Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Piekielna herezja o. Adama Szustaka - zdjęcie
14.02.19, 11:45

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Piekielna herezja o. Adama Szustaka

63

Ojciec Adam Szustak jest jednym z najbardziej popularnych księży katolickich w Polsce. Zdecydowana większość jego wypowiedzi wydaje się być słuszna i budująca, jednak od czasu do czasu zdarza mu się rzec coś skandalicznego, głupiego czy wręcz heretyckiego.

Na łamach tego portalu pisałem już o tym, jak ów ksiądz chwalił bluźniercze filmiki youtubowego kanału G.F. Darwin czy też sugerował, iż tragicznie zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz jest już na pewno w Niebie (mimo, że ów popierał sodomię oraz legalność aborcji). Powyższe wypowiedzi ojca Szustaka można by jednak zaliczyć do głupich i skandalicznych, ale jeszcze nie samych w sobie heretyckich. Ów zakonnik ma jednak na swym koncie również stwierdzenia o charakterze jawnie heretyckim. Chodzi mianowicie o wyrażaną przez niego bardzo mocną nadzieję powszechnego zbawienia, czyli przekonanie o tym, iż absolutnie wszyscy ludzie dostąpią wiecznego szczęścia z Bogiem i że nikt nie trafi do piekła. Myśl ta została przez o. Szustaka niezwykle jasno wyartykułowana w umieszczonym na kanale "YouTube" filmiku pt. "Czy wszyscy będą ZBAWIENI?". Ksiądz ów mówi w tym filmowym materiale między innymi następujące rzeczy:

Głęboko wierzę i mam taką nadzieję, że absolutnie wszyscy będą zbawieni. Wszyscy. Absolutnie wszyscy. W momencie śmierci będzie sąd i zobaczymy całą prawdę o Bogu, dobru i złu. Nie będzie oszustw i zakłamań. Zobaczymy jaki jest Bóg. I Bóg nas zapyta:

– Teraz kiedy widzisz całą prawdę – czy chcesz być ze mną na wieki czy trafić do piekła?
Jeśli człowiek zapragnie być w niebie, to Bóg wpuści go. Może przez czyściec. Ale kiedy człowiek zobaczy Boga, to Mu się nie oprze. To nie będzie branie siłą. Nikt nie wpadnie na pomysł, by Mu się oprzeć i Go wybierze".

Ojciec Adam chociaż zastrzega, iż powyższa jego opinia ma charakter prywatny, jednocześnie de facto w pewien sposób ją dogmatyzuje, gdyż w ścisłym nawiązaniu do tegoż swego poglądu stwierdza też:

"Jeśli chrześcijanin nie ma takiej nadziej, to jest to du**a, a nie chrześcijanin. Jeśli ktoś nie pragnie tego, nie marzy, nie działa by tak się stało – to żaden z niego chrześcijanin” (wykropkowanie wulgaryzmu moje – MS).

Choć podobne – jak czyni to ks. Szustak – stawianie sprawy, a więc: "Piekło jest, ale dobrze jest mieć nadzieję, iż nikt do niego nie trafia" nie stanowi niczego niezwykłego wśród współczesnych katolików, trzeba jasno to sobie powiedzieć, iż taki pogląd jest heretycki.

Po pierwsze bowiem: choć – z pewnymi wyjątkami (o których poniżej) – owszem nie wiemy, które konkretne osoby spędzą wieczność w piekle, to jednak możemy być pewni, iż część ludzi tam trafi. Innymi słowy, nie znamy "z imienia i nazwiska" osób, które są lub będą w piekle, ale wiemy, że niektórzy ludzi będą wiecznie potępieni. Mówi nam o tym Pan nasz Jezus Chrystus, gdy naucza o Sądzie Ostatecznym w czasie którego ludzkość zostanie podzielona na dwie kategorie osób. Do tych znajdujących się po lewej stronie Chrystus powie:

"Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! (...) I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego" (Mt 25: 41, 46).

