Na 25 planszach zaprezentowano dokumenty i fotografie ze zbiorów 19 archiwów żeńskich wspólnot zakonnych oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych. Scenariusz wystawy przygotowały dr hab. Agata Mirek (KUL) i dr Łucja Marek (IPN Katowice) w konsultacji z dr. Adamem Dziurokiem (IPN Katowice). Materiały archiwalne zebrały i udostępniły siostry prowadzące badania naukowe nad żeńskim ruchem zakonnym w Polsce. 

 

Wystawa przybliża politykę wyznaniową władz Polski Ludowej wobec żeńskich wspólnot zakonnych w latach 1945–1989. Ukazuje represyjne działania komunistycznych władz i spychanie sióstr zakonnych na margines życia społecznego, a także zmagania zakonnic z ówczesną rzeczywistością, ich codzienne życie i pracę oraz zaangażowanie w wielkie wydarzenia z życia Kościoła i narodu. Nie jest ona kalendarium życia zakonnego, chronologiczny układ spełnia rolę symboliczną.

 

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć sesja naukowa, która odbędzie się 15 marca 2012 r. o godz. 14.00 w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18) - „Represje wobec żeńskich zgromadzeń zakonnych w PRL”. Organizatorem sesji jest Wydział Teologiczny UŚ oraz katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Historycy  przedstawią  podczas konferencji  wyniki badań nad żeńskim ruchem zakonnym w czasach PRL. Wystawę będzie można oglądać do końca marca. 

 

eMBe