05.07.19, 13:40Fot. P. Tracz (KPRM) via Flickr, CC 0

Zablokują kandydaturę Rafalskiej w PE? Ostra reakcja ,,Solidarności''

Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ, rozesłał list do organizacji zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, w którym w imieniu całego EKZZ wzywa do zablokowania wyboru kandydata z PiS Elżbiety Rafalskiej na funkcję przewodniczącego Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego. „Jak na razie jesteśmy organizacją demokratyczną i nie ma Pan mandatu do wypowiadania się w tej kwestii" – odpowiedział w ostrym liście Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, członek Komitetu Sterującego i Komitetu Wykonawczego EKZZ.

Jak wiecie i jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu podczas Komitetu Wykonawczego, grozi nam poważne ryzyko, że przedstawiciel PiS (partii w Polsce) z frakcji ECR w PE zostanie wybrany przewodniczącym Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE" – napisał 2 lipca w liście do organizacji członkowskich i członków Komitetu Wykonawczego EKZZ Luca Visentini, sekretarz generalny.

Uprzejmie proszę, abyście jak najszybciej skontaktowali się z posłami do PE z waszego kraju, aby podkreślić głęboką troskę ruchu związkowego z powodu tej negatywnej możliwości i potrzebę natychmiastowego działania, aby uniknąć takiego wyniku" – czytamy dalej.

 

W odpowiedzi Piotr Duda napisał:

NSZZ Solidarność jako członek Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych uznaje za niedopuszczalne, aby bez konsultacji z naszą organizacją Sekretarz Generalny w imieniu Komitetu Wykonawczego wzywał organizacje zrzeszone w EKZZ do działań przeciwko wyborowi kandydata z Polski na funkcję Przewodniczącego Komisji PE ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Tym bardziej że w sprawie takiego wystąpienia w Komitecie nie odbyło się żadne głosowanie. Nie ma Pan zatem mandatu, aby w imieniu Komitetu wypowiadać się w tej kwestii".

Piotr Duda przypomniał, że nie ma żadnego formalnego stanowiska EKZZ, jak również nie odbyło się w tej sprawie jakiekolwiek głosowanie.

Odnosząc się do samej treści listu i jego załącznika (listu do liderów S&D), gdzie wprost mówi się o „głębokim zaniepokojeniu EKZZ”, zwracam Panu uwagę, że nie ma żadnego formalnego stanowiska EKZZ w tej sprawie, aby mógł Pan występować w jego imieniu. Jak na razie jesteśmy organizacją demokratyczną, a takim postępowaniem odebrano nam możliwość wypowiedzenia się i zgłoszenia np. zdania odrębnego" – czytamy.

Wybór przewodniczącego Komisji, gdzie kandydatem ECR na to stanowisko jest europarlamentarzysta z PiS, odbędzie się 10 lipca.

 

Cały list przewodniczącego Piotra Dudy poniżej:

 

Gdańsk, 4 lipca 2019 r.

Sz.P.

Luca Visentini

Sekretarz Generalny EKZZ

 

NSZZ Solidarność jako członek Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych uznaje za niedopuszczalne, aby bez konsultacji z naszą organizacją Sekretarz Generalny w imieniu Komitetu Wykonawczego wzywał organizacje zrzeszone w EKZZ do działań przeciwko wyborowi kandydata z Polski na funkcję Przewodniczącego Komisji PE ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Tym bardziej że w sprawie takiego wystąpienia w Komitecie nie odbyło się żadne głosowanie. Nie ma Pan zatem mandatu, aby w imieniu Komitetu wypowiadać się w tej kwestii.

Bulwersuje nie tylko sam list – dotyczący spraw personalnych w Parlamencie Europejskim, w co Komitet Wykonawczy nie powinien się angażować – ale też jego forma, gdzie w sposób nieformalny Sekretarz Generalny występuje w imieniu „całego ruchu związkowego”, do czego zwyczajnie nie ma prawa.

Odnosząc się do samej treści listu i jego załącznika (listu do liderów S&D), gdzie wprost mówi się o „głębokim zaniepokojeniu EKZZ”, zwracam Panu uwagę, że nie ma żadnego formalnego stanowiska EKZZ w tej sprawie, aby mógł Pan występować w jego imieniu. Jak na razie jesteśmy organizacją demokratyczną, a takim postępowaniem odebrano nam możliwość wypowiedzenia się i zgłoszenia np. zdania odrębnego.