O tym, że niektórzy ludzi będą wiecznie potępieni naucza też Magisterium Kościoła. Ot, choćby Sobór Laterański IV uczy na temat powtórnego przyjścia Pana Jezusa następującą rzecz:

"na końcu wieków przyjdzie sądzić żywych i umarłych, każdemu odda według jego uczynków, zarówno odrzuconemu, jak i wybranemu,
Wszyscy oni powstaną w swoich własnych ciałach, które teraz mają, aby otrzymać stosownie do swoich czynów, dobrych czy złych, jedni karę wieczną z diabłem, inni zaś wiekuistą chwałę z Chrystusem".

Podobne wypowiedzi Pisma świętego i Magisterium Kościoła można by mnożyć, ale warto zauważyć w tym miejscu jedną rzecz. Otóż, na temat wiecznego potępienia niektórych ludzi wypowiadają się one w duchu faktu, który nastąpi, a nie tylko teoretycznej możliwości. Pan Jezus w przytoczonych wyżej słowach nie mówi: "Jeśli,w ogóle znajdą się takie osoby, które do końca życia będą trwać w grzechu, takie osoby skażą się na potępienie. Nie objawiam wam jednak tego, czy tacy ludzie będą istnieli". Chrystus mówi, że będą tacy ludzie i wyda On na nich wyrok wiecznego potępienia.

Po drugie: co do wiecznego potępienia przynajmniej jednej wymienionej z imienia osoby Magisterium Kościoła wypowiedziało się jasno. W Katechizmie Soboru Trydenckiego czytamy bowiem:

"Judasz, który żalem przywiedziony obwiesiwszy się, i żywot i duszę utracił" (Rozdział V "O Sakramencie pokuty" Pytanie 6).

Chyba nie trzeba zaś specjalnie tłumaczyć, co w świetle katolickiej terminologii oznacza, iż ktoś "utracił swą duszę".

Po trzecie: jest rzeczą skrajnie trudną pogodzić przekonanie ks. Szustaka o tym, iż każdy umarły stając po śmierci przed obliczem Boga zdecyduje się jednak nawrócić i żałować za swoje grzechy z nauczaniem Pana Jezusa, który w przypowieści o bogaczu i Łazarzu mówił o następującym dialogu, jaki miał się odbyć pomiędzy cierpiącym męki ognia bogaczem a Abrahamem:

Tamten rzekł: "Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca! Mam bowiem pięciu braci: niech ich przestrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki". Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!"."Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"» (Łk 16, 27-31).

Poza tym, wedle nauki katolickiej nawrócenie może dokonać się za ziemskiego życia, nie zaś po śmierci. Jednostkowy sąd Boży, który odbędzie się po śmierci danej osoby stanowić będzie wyrok przypieczętowujący efekt dokonanych za życia ziemskiego wyborów, nie zaś ostatnią szansę, by żałować za swe grzechy.

Na sam koniec tego artykułu pozwolę sobie zaproponować małe logiczne ćwiczenie pokazujące jak omawiana opinia o. Szustaka może być szkodliwa dla dusz. Otóż, załóżmy czysto teoretycznie, że ksiądz ów ma rację i jest bardzo prawdopodobne, że nikt z ludzi nie trafia do piekła. Cóż, jednak wtedy za szkodę niosą ludzkim duszom ci, którzy mówią, że piekło jest i że przebywają tam niektóre osoby? Jeśli i tak wszyscy idą do Nieba, to co najwyżej niektórzy ludzie postresują się wizją piekła, ale ostatecznie ten stres i tak zostanie im wynagrodzony w Niebie, gdzie wszak Bóg "otrze każdą łzę" (Ap 7, 17). Jeśli jednak piekło jest i przebywa tam część ludzkości to rozpowszechnianie twierdzeń w rodzaju: "Prawdopodobnie w piekle nie ma nikogo z ludzi, a stając po śmierci przed Bogiem i tak się nawrócimy" jest niewyobrażalnie szkodliwe. W ten sposób bowiem de facto zachęca się ludzi do praktykowania dwu z sześciu grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, którymi są: "Przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć" oraz "Rozmyślnie trwać w niepokucie". Ostatecznie zaś takie opinie prowadzą do tego, iż więcej osób trafi do piekła będąc przekonanymi, że przecież i tak nie mają się czego obawiać.

