, bardzo proszę, żeby nie były to tylko słowa”.

Niestety mimo optymizmu prezesa, wszystko wskazuje na to, że opozycja w szczególności Platforma wcale nie zrezygnowała ze swojej „totalności” i w dalszym ciągu będzie z niej korzystała.

3. Ale o tym ,że opozycja (głównie Platforma) w dalszym ciągu będzie zachowywała się „totalnie” świadczy sytuacja w Senacie, gdzie Platforma mając tylko 43 mandaty zachowuje się jak formacja zwycięska.

Mimo tego, że Prawo i Sprawiedliwość ma w Senacie 48 mandatów Platforma uznała, że ta partia nie ma prawa budowania większości i każda próba pozyskania dodatkowych głosów, była uznawana za korupcję polityczną.

Co więcej senator Fedorowicz z Platformy, stwierdził że każdy z senatorów, który zechce wesprzeć Prawo i Sprawiedliwość, nie tylko przekreśla swój los na przyszłość ale także los swoich dzieci i wnuków.

Czyli nie tylko ci senatorowie będą pod pręgierzem ale także ich dzieci i wnuki i to ta zapowiedź pokazuje z jaką determinacją mamy do czynienia w Platformie w sprawie zdobycia tego skrawka władzy publicznej.

4.Do kompromisu, współpracy i porozumienia namawiał posłów i senatorów w swoim wystąpieniu obecny na inauguracyjnych posiedzeniach Sejmu i Senatu prezydent Andrzej Duda.

Niestety jego wystąpienie było kontestowane głównie przez posłów Platformy, którzy okrzykami na sali sejmowej dawali do zrozumienia, że nie są zadowoleni z przemówienia prezydenta RP.

Nawet gest prezydenta, który pod koniec swojego wystąpienia, zszedł z mównicy i podał rękę wszystkim posłom siedzącym w pierwszym rzędzie (od lewa do prawa), został przez opozycję przyjęty krytycznie.

5. Tuż po wyborze senatora Tomasza Grodzkiego okazało się, że największy klub opozycyjny liczący 48 senatorów może liczyć tylko na jednego wicemarszałka podobnie jak kluby Lewicy czy PSL-u, które mają w Senacie odpowiednio dwóch i trzech senatorów.

To dziwne podejście w sytuacji, kiedy w Sejmie, gdzie Prawo i Sprawiedliwość ma bezwzględną większość, a mimo tego, wszystkie kluby opozycyjne uzyskały miejsca dla swoich przedstawicieli.

Wszystko więc wskazuje na to, że opozycja niestety nie przestała być opozycją totalną, mimo tego ,że wczoraj zarówno Prawo i Sprawiedliwość jak i Prezydent RP, wykonali daleko idące gesty w jej stronę.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (18):