Niezależnie od powyższego zwracam uwagę, że wymienione w Pańskich listach ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość oraz były polski minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska są z punktu widzenia polskich pracowników odpowiedzialni za najlepszy okres polityki społecznej i pracowniczej w ostatnich kilkunastu latach. A szczególnie minister Rafalska, dzięki której wielkie programy społeczne zostały przeprowadzone z sukcesem, przyczyniając się do znaczącej poprawy sytuacji pracowników i polskich rodzin w wielu dziedzinach naszego życia.

Inaczej niż podczas ośmioletnich rządów PO i PSL, których polityka była dokładnym zaprzeczeniem tego, o co zabiega EKZZ. Dlatego ewentualny wybór Elżbiety Rafalskiej na funkcję przewodniczącego Komisji PE ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych jest z punktu widzenia europejskich pracowników i europejskich związków zawodowych bardzo dobrym i pożądanym wyborem.

Z poważaniem

Piotr Duda

Przewodniczący KK NSZZ Solidarność

Członek Komitetu Sterującego EKZZ

Członek Komitetu Wykonawczego EKZZ


Tysol.pl

Komentarze

pimpu\\\\305\\\\2332019.07.5 20:16
RUDA załgana szmata pisowska
zydokomuno juz nie bedzie jak bylo2019.07.6 7:07
popatrz icek we srode na wasze czupiradlo juz wlazlez zydku cenzurowac
pisia kuk\ŁA2019.07.5 18:09
Duda to żaden Solidarmościowiec tylko zomowiec A Rafalska pokazała że jest TOTALNA IGNORANTKA I MADRZY LUDZIE W ŚWIECIE O TYM DOBRZE WIEDZĄ
Marek Lewandowski - rzecznik S2019.07.5 21:47
Kilka osób już przegrało procesy za ZOMOwca i musieli przepraszać. Chcesz być następny? Jeśliś taki odważny to ujawnij swoje personalia.
ZYZ2019.07.5 16:49
No to teraz zobaczy i jest wart.
ada2019.07.5 15:27
O czyzby pan Luka poza braniem kasy bal sie,ze wreszcie trzeba bedzie cos robic jako zwiazek?A fe-zajmij sie chlopie robota zwiazkowca a nie podkopywaniem
Hi, hi ...2019.07.5 14:50
"wyscie, was" - towariszcz robaczek-nowaczek czy wy nie widzicie kalendarza na scianie towariszcz nowaczek? czasy; "was, no wiecie, wyscie..itp., itd." wam sie towariszcz durak juz skonczyly niech no wam piotrus, bocie leningradzki poprawia ten program
Ryszard Olejniczak2019.07.5 14:50
Od dziesięcioleci nikt tyle dobrego nie zrobił w Polsce dla najbiedniejszych co Pani Minister Rafalska. Dla polskich dzieci i wdeptanych, antypolskimi rządami, w nędzę, rodzin. Reakcja Luca Visentini (to nazwisko budzi sycylijskie skojarzenia) świadczy tylko jaką wściekłość budzi ten fakt w środowiskach światowej faszystowskiej finansjery ustanawiającej system neoniewonictwa w świecie. Idealny niewolnik ma żyć w stresie spowodowanym nędzą, ma mu nie starczać na wychowanie dzieci, bo te zabierze mu państwo. Rodzinę zastąpi mu korporacja - ich źródło szmalu. A "porządku" przypilnują takie kreatury jak Luca Visentini.
robaczek 2019.07.5 14:10
Becia nie załatwi? szefowa całej Europy nie da rady!!!??? ;] nie wierze!!! ;] oj pocieszni idioci. Cala Europa was jedzie. takich wybraliscie sobie reprezentantów. nieudacznicy i idioci. tyle. prawda boli.
Andrzej2019.07.5 15:52
Jaka Europa? Ta dojąca nasz kraj przez 26 lat jak swoją kolonię. Robaczku ,Robaczku uważaj na kawki bo Cię połkną mądralo.
ZYDOWSKA GNIDA2019.07.6 7:03
napewno icek wszystko zalatwi wasza jewka zaklamana jak ty