Mirosław Salwowski

Komentarze (63):

Małgorzata2019.03.1 13:15
Ojciec Adam powiedział, "że wierzy,że wszyscy zostaną zbawieni" - ja też wierzę, że Boże Miłosierdzie nie da nikomu zginąć...
Ryszard2019.02.17 23:21
Wprawdzie nie przepadam za stylem kaznodziejstwa O. Szustaka, ale co do treści, zwłaszcza tej jakoby heretyckiej, muszę stanąć w Jego obronie. Ufając i głosząc, że wszystkie dusze pójdą do nieba, Ojciec Adam daje świadectwo wiary w orędzie Matki Bożej Fatimskiej, Która poleciła ludziom modlitwę: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź WSZYSTKIE dusze do nieba, i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia. No więc jeśli „wszystkie” dusze – to wszystkie! Przecież Matka Najświętsza nie polecałaby modlitwy nie mającej szans na wysłuchanie przez Boga. Jeśli to nie usprawiedliwia Ojca Szustaka, to proszę Szanownego Autora artykułu o komentarz do słów Matki Bożej. Z wyrazami szacunku – Ryszard.
ect2019.02.15 13:36
Zachęcam gwiazdora Szustaka i jego wielbicieli do lektury: http://www.antoni.agmk.net/pliki/wizja-piekla.pdf
Bardd2019.02.15 9:58
Jezyli wierzycie jest ze Bog jest miloscia, to twiedzenie o skazanie kogos na wieczne meki jest absurdem. Jaki "ziemski" skazal swoje (nawet nieposluszne) dziecko na WIECZNE meki? Kazdy, kto locha, umie przebaczac. Wiec, albo gadacie bzdury, albo wierzycie w Boga-sadyste, i oddajecie mu czesc.
Wiara to skarb!2019.02.15 10:13
Bóg jest miłością i dlatego do końca daję człowiekowi możliwość wyboru. A jeśli ktoś nie chcę mieć cokolwiek wspólnego z Nim to gdzie ma przebywać w wieczności skoro Ojciec jest w Niebie.
Piotr2019.02.15 9:13
Nadzieja na zbawienie wszystkich nie jest herezją, każdy teolog to powie. Herezją byłoby stwierdzenie, że "piekło na pewno jest puste".
Jan Radziszewski2019.02.15 8:43
bukaj77 - Nie cytuj heretyka bo w głowie ma same gówna siano sieczkę jak stwierdził nie byle kto ale Drugi w Piekle Cherub Belzebub Lewiatan Bestia z morza /Ap 13,1 nn) w czasie egzorcyzmów w Austrii mówiąc ponadto kto zajmował się Lutrem Kalwinem Zwingli aby jako chwast kąkol odpowiednio do zadania zleconego im przez piekło wyrosły ! Pan 25.01.2w019 "(..) . Kto świadomie sprzeciwia się Woli Bożej, kto nie dba o swoją duszę niszcząc ją tylko, ten otrzyma wyrok wiecznej pokuty, ten skazany będzie na wieczne męki, na piekło." gdzie tu masz powiedziane że jest apokastaza jak Bóg jest wieczny tak i piekło również - bo tylko w jednym przypadku by przestałoby istnieć gdyby Bóg przestał Istnieć - co jest niemożliwe.
anonim2019.02.15 7:49
Autorowi artykułu i wszystkim zainteresowanym polecam książkę pod tytułem: Czy wolno mieć nadzieję, że wszyscy będą zbawieni?wybitnego teologa jakim jest Ks. Hans Urs von Balthasar. Książka zawiera trzy rozprawy największego XX-wiecznego teologa poświęcone problemowi, któremu w ostatnich latach swego życia podporządkował własną pracę. Odpowiadając na tytułowe pytanie, Balthasar wskazał na możliwość wyboru przezwyciężającego tradycyjne ujęcia. Nie zaakceptował odrzuconej przez Kościół teorii apokatastazy, ale sprzeciwił się również zadomowionej w kościelnym kaznodziejstwie wizji piekła przepełnionej grzesznikami. Jeszcze raz upomniał się o nadzieję jako fundament wiary. Nadzieję obejmującą również powszechne zbawienie. W związku z powyższym wypowiedzi Ojca Adama Szustaka OP dotyczące piekła nie są heretyckie.