Urszula2019.11.13 12:54
4 lata plucia, obrażania Platformy Obywatelskiej, a szczególnie Tuska i wy chcecie aby opozycja nagle przestała być totalna? Za dużo złego spotkało opozycję i nie prędko wam uwierzą. Wszyscy pamiętają "gorszy sort", "kanalie" i inne parszywe wyzwiska. Kaczyński jako pierwszy zainicjował podział Polaków i pierwszy zasiał nienawiść przeciwko tym, którzy myślą inaczej niż on. Teraz oczekuje końca totalnej? Niech najpierw zastanowi się nad sobą i nad tym ile złego zrobił.
gregor2019.11.13 11:21
o latwowierny PIS=ie ttttrzeba byc totalnie naiwnym ze zlodzieje i szkodnicy Polski raptem sie nawroca lepiej policzcie ile ludzi zostalo w domach ich zmobilizujcie do pojscia na wybory bo tego oczekuje Nasza Ojczyzna
Roch Kowalski2019.11.13 9:54
Pan to chyba żyje w swoim wyimaginowanym świecie. O jakich gestach pan pisze. Gest to miała opozycja nie wystawiając kandydatów na marszałka sejmu i głosując na wypraną panią marszałek. Co zaś wyboru wicemarszałków senatu uważam, że jest bardzo dobry. Pisze pan że największy klub itp. Proszę sobie przypomnieć jak po wyborach samorządowych gdzie wygraliście w sejmikach potraktowaliście opozycję. Nikt w łódzkim sejmiku spoza pis nie został wicemarszałkiem. Obsadziliście wszystko swoimi a we wcześniejszej kadencji zwycięzcy dali jedno stanowisko wicemarszałka dla PiS. Niech pan pomyśli zanim coś głupiego napisze.
realista2019.11.13 9:41
I tu widać frondową bezinteresowną zawiść ! Zazdroszczą posłom opozycji !!!!!!!!!!!Dlatego gnojowicę wylewaja
Torchwood2019.11.13 9:01
"Tuż po wyborze senatora Tomasza Grodzkiego okazało się, że największy klub opozycyjny liczący 48 senatorów może liczyć tylko na jednego wicemarszałka podobnie jak kluby Lewicy czy PSL-u, które mają w Senacie odpowiednio dwóch i trzech senatorów. To dziwne podejście w sytuacji, kiedy w Sejmie, gdzie Prawo i Sprawiedliwość ma bezwzględną większość, a mimo tego, wszystkie kluby opozycyjne uzyskały miejsca dla swoich przedstawicieli." Co dokladnie jest tutaj dziwnego? W Sejmie wszystkie kluby maja swoich przedstawicieli, i w Senacie tez.
lady chapel2019.11.13 9:01
TOTALNY to jest upadek obyczajów w tej przyklasztornej wiosce - bo co to za kraj, w którym do chwili wyboru marszałka senatu nie wiadomo czy prawica nie podkupi któregoś z posłów by ten przeszedł na ich stronę oszukując tym samym swoich wyborców??? I takiego procederu dopuszcza się partia rządząca, której przewodzi osoba usunięta kiedyś z kancelarii prezydenta, za co mścii się na wszystkim i wszystkich
lady chapel2019.11.13 8:52
APEL POLAKÓW Z LITWY DO POLAKÓW Z POLSKI Przyjeżdżajcie, szanowni młodzieńcy w koszulkach z napisami, których nie rozumiecie! “Nazywają Cię faszystą, bo kochasz swą Ojczyznę! Zawsze walczyć będziesz z p...ym komunizmem!”. I race odpalone nad płytą Mauzoleum Matki i Serca Syna - to tegoroczne elementy obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Cmentarzu na Rossie. Na szczęście tym razem tylko epizodyczne. https://zw.lt/opinie/kozicz-marszalek-lubil-zadymy-ale-nie-takie/
ab2019.11.13 8:50
Głupi,głupszy,Kuźmiuk
Pierz2019.11.13 8:45
Gesty PiS? 1. Macierewicz marszałkiem seniorem Sejmu. 2. Pawłowicz i Piotrowicz do TK. Takie gesty to raczej pokazywanie faka opozycji.
Sariel2019.11.13 8:36
Artykuł pisany przez gimnazjalistę I pełny kłamstw i manipulacji PiS nie ma większości w senacie, bo ludzie, którzy weszli do senatu spoza list PO, są POWIĄZANI z opozycją albo mają podobne do nich poglądy. Tak wybrali ludzie, więc możecie się zamknąć, bo tak działa demokracja Jesteście żałośni, PIS od prawie miesiąca robi wszystko, żeby przekupić jakiegoś senatora z opozycji, oferowali im pieniądze i stanowiska. Jak nikt nie uległ korupcji politycznej stosowanej przez PIS, stosujecie metody manipulacji i nastawiania ludzi przeciw nim
hm2019.11.13 10:01
PiS ma najwięcej senatorów ale nie ma większości więc szuka koalicjanta, jaka korupcja? zawsze jest coś za coś. To PO manipuluje, sami zawsze to robili, bo nigdy nie mieli samodzielnej większości. Lewica i PSL podobne poglądy? powiązani? chyba korupcją
AAAtomek2019.11.13 8:10
Senat odzyskany dla Ciebie Polsko! Meldujemy wykonanie zadania Polsko. Następne, Prezydent, Sejm i reszta.Wyczyścimy Polskę z ruskich i watykańskich okupantów!
orgi2019.11.13 9:43
tomuś , zrób kupkę , gó...o przez ciebie przemawia ......
ktoś tam2019.11.13 8:09
Do totalniaków znakomicie pasują słowa ze znanego wiersza: "Ty co mieszkasz dziś w pałacu s... chodziłeś za chałupę"
ktoś tam2019.11.13 8:10
Totalniacy nie są po to by chronić wizerunek Polski, tylko po to by nas ośmieszać. Tak są zadaniowani i nie ma na to medycyny. Zdaje się... Ale to moje takie tam...
anonim2019.11.13 8:11
Do pisowców i do każdego kto do koryta się dorwał.
ktoś tam2019.11.13 8:29
Uj, uj, jaka erupcja intelektu... Wasze totalniaków osiągnięcia to sok z buraka, "jachirówka", "szogun", taśmy p. N..., różne afery na ciężkie miliardy, nieustanne skargi do UE... Wy totalniacy nic innego nie potraficie tylko niszczyć Polskę od wewnątrz i na zewnątrz.
Pierz2019.11.13 8:55
A dalej tam było: "I ty, księżuniu, co kut.sa. Zawiązanego masz na supeł, Żeby ci czasem nie pohasał..." To chyba nie do opozycji?