Zbigniew Kuźmiuk: Czy wyborcy poznają wreszcie program kandydata KO? - zdjęcie
25.06.20, 08:04Fot. via: Flickr

Zbigniew Kuźmiuk: Czy wyborcy poznają wreszcie program kandydata KO?

18

1. Programu wyborczego szukała podczas konwencji wyborczej w Warszawie jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, poprzednia kandydatka na prezydenta z Platformy, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Rozpoczęła swoje przemówienie, zajrzała pod pulpit mównicy i z zadziwiającą szczerością zapytała uczestników konwencji „gdzie jest nasz program wyborczy” i szczerze się roześmiała.  

Podbiegła koleżanka, wręczyła kandydatce malutką książeczkę, program się znalazł i chociaż podczas tamtej prezentacji nie za dużo dowiedzieliśmy się o jej zawartości, to jednak program był i to w lutym tego roku.

2. Później niezwykle „oryginalną” kampanią Małgorzata Kidawa-Błońska doprowadziła swoje poparcie do poziomu 2% i wtedy z całych sił jej formacja polityczna rozpoczęła działania zmierzające do zmiany kandydata.

Liderzy Platformy publicznie twierdzili, że kandydata nie będą zmieniać ale przy pomocy Senatu, w którym mają większość, zablokowali wybory majowe i w nowej ustawie o wyborach czerwcowych, jednak uzyskali taką możliwość.

Błyskawicznie z niej skorzystali, a nowy kandydat prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zanim został jeszcze oficjalnie zrejestrowanym kandydatem, natychmiast rozpoczął kampanię wyborczą.

Już w połowie maja na konferencji prasowej zaczął między innymi od straszenia dziennikarzy TVP Info „spieszcie się państwo zadawać pytania z TVP info, bo niewiele tygodni już zostało”, zapowiadając, że powstanie nowa telewizja publiczna ale bez TVP info, Wiadomości i publicystyki politycznej.

Od tego momentu mija blisko 1,5 miesiąca, Rafał Trzaskowski w tym czasie uczestniczył przynajmniej w kilkudziesięciu otwartych spotkaniach z wyborcami, a programu jak na lekarstwo.

3. Ba czasami pytany przez dziennikarzy o fundamentalne zamierzenia programowe zachowuje się w sposób, który najoględniej można nazwać „zastanawiającym” jak w przypadku głosowania w sprawie obniżenia wieku emerytalnego.

Najpierw nie pamiętał, że 4 lata temu był posłem (wtedy kiedy Sejm głosował pod koniec 2016 roku projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę), później nie pamiętał, że w tej fundamentalnej sprawie głosował przeciw.

Choć teraz publicznie twierdzi, że jeżeli zostałby wybrany prezydentem naszego kraju, to zawetuje każdą ustawę, która wprowadzałaby podwyższenie obecnego wieku emerytalnego.

4.Tego rodzaju zachowania i tłumaczenia Trzaskowskiego wyglądają i brzmią kompletnie niewiarygodnie ale nie przeszkadza to kandydatowi Platformy twierdzić, że ta sprawa została przesądzona i on nie będzie do niej wracał.

Trzaskowski w publicznych wypowiedziach bardzo krytycznie wypowiada się o strategicznych inwestycjach infrastrukturalnych takich jak Centralny Port Komunikacyjny z towarzyszącą mu infrastrukturą kolejową czy przekop Mierzei Wiślanej, uważa że za środki zaoszczędzone na tych inwestycjach należałoby tworzyć centra inwestycji lokalnych.

Nie bardzo wiadomo co to miałoby być ale Trzaskowski często o tym mówi jako przeciwwadze dla wielkich inwestycji, choć przecież działa od 2 lat Fundusz Dróg Samorządowych w wysokości 6 mld zł, a w ramach Tarczy antykryzysowej 4,0, powołano także Fundusz Inwestycji Lokalnych w kwocie 6 mld zł.