ect2019.02.15 21:02
Po pierwsze Hans, po drugie von Balthasar a po trzecie wybitny teolog. Te trzy wyrażenia brzmią mi nie tylko obco ale nawet wrogo.
anonim2019.02.16 8:15
Czytałem, co polecam. Być może dlatego, dla mnie nie brzmi wrogo. Zachęcam do lektury czegokolwiek tego autora.
aniolek2019.02.14 23:35
Ot, skutek przyzwolenia wladz zakonnych na "gwiqzdorzenie". A zaprzeczanie istnienia piekla jest... strachem przed jego istnieniem i.... posiadaniem czegos na sumieniu.
Co kto lubi!2019.02.14 20:33
Szustak dla mnie jest przede wszystkim strasznie cienki kaznodziejsko i biblijnie. To nie jest jakiś intelektualista,naukowiec. Każdy kto dużo czyta i słucha innych ma porównanie. Jego sposób bycia i mowy od razu zdradza ,że to przeciętny koleś. Idzie w taką jakąś pajacowatą spontaniczność i stąd jego ciągłe wpadki ,czasem wręcz doktrynalne. Choć nie zakładam aby wynikały z Jego złej woli i jako kapłan katolicki z pewnością jest człowiekiem wiary! Już to kiedyś pisałem gdzieś : Ojciec Adam jest jak disco-polo, mnóstwo ludzi lubi ten klimat ale są i tacy którzy chcą posłuchać Bacha {dla mnie to Augustyn Pelanowski } Szustak kompletnie nie robi na mnie wrażenia ; Pelanowski z każdym słowem dogłębnie dotyka mego serca.Jego słowa wywołują dreszcze ,przenikają jakby był prorokiem Pana { może Jest } Ale cieszmy się z obu kochajmy ich i módlmy się za każdego kapłana.
Jack Em2019.02.14 22:32
Bez przesady O.Adam jest mądrym , natchnionym facetem , robi bardzo dużo dobrego ale nie bardzo wierzy w szatana a ten to wykorzystuje i podpowiada jakieś błędne rzeczy.módlmy się żeby złe nie pokonało O.Adama to wystarczy.
darek2019.02.14 19:41
Smutna jest ta nasz wiara....
Jan2019.02.14 19:05
Panie Salwowski Jeżeli bloger jakim jest o.Szustak na filmach zarabia miesięcznie ok. 100 000 zł to musi się otworzyć na jak najszerszą widownię,nie może się ograniczać tylko do "prawdziwych" katolików,bo zarobi tylko na suche bułki.
Przemek2019.02.14 16:23
Łysy wilk w owczej skórze ten szustak.
Jack Em2019.02.14 17:20
O. Adam Szustak jest OK a powinien być tak po staremu Solidnym Pasterzem Przewodnikiem Jezusa nie bajeczek.
Gosia2019.06.19 0:57
też tak myślę , masakra i jeszcze papież go przyjął
Jack Em2019.02.14 14:52
Adaś bój się Boga uwaga : w Trójcy Jedynego !!! czy islam , Żydzi , protestanci itp odstępcy .. wierzą w takiego Boga !!?? Adaś nie wiesz o co i czy w ogóle Bóg będzie pytał ... " du..a , chrześcijanin " co to za szlam - ponosi cię złość ... brak ci Pokory Adam , stałeś się guru , jedynym aktorem swojego teatru , pieprzona PYCHA (jak Korwin Mike np). Ja chlałem , ćpałem i znam pysk szatana (łajzy) bo go widziałem ... Ty nie wierzysz w szatana , że jest wszędzie ... to cholerny błąd a konsekwencje - to fajna wiarusia (co nazywasz Nadzieją) bo zło , szatan cię znieczulił ! Adam na zbawienie musimy zapracować ! Poczytaj jeszcze raz Pismo Święte i poproś Maryję o pomoc w rozeznaniu ! jesteś dobry , inteligentny Człowiek ale łajza jest cwańsza ... naprawdę uwierz modlę się za Ciebie z Bogiem !!!!
słowiczek poznański2019.02.14 15:33
Jack the dumb fuck You're already drunk this early?
Jack Em2019.02.14 17:06
Ty poznański wystaw swój środkowy palec i wsadź sobie tam gdzie lubisz tylko go umyj potem .
Ewa2019.02.14 16:17
Ojciec Adam Szustak tak nie powiedział jak jest napisane w tym artykule, zalecam aby osoba która to napisała, po prostu uważnie słuchała co było powiedziane. Powiedziane było :" o pana Adamowicza się nie martwię, bo On jest w najlepszych rękach jakich może być, pan Jezus ma Go w swoich rękach i zupełnie o Niego się nie boję"
Jack Em2019.02.14 17:09
A powinien się bać bo Adamowicz hochsztaplerem był i być może kumple go uwalili ... i ma większe szanse na ręce szatana.
Mario2019.02.14 14:31
Biorac pod uwage, e o. A. Szustak jest czlowiekiem - oczywiscie, ze zdarza mu sie palnac ni w piec, ni w dziesiec, jak kazdemu z nas. Nawet papiezom zdarzalo sie palnac glupote - normalne - sa przeciez ulomnymi i ograniczonymi ludzmi, jak kazdy z nas. Inna sprawa jest to, ze powinien sprostowac, bo tak naprawde tylko Pan Bog wie, gdzie teraz Adamowicz jest; nie wiemy, czy mial mozliwosc oprzytomnienia i zawolania: Jezu, ratuj, czy: Jezu, przebacz mi wszystkie moje grzechy! O tym media milcza. Jesli caly czas byl nieprzytomny, to najprawdopodobniej rzeczywiscie trafil niestety do piekla.
Krzysiek2019.02.14 14:28
Proszę dokładniej słuchać ojca Szustaka. Zazdrość zżera?
Jan Radziszewski2019.02.14 14:06
Ten mit o końcu kary piekielnej tworzą ILLUMINATI i Masoneria . Przecież każdy mason jest Judaszem zdrajcą wiary Chrześcijańskiej .tzn. wie że zostanie Potępiony Ot Szczególną winę zaciąga wierny KK a w sposób najwyższy Bp czy X lub O Zakonny . Bo podobnie jak Judasz wie Kogo zdradza!!! - tj. że Boga zdradza dla marnych tzw korzyści doczesnych złota mamony, władzy czy nieczystości tj rozpusty tj grzechu przeciwko VI i IX przykazaniu I dlatego żydzi żeby Katolicy nie bali się wstępować do tej przeklętej przez Boga Synagogi Szatan /Ap 2,9 3,9) tj Antykościoła + z tego wynika że O. Szostak jest umaczany tzn zamiast Jezusowi służy Lucyferowi /Iz 14,12-15 Sura 113,1 ) zw cezarem żydów /J 19,15) !
misio2019.02.14 13:44
W/g mnie o.Szustak jest jak kapitan Latającego Holendra, znanego wycieczkowca , gdzie spowiednikiem jest ks. Lemański, część artystyczną organizuje M.Zieliński a za sprawy nadprzyrodzone w tym pogodę odpowiada abp Ryś.
Jan Radziszewski2019.02.14 13:43
Apokastaza jest potępioną Herezją prze KK jako pierwszy głosił ją Orygenes a przecież z Ewangelii wiemy że zdrajca Pana Judasz potępił się podobnie jak wszyscy którzy świadomie odrzucili Ewangelię zbawienia a więc Sanhedryn żydowski na czele z arcykapłanami Annaszem i Kajfaszem /J 19,15) i królem Herodem /Dz Ap 12,21-23) Pan (Luty 2015, 4) - Czemu Cię zasmuca, a raczej trwoży los Judasza? Wydaje Ci się niebezpieczny dla każdego. Różnie myślałeś o Judaszu. Czasem jak winnym w taki sposób, że moje słowa : „Lepiej dla tego człowieka było nie narodzić się” jasno określają jego winę po śmierci. To przecież, że wielu ludzi myślało, że nawet miał zasługę i zostało mu wybaczone jest wbrew Ewangelii. A moje słowa jasno rozumiane po ludzku tutaj - nie są rozumiane. Nie ma usprawiedliwienia na tamtym świecie dla Judasza. Niech Cię nie zasmuca to, że pięknie mówił do starszych w Świątyni. { przekazy Valtorty}. I w tym mówieniu, jak widzisz, była jego pycha i złe ziarno. Szatan też mógłby o mnie pięknie mówić, gdyby uznał, że to potrzebne mu do zwiedzenia człowieka. Nie lękaj się i nie bądź przygnębiony jego losem. Czy mogłem mu okazać miłość nade wszystko? Nie mogę na siłę. Nie robię tego. Ja, Bóg nie robię pewnych rzeczy. Nie popełniam zła. Nie czynię niczego dla kaprysu jak szaleni władcy, lub wasi niektórzy artyści. Ja, Bóg pewnych rzeczy nie robię i nie mogłem uratować Judasza wbrew jego woli. Zasługi nie mają żołnierze, którzy mnie chłostali, zasługi nie ma Sanhedryn, który mnie wydał Rzymianom na Ukrzyżowanie. Nie mają zasługi żydzi, którzy mnie ukrzyżowali, dzięki czemu dokonało się zbawienie. Tak jak nie mają zasługi żadni mordercy ni ludobójcy. Zasługi nie mają żołnierze, którzy mnie chłostali, zasługi nie ma Sanhedryn, który mnie wydał Rzymianom na Ukrzyżowanie. Nie mają zasługi żydzi, którzy mnie ukrzyżowali, dzięki czemu dokonało się zbawienie. Tak jak nie mają zasługi żadni mordercy ni ludobójcy.
Jack Em2019.02.14 17:17
Dokładnie i mocno określona kariera Judasza przez samego Jezusa a O. Adam wciąż nie przekonany i w jednych swoich rozważaniach był dość mocno z nadzieją (to ta jego trująca nadzieja) , że Judasz otwiera drzwi do raju w zastępstwie św Piotra :-) . Takie infantylne podejście do Pisma Świętego.
wers2019.02.14 13:37
W Orędziu Fatimskim padły słowa Matki Bożej "Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je ratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo mego Niepokalanego Serca (Jest to druga część tajemnicy fatimskiej). Jeżeli się zrobi to, co wam powiem, zostanie wielu przed piekłem uratowanych i nastanie pokój na świecie. Wojna zbliża się ku końcowi, ale jeżeli ludzie nie przestaną obrażać Boga, to w czasie pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga wojna, gorsza."
Asdf2019.02.14 13:33
Pan Salwowski winien wskazać, że heretykiem był też Jan Paweł II, Jan Chryzostom, Grzegorz z Nyssy i Ambroży z Mediolanu - według KK święci. Poglądy wszystkich powyższych można bowiem streścić słowami: "Piekło jest, ale dobrze jest mieć nadzieję, iż nikt do niego nie trafia".
Zbyszek2019.02.14 13:38
Nie słyszałem o tym, żeby ci święci tak twierdzili. Nie chcesz chyba jednak nazywać Chrystusa kłamcą, skoro On wyraźnie twierdził, że są tacy ludzie którzy idą do piekła.
Highlander2019.02.19 17:09
Nie sądzę, żebyś słyszał jak to Chrystus twierdził. Raczej "jakiś człowiek napisał, że Chrystus tak twierdził" :D
Zbyszek2019.02.14 13:21
Ludzie sami dokonują wyboru wieczności w piekle także stając przed Bogiem. Po prostu dlatego, że za swojego boga uznali szatana, co jest wyborem wiecznym.
Antek 2019.02.14 13:14
O Szustak to wielki fantasta, który gubi się opleciony swoją wielkością. Powinien już ruszyć na obiecaną pielgrzymkę pieszą do Ziemi Świętej i zamilknąć, przynajmniej na jakiś czas.
Durczykiewicz2019.02.14 13:10
Nadzieję można mieć albo bardziej marzenie. Problem w tym, że Matka Boża prosi o modlitwę i pokutę, bo wielu ludzi trafia do piekła. Te słowa pojawiają się w wielu objawieniach Maryjnych. Jak dla mnie idea, że po śmierci człowiek już będzie znał całą prawdę jest słuszna, ale człowiek nadal będzie miał możliwość wyboru. Nie wszyscy nawet znając całą prawdę o Bogu Go wybiorą. Gdyby to była prawda, to właściwie po co by była tak straszna Męka Jezusa? Nie miałoby to sensu wg mnie.
Katerib2019.02.14 12:49
Odnoszę wrażenie, że Salwowski odczuwa jakąś sadystyczną przyjemność gdy pomyśli, że wielu ludzi może trafić do piekła. Tego typu postawa jest, w sumie, dużo groźniejsza niż opinie o. Szustaka.
Jacenty2019.02.14 13:05
To tylko twoje błędne wrażenie.
Marton2019.02.14 13:24
Nic podobnego. Wrażenie jest słuszne. Salwowski łagodzi ból własnych niepowodzeń życiowych i paranoidalnych lęków myśleniem o tym, że wielu ludzi pódzie do piekła. Oczywiście Salwowski, w swoim mniemaniu pójdzie na 100% do nieba...
Rozum2019.02.14 12:46
Czy "piekielna herezja" to jakiś synonim "krystalicznie uczciwy'?
ekonom2019.02.14 12:45
św. Faustyna pisze, że w piekle są głównie ci, którzy za życia nie wierzyli w jego istnienie
michu2019.02.14 12:36
W KK jest prawo i są procedury. O tym kto jest heretykiem (to bardzo ciężkie przestępstwo) decydują biskupi. Oni nie muszą słuchać na youtube o. Szustaka i mogą o tym nie wiedzieć. Nie muszą też czytać frondy. Jeśli np p. Salwowski jest na serio przekonany, że o. Szustak głosi herezje i zależy mu żeby tak nie było, to niech złoży oficjalne zawiadomienie do biskupa miejsca gdzie herezja była wygłoszona i monitoruje sprawę.
Anna2019.02.14 12:34
Słowa Chrystusa są jasne i nie pozostawiają wątpliwości. Ale w ich kontekście musimy myśleć przede wszystkim o sobie samych, bo prawdziwy stan ducha innych zna tylko Bóg. Większość dobrych ludzi chce pewnie, żeby wszyscy zostali zbawieni, ale niestety - Chrystus mówi inaczej. Można im polecić słowa św. Augustyna, który modlił się o to, aby go własne serce nie uwiodło. Chyba każdy wie, jak czasem można się pomylić, ufając własnym przeświadczeniom, które wydają się bardzo dobre. Więc jednak trzeba