Msza inaugurująca pontyfikat Papieża Franciszka odbędzie się 19 marca - ogłosił rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ. Dziś rano Franciszek I uda się do sanktuarium maryjnego na terenie Rzymu, a po południu odprawi z kardynałami Mszę w Kaplicy Sykstyńskiej, zaś następnego dnia przyjmie ich na specjalnej audiencji. W sobotę 16 marca Papież spotka się natomiast z dziennikarzami. Jak poinformował ks. Lombardi, w niedzielę Ojciec Święty odmówi z wiernymi Anioł Pański. W środę 20 marca nie będzie audiencji ogólnej, ale Papież spotka się tego dnia z ekumenicznymi delegatami przybyłymi na inaugurację jego pontyfikatu.

Zaraz po swym wyborze Franciszek zadzwonił do emerytowanego Papieża Benedykta XVI, przebywającego w Castel Gandolfo. Spotkają się prawdopodobnie w tych dniach - dodał ks. Lombardi. Rzecznik Watykanu przyznał, że sam jest zaskoczony wyborem Jorge Mario Bergoglio z Argentyny na Papieża. Podkreślił, że imię Franciszek wyraża „prostotę i ewangeliczne świadectwo”. „Nie wiem, co powiedzieć, jestem w całkowitym szoku, uczestniczę w tym momencie radości Kościoła, ale muszę najpierw odnaleźć się w tej nowej sytuacji” - przyznał ks. Lombardi dodając, że jest to „niespodzianka, która wyraża odwagę kardynałów".

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner pogratulowała nowemu Papieżowi, którym został arcybiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, i życzyła mu „owocnej pracy duszpasterskiej”. Prezydent umieściła na Twitterze list, w którym wyraża nadzieję, że nowy Biskup Rzymu podczas swojego pontyfikatu będzie „dążył do sprawiedliwości, równości, braterstwa i pokoju” na świecie.

Fot. Radio Watykańskie

JW/Radio Watykańskie/You Tube