Zwierzchnicy Kościoła katolickiego, luterańskiego i prawosławnego na Litwie wystąpili ze wspólnym komunikatem, sprzeciwiając się sztucznemu zapłodnieniu. - Z etyką chrześcijańską nie można pogodzić poczęcia życia w probówce – napisano.

 

Hierarchowie wyrazili solidarność z małżeństwami, cierpiącymi na bezpłodność. Jednak – jak zaznaczają - "pomoc dla nich nie może przekroczyć granicy szacunku do życia i rodziny".

 

Stanowisko hierarchów stanowi bardzo ważny głos w debacie dotyczącej życia na Litwie. Bowiem z sondaży wynika, że litewskie społeczeństwo akceptuje sztuczne zapłodnienie. Nie zraża ich fakt, że prowadzi ona do śmierci setek ludzi. Mimo tego 64 procent respondentów uważa, że in vitro powinno być dostępne i refundowane przez państwo.

 

Obecnie litewskie ustawodawstwo nie reglamentuje procesu sztucznego zapłodnienia. Pod obrady Sejmu trafił projekt ustawy, który wyklucza możliwość donacji komórek rozrodczych, dopuszcza jednak zamrażanie embrionów, nie więcej niż dziesięciu na okres pięciu lat i zamrażanie komórek płciowych do dziesięciu lat.

 

żar/Wiara.pl