Zakończył się pierwszy dzień szczytu G20 w Osace - zdjęcie
28.06.19, 20:12Alan Santos/PR [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], edytowane

Zakończył się pierwszy dzień szczytu G20 w Osace

2

Rozmowy o gospodarce, a także spotkania bilateralne zdominowały pierwszy dzień szczytu G20 w Osace. Przywódcy 19 największych gospodarek świata i Unii Europejskiej rozmawiali też o kryzysie w Zatoce Perskiej i reformach WTO (Światowej Organizacji Handlu).

W opinii części przywódców, w tym przedstawicieli Unii Europejskiej, wojny handlowe spowalniają wzrost gospodarczy na świecie. Najgroźniejsze skutki upatruje się w wojnie celnej między USA i Chinami, o której w sobotę w cztery oczy rozmawiać mają przywódcy tych państw.

Przy okazji szczytu w Osace doszło do spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Prezydenci zgodzili się na kontynuowanie negocjacji w sprawie kontroli zbrojeń. Putin zaprosił zaś Trumpa do złożenia w przyszłym roku wizyty w Moskwie i udziału w paradzie z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Podczas spotkań dwustronnych poruszano też kwestię napięć w Zatoce Perskiej. Prezydent Trump zaapelował do kanclerz Niemiec Angeli Merkel o pomoc w wywarciu presji na Iran. Sesję plenarną zdominowały zaś kwestie gospodarcze. Chiny, Indie i Rosja po raz kolejny wyraziły sprzeciw wobec protekcjonizmu gospodarczego oraz jednostronnym sankcjom.

Pierwszy dzień szczytu zakończyła uroczysta kolacja z udziałem przywódców G20.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (2):

Marcin2019.06.28 21:39
Widzimy tez Angela Merkela, człowieka po zmianie płci, co to się trzęsie... zapewne ze zdziwienia bo cos mu sie między nogami męta ;P
Marcin2019.06.28 21:34
Co by nie mówić, to nie był dobry dzien dla Króla Europy... najpierw wielkie wejscie I Donalda z nad Potomaku, wraz z wampirem Putinem pod rękę... a nastepnie jak to ma w zwyczaju Trump, z pode łba, oraz tupecikiem zarzuciwszy, przyjaciela z nad Wisły nie zauważył... sam ryży wielce tym skonsternowany, od razu na instagram wrzucił foto, że kiedys jednak jankes go zauważył, i ryży, mógł jego dłoń macac do woli ... ma sie te ambicje, a co ! Po całej gali, i sweet foci, cwany rudy Niemiec dla niepoznaki zwany wcześniej premierem Polski... rączo sam wymacał jankeskie graby, i zapewne usta złozył, nie tylko na łapskach ale i też dużo niżej... tak się robi Wielką Politykę ;D