02.08.19, 09:51Zdj. zbigniewkuzmiuk.pl

Zbigniew Kuźmiuk: Kolejna obietnica PiS zrealizowana! Zerowy PIT dla młodych już obowiązuje

1. Wczoraj weszły w życie przepisy ustawy o zerowej stawce podatku PIT dla pracujących do 26 roku życia i w związku z tym obejmą one dochody osiągnięte nawet w tym roku do wysokości 35 tys. 636,67 (tj. 1/5 rocznego limitu wynoszącego 85 tys.528 zł czyli górnej granicy I skali podatkowej).

Premier Mateusz Morawiecki prezentując projekt tej ustawy na początku lipca w Sejmie, mówił między innymi „propozycje które wielu miało dla młodych, czyli weź kredyt, zmień pracę, wyjedź z Polski muszą się skończyć”.
I dalej „wypychanie młodych ludzi z Polski musi się skończyć, to polska racja stanu, aby młodzi ludzie chcieli w Polsce zostawać”.

2. Przypomnijmy, że na początku lipca Sejm zdecydowaną większością głosów przyjął projekt ustawy o zerowej stawce PIT dla osób do 26 roku życia zatrudnionych na podstawie umowy o pracę albo umowy zlecenia dla dochodów nie przekraczających wysokości I progu podatkowego, czyli dochodów nie wyższych niż 85 528 zł rocznie.
Jeżeli dochody podatnika będą przekraczały ten poziom, to opodatkowane one zostaną dopiero powyżej kwoty 85 528 zł według skali podatkowej obowiązującej obecnie w podatku PIT.

Według wstępnych szacunków ministerstwa finansów, zerową stawką podatkową w PIT zostanie objęte około 2 mln podatników, a koszt dla budżetu państwa i budżetów samorządów wyniesie około 2,5 mld zł rocznie co oznacza, że taka kwota dodatkowo trafi do kieszeni pracujących młodych ludzi (już w tym roku w kieszeniach młodych podatników zostanie z tytułu tej ustawy około 1 mld zł).

3. W związku z tym, że jak już wspomniałem, ustawa weszła w życie od 1 sierpnia tego roku, to oznacza, że dochody osiągane przez młodych pracowników do 26 roku życia przez 5 ostatnich miesięcy tego roku do kwoty 35 636 zł, będą już objęte stawką zerową.


Co więcej, już w sierpniu 2019 roku pracodawca nie będzie miał obowiązku pobierania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, jeżeli młody pracownik złoży mu oświadczenie, że jego dochody od sierpnia do grudnia tego roku , nie przekroczą wspomnianej kwoty 35 636 zł.


Przypomnijmy także, że premier Morawiecki prezentując tę ustawę, zapowiedział, że w następnym roku, rząd będzie chciał rozszerzyć preferencje podatkowe także na młodych przedsiębiorców i pracowników miedzy innymi poprzez przynajmniej podwojenie kosztów uzyskania przychodów a także zwiększenia kwoty wolnej od podatku.
4. Przypomnijmy, że projekt ustawy o zerowej stawce PIT dla ludzi młodych do 26 roku jest jednym z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego ogłoszonej na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości pod koniec lutego tego roku.
W jej skład wchodziło: objęcie programem Rodzina 500 plus każdego dziecka, bez ograniczeń dochodowych, wypłata tzw. 13 emerytury, wprowadzenie zerowej stawki podatku PIT dla ludzi młodych, obniżenie stawki podatku dochodowego o jeden punkt procentowy z (z 18% do 17%) i podwojenia kosztów uzyskania przychodów dla wszystkich podatników, a także odbudowa lokalnych połączeń autobusowych w gminach i powiatach.


W Sejmie jest także ostatni już ze wspomnianej „piątki” projekt ustawy o obniżeniu stawki PIT z 18% do 17% i podwojeniu kosztów uzyskania przychodów, jego uchwalenie nastąpi jeszcze w tym miesiącu i będzie on dotyczył blisko 25 mln podatników, wszystkich tych, którzy odprowadzają podatek od dochodów osobistych).

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Miłosław2019.08.2 22:05
0% PIT dla WSZYSTKICH!!! Przywróćmy normalność!
Szymon2019.08.2 18:22
Jakie brawo PiS? Znowu kolejna wąska grupa może czuć się uprzywilejowana i jak zwykle Ci najbardziej obrotni muszą się na to zrzucać. Jesteśmy karani za to, że pracujemy! Zrzucamy się na wszystkie plusy, jesteśmy gnębieni co raz wyższymi podatkami, a w dodatku do sklepu po codzienne zakupy ze 100 zł to nie ma po co iść! Brawo, puścicie nas niedługo w skarpetkach. Albo już nawet bez!
michu2019.08.2 15:41
A dlaczego tylko młodych? ;)
JUZ ZYDKU NIGDY NIE BEDZIE JAK BYLO 2019.08.2 11:40
TAK OBURZONY ICEK WIELU POLAKOW PO 30 ,40 50 I 60 WYJERZA JUZ OD 4 LAT NA WCZASY ZA GRANICE BO ZA RZADOW PARTII OSZUSTOW TO MOGLI WYJERZDZAC ALE NA SZPARAGI DO NIEMIEC
PIS TO POLSKA PO TO NIEMCY ROSJA I IZRAEL2019.08.2 11:30
TY OBURZONY KOSZERNIAKU TU JEST POLSKA A NIE TEN KRAJ CO ZA CZASOW NACZELNEGO OSZUSTA Z BRUKSELKI .NIE PODOBA SIE POLSKA SPADAJ DO IZRAELA
TEGO WAM ICKI POLACY NIE ZAPOMNA2019.08.2 11:28
MIELISCIE ICKI T WLADZE TRZEBA BYLO OBNIZAC A WY TYLKO MNOZYLISCIE AFERY KORUPCJE I 350 MILIARDOW POSZLO W ZYDOWSKIE KIESZENIE.
oburzony2019.08.2 11:26
to jest dyskryminacja nierównosc i przesladowanie ludzi po 30tce. Mysle że wielu z nich wyjedzie z tego kraju na zawsze a takze 40 50 i 60 latkow.
PIS TO POLSKA PO TO NIEMCY ROSJA I IZRAEL2019.08.2 11:25
LON CO TY TU P RZ O ZYDOWSKIEJ KONSTYTUCJI .POLACY BEDA MIELI SWOJA NOWA KONSTYTUCJE PO WYBORACH
T.2019.08.2 11:15
Faktycznie brawo PIS! a kwota wolna od podatku dalej jedną z najniższych w Europie... zamiast rozdawać Nasze ciężko zarobione pieniądze na lewo i prawo, proponuję zrobić dofinansowanie do przedszkoli żeby oboje rodziców mogło podjąć pracę, wprowadzić ulgi podatkowe, specjalne bony zakupowe. Ale po co? Rozdawanie pieniędzy jest przecież bardziej medialne. Z czego Wy się frondo cieszycie i tak ten PIS popieracie? przecież Pis ma sejm i prezydenta jakby mogli to homo dewiację i aborcję mogliby jednym podpisem zatrzymać, ale tego nie zrobili i nie zrobią. PIS PO jedno zło
lon2019.08.2 10:54
Nastepny etap lamania Konstytucji. W dalszej kolejnosci do zwolnienia z PITu blondynki po 30 stce.
Roman2019.08.3 7:58
Który to art. złamano? Ekspercie?