Mimo tych zapowiedzi programowych wyborcy chcieliby się zapoznać z całościowym programem kandydata na prezydenta z Platformy ale wszystko wskazuje na to, że takiej okazji nie będzie.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (18):

oj niedobrze niedobrze2020.06.26 18:14
Kuźmiuk z bratniego ZSL nie ma wymaganej prawem skrzynki pocztowej? Dzisiaj w mojej znalazłem cztery egzemplarze ulotek z programem czaskoskiego.
Urszula2020.06.25 18:09
A jaki program ma Duda? Ten co 5 lat temu? Bo jakoś nowych pomysłów nie widzę.
XYZ2020.06.25 9:15
Rząd musi mieć program,a prezydent musi stać na straży konstytucji.
środkowy paluch w ruskiej onucy2020.06.25 9:09
Drodzy wyborcy - po wybraniu mienia na prezia - taki synuś Bulla Lewatywy i Bąka z Zoppot - natychmiast uruchomimy procedury UE w poszukiwaniu onego programu, jak do piątku Sok z Buraka napisze to sam Incoguto ogłoszę. Jak nie będzie - to walnę jakiś Fakenjuz, wtopę lub bekę
Moshe Cvel2020.06.25 8:40
Od dawna zauważam większe zdjęcia Trzaskowskiego , i więcej ich niż Dudy. Kto robi reklamę temu kłamcy , leniowi i nieudacznikowi . może we Frondzie tez byli SB-cy pracują?
Anonim2020.06.25 8:36
Negroidalny "raj " na ziemi według kumpli Epsteina.
tukan2020.06.25 8:35
Program PO - Kraść ,rabować nie żałować !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anonim2020.06.25 8:30
Program Spinellego, czyli niszczenie kapitalizmu lokalnego na rzecz internacjonałów, dekonstrukcja państwa, wartości , w końcu człowieka.
zdarta płyta chodnikowa2020.06.25 8:28
Jezd na słynnej płycie CD Lipa Bąk u Tuska z Zoppot - zacięła się w kampanii Tuska
Grizzly2020.06.25 8:28
@@@Walter, jesteś takim samym oszustem i kłamcą jak szambelan warszawski! Nie ma takich zapisów w Konstytucji, które złamał prezydent!
Urszula2020.06.25 8:43
Ty, wzorem kłamcy Morawieckiego i reszty pisdzielców też łżesz jak pies. Czemu, wy - pismatoły nie uczycie się pozytywnych zachowań?
Sylwester2020.06.25 9:04
Poza brakiem kultury zero treści i wiedzy. je zeli pozytywne zachowania wyglądają tak jak ty to prezentujesz( tu powinienem dodać w twoim stylu zwrot platfusiaro) to ja dziękuję. Wolę być rzeczonym pisdzielcem
Grizzly2020.06.25 9:36
Prostactwo, chamstwo UBecko - sowieckie!
Walter2020.06.25 8:24
Andrzej Duda wielokrotnie złamał konstytucję, na którą przysięgał, mówiąc: "tak mi dopomóż Bóg". Złamał następujące artykuły ustawy zasadniczej: art. 2, 10, 32, 42, 126, 173, 183, 187, 190. Nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann publicznie wypomniał mu łamanie konstytucji, a wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego wstydzą się za niego. Elektorat pisowski, albo nie zna prawa konstytucyjnego, albo wielokrotnie łamanie ustawy zasadniczej przez Andrzeja Dudę mu nie przeszkadza. Ambasady polskie blokują głosowanie polaków mieszkających za granicą w miejscach, w których PiS ma małe poparcie. To może mieć wpływ na wyniki wyborów i powinno być z urzędu zakwestionowane.
Zatroskany2020.06.25 8:24
Dla lemingów utuczonych w wielkich miastach przez PO PSL brak programu to też program, byle było GOŁO i WESOŁO. Niestety zjawisko "Lemingrad" rozlało się i zainfekowało te mało miasteczkowe i wiejskie zakompleksione pączkujące lemingi. Trzaskowski do tych ogłuszonych ludzi wyciąga rękę.
as2020.06.25 8:20
W W-wie poznano program Trzaska. Deklaracja LGBT - obowiązuje już od roku!! Wszystkich !! TAK MOŻE BYĆ W CAŁEJ POLSCE.
Grizzly2020.06.25 8:13
Ten program jest POwszechnie znany : ChDiKK! Resztę dopiszą w Berlinie i Brukseli!
Andrzej2020.06.25 8:11
Program Trzaskowskiego: 1 - krytyka PiS, 2- krytyka PiS, 3 - krytyka PiS itd. ................ Proste !