Żałoba nie tylko w ,,Newsweeku’’. Niemiecka prasa w desperacji po porażce Trzaskowskiego  - zdjęcie
14.07.20, 12:24Prezydent Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski/YT/TVP Info/naTemat.p

Żałoba nie tylko w ,,Newsweeku’’. Niemiecka prasa w desperacji po porażce Trzaskowskiego

29

Niemiecka prasa wiele wysiłku włożyła w promowanie kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Polski. Brakuje Niemcom w Polsce uległej im władzy, a „wychowanek” Donalda Tuska byłby idealnym początkiem w powrocie do budowania swojej dominacji w polskiej polityce. Dlatego po ogłoszeniu wyniku wyborów media w Niemczech rozpaczają nad porażką swojego liberalnego kandydata i przekonują o „pogłębieniu podziałów” w Polsce.

- „Narodowo-konserwatywna partia rządząca PiS ma teraz z wygraną swojego kandydata Andrzeja Dudy trzy lata czasu do następnych wyborów parlamentarnych, aby kontynuować przebudowę Polski w państwo autorytarne. Zapowiedzi wiodących polityków PiS podczas kampanii wyborczej, że po zwycięstwie zaprowadzony zostanie porządek w mediach, budzi obawy. Nie można pokładać nadziei w tym, że Duda podczas swojej drugiej kadencji nagle będzie korektywą rządu” – czytamy w dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Dziennikarze nie kończą jednak swojego zachwytu na Rafałem Trzaskowskim:

- „Tym ważniejsze dla przyszłości Polski jest to, jak Rafał Trzaskowski wraz z opozycją wykorzystają ich względny sukces. Czy uda się im skonsolidować wielki liberalno-demokratyczny obóz, który przede wszystkim w młodszych pokoleniach ma licznych zwolenników?” – pytają.

Z kolei „Sueddeutsche Zeitung” oskarża polską władzę o atak na wszystkie „wrażliwe” grupy społeczne, jak mniejszości seksualne czy Żydzi:

- „Ataki partii PiS, która wyraźnie czuła zagrożenie ze strony Trzaskowskiego, skierowane zostały ostatecznie we wszystkich kierunkach: przeciwko dziennikarzom, warszawiakom, Niemcom, Żydom, homoseksualistom, elitom. Co jest szczególnie perfidne, gdyż zarówno Duda, jak i Trzaskowski pochodzą z podobnych miejskich środowisk inteligenckich”.

Tutaj również dalej „bohaterem” walczącym z „autorytaryzmem” jest wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej:

- „Przeciwstawienie temu bardziej przyjaznego języka zamiast obrzucania się błotem jest zasługą Trzaskowskiego, co może mieć trwały efekt. Jednak w tych wyborach prezydenckich, które z natury ograniczają się do dwóch kandydatów i dwóch obozów, mimo wszelkich różnic nie wszystko jest czarne i białe. Rafał Trzaskowski nie był idealnym kandydatem dla niezadowolonej z PiS klasy społecznej. Z jego młodzieńczym, otwartym sposobem bycia był po prostu tym, na kogo można było przystać, któremu powierzono zadanie pokonania Andrzeja Dudy”.

Mimo porażki, „szansę dla Polski” w wysokim wyniki Rafała Trzaskowskiego widzi dziennik „Handelsblatt”, który rozwodzi się przy tym nad problemem podzielonych Polaków:

- „Jeszcze Polska nie zginęła, jak głosi optymistycznie hymn narodowy kraju z ciemną przeszłością i prosperującą teraźniejszością. I zgadza się. Bowiem to, że kandydatowi opozycji - liberalnemu prezydentowi Warszawy Trzaskowskiemu uda się ponownie uzyskać prawie połowę głosów, wydawało się przed miesiącami urojeniem. Ale teraz jest to tak samo prawdziwe, jak straszne przekonanie, że Polska jest głęboko podzielona. Co to oznacza, można przekonać się codziennie za oceanem. Oby Polsce i Europie oszczędzono takiego losu”.

Rzeczywiście, jest problemem dla niemieckich mediów, że Polacy się podzielili i nie głosowali zgodnie z sugestiami i życzeniami prasy zza Odry.

Wybory prezydenckie w Polsce komentuje też „ Hessische Niedersaechsische Allgemeine”. Dziennikarze tego dziennika także doceniają wynik Rafała Trzaskowskiego, stwierdzając, że wybory w Polsce mają dwóch zwycięzców:

- „Wprawdzie Andrzej Duda (...) pozostanie prezydentem, ale Trzaskowski wpędził go w poważne kłopoty. Wybory pokazują, że co drugi Polak nie godzi się na dryfowanie w stronę autorytaryzmu oraz na antyniemiecki i antyeuropejski kurs PiS. Mogłoby to dać opozycji długo oczekiwany impuls, a wraz z Trzaskowskim kandydata, który wie, jak ją zjednoczyć”.

No cóż, obserwując dramatyczne komentarze zawiedzionych rezultatem wyborów prezydenckich w Polsce niemieckich dziennikarzy, nie wydaje się czymś niestosownym przywołanie „klasyka” – „Słychać wycie? Znakomicie!”.

kak/DW.com

Komentarze (29):

Walter Radziszewski rabin Kremla2020.07.14 15:01
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 - 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐎𝐖𝐒𝐊𝐈 𝐏𝐑𝐎𝐖𝐎𝐊𝐀𝐓𝐎𝐑 ! -- 𝐖𝐀𝐋𝐓𝐄𝐑 - 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(𝐎𝐖) - 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐓 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀!
Jan Radziszewski2020.07.14 14:11
Niemcy teraz tj wkrótce powiedzą swoje ostatnie słowa bo przecież podobnie mądrością nie grzeszą jak wyborcy Trzaskowskiego - / bo jak za żydem iluminatem z B'nai B'rith Adolfem Hitlerem na wojnę II światową poszli żeby z nim w PIEKLE BUDIET no to może mądrzy są!!!? / +++ - jak głupi to i głupimi pozostaną przecież porażka Przyszłego Potępionego Bo brata Masona prozelity żydów Trzaskowskiego rozumu ich nie nauczy i na Bożą drogę nie nawróci - a co gorsza mogą za nim jak za Lubym Lubą również do PIEKŁA wkrótce skoczyć !!
M2020.07.14 14:01
Desperacja? HAHA. Przecież Niemcy mają Polskę w głębokim poważaniu XD. Dobra, skomentowali wybory i tyle, koniec tematu. Naprawdę myślicie, że Niemcy drżą o to, co tam się dzieje w Polsce? Co ich obchodzi jakiś tam pół-ruski, biedny kraj na wschód od nich
Anonim2020.07.14 14:33
A co nas obchodzi jakiś pół muzułmański kraj położony na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej.
majka2020.07.14 14:00
liberalno-demokratyczny obóz ha ha demokracja dla swoich
10 milionów głosujących na Trzaskowskiego.2020.07.14 13:34
10 milionów. Co teraz z nimi zrobicie? Zamkniecie w polskich obozach koncentracyjnych? Bocznica do KL Oświęcim ciągle nieprzejezdna.
Jan Radziszewski2020.07.14 14:02
jak głupi to i głupimi pozostaną przecież porażka Przyszłego Potępionego Bo brata Masona prozelity żydów Trzaskowskiego rozumu ich nie nauczy i na Bożą drogę nie nawróci - a co gorsza mogą za nim jak za Lubym Lubą również do PIEKŁA skoczyć !!
babcia2020.07.14 13:24
A gdzie podział się Nitras, Trzaskowski niech mu podziękuje i jego agresji
ladychapel2020.07.14 13:22
Tak to jest jak się niedouczonych chamów - takich Dyzmów wpuści na salony. Polska to przyklasztorna wioska nad rzeką, w której emeryci, wsiowi ludzie z niepełnym i pełnym wykształceniem podstawowym stanowią większość. Zaczniesz się z takim Dyzmą zadawać - po jakimś czasie słomy z obornika na dywan ci naniesie i jeszcze zacznie pouczać jak żyć
Jan Radziszewski2020.07.14 14:19
powiedz nam Leydy czy mądrym jest ten człowieczek który podobnie jak ty z miłości do cezara żydów (J 19,15) do PIEKŁA się wybiera!!!? Ha ha aj waj!
klaus2020.07.14 13:21
Droga Fundacjo Narodowa, Ministerstwa,Spółki skarbu Państwa ratujcie Fakt. Politykę, Lisa bo konamy , dalej prosimy o wsparcie nie tak bezposrednio, ale prosimy dalej o reklamy, aby było jak było PiS powinien przewietrzyć własne szeregi, bo takiego badziewia jakie zatrudnia to świat nie widział, bo kto zdrowy na umyśle finansuje swoich przeciwników.
Q2020.07.14 13:19
Szkopstwu bardziej by pasował rząd narodowo-socjalistyczny. To jasne!
Jan Radziszewski2020.07.14 14:35
Niemcy są przyzwyczajeni do rządów żydostwa nad sobą wspomnijmy chodźby ich słynnego wodza z narodu przeklętego tj. żyda Iluminata brata masona B'nai B'rith Adolfa Hitlera a teraz jego córy Angeli Merkel - dlatego tak zażarcie bronią ich praw Polsce
babcia2020.07.14 13:03
TU Polska i prezydent Duda. Newsweek, LIs i inni dziennikarze zagranicznych pism przestańcie szczuć na naszego Dudę, to jest nasz prezydent wam nic do Niego. Dyktatury nie ma i nie będzie nienawiści też nie. To wy szczujecie, Naród Polski w końcu się obudził.
Andrzej2020.07.14 13:02
Niemcy bredzą w swoim amoku. A o stosunkach do Żydów niech lepiej nie zabierają głosu bo są jednym z ostatnich narodów co mogą zabierać głos na ten temat. Chyba że cierpią na sklerozę.
N2020.07.14 14:04
Niemcy w d*pie mają co się dzieje w tym kraju. To tylko prawicowa propaganda, że niby jesteśmy tak ważni, że się Niemcy nie śpią po nocach, bo boją się o Polskę. Tyle ich obchodzi Polska, co Polaków Zimbabwe
Anonim2020.08.1 18:35
120 %%%%%%
??2020.07.14 12:55
Dlaczego wciąż nienawidzicie Niemców? Czy wojna trwa a Hitler żyje? Owszem należy bać się małych dyktatorków rządnych władzy absolutnej, tego tak
That's it2020.07.14 13:54
Odpowiedź na twoje pytanie jest prosta. Jeśli sąsiad wyrzuca swoje śmieci na twoim podwórku, a ty się temu sprzeciwiasz, to robisz to nie dlatego, że go nienawidzisz, ale dlatego, że śmieci są jego, a podwórko twoje. :)
Anonim2020.08.1 18:37
Powinniście się raczej bać żoliborskiej KUTERNOGI.
abc.2020.07.14 12:45
Cytat: ...„klasyka” – „Słychać wycie? Znakomicie!”, polecam PO-KO i cichym, tajnym i jawnym sprzymierzeńcom wynaturzeń, lgbtq, lewactwa, POprawnosci POlitycznej i wszelkim zdrajcom, targowiczanom-zdrajcom RP i folksdojczom na pohybel z nimi.
n2020.07.14 14:08
Tylko, że żadnego wycia... po prostu nie słychać. Niemców to, co się dzieje w Polsce interesuje tyle, co Polaków to, co się dzieje w Zimbabwe. Opozycja też jakoś głośno nie komentuje. To prawicowe portale (typu wpolityce) tworzą jakieś życzeniowo zmyślone artykuły, że opozycja poważy wybory. Budowanie "oblężonej twierdzy trwa dalej.
taro2020.07.14 14:14
widocznie nie ogladasz niemieckich wiadomosci,czy reportarzy na temat wyborow, przegranej niemieckiego pupila i o wygranej dudy. Na ten temat w pewnych kregach wiele mowia i rowniez o tym,ze beda musieli taktyke zmienic.
prosty2020.07.14 12:40
Ciemną przyszłość to Niemiaszki mają, zagwarantują im to miliony imigrantów i swoi, dla których najważniejsza jest konsumpcja.
T2020.07.14 14:10
Jeszcze gorzej dla Polaczków, którzy do tych "biednych" Niemiec ciągle jeżdżą na produkcję czy truskawki i się cieszą jak dzieci, że wygrali w życie.
Mercedesbęc2020.07.14 12:34
Najbardziej boli ich świadomość, że to właśnie chamskie zachowanie niemieckich mediów i tego niemieckiego szefa z akselcośtam, doprowadziło do porażki niemieckiego kandydata. Taka już widać ich natura.
f2020.07.14 14:11
Najbardziej to ich boli brzuch ze śmiechu, że Polakom się wydaje, że te wybory kogoś w Niemczech obchodzą:D
Mercedesbęc2020.07.14 14:26
Ta, na pewno Niemców nie obchodzą reparacje wojenne, uporządkowanie rynku niemieckich mediów w Polsce, blokowanie rurki Putinka, Trójmorze, CPK, przeniesienie amerykańskich wojsk z Niemiec do Polski.
hodowla nowego Tuska nie udałsja2020.07.14 12:31
Iwan Heintz Bąk z Zoppot w depresji - Angela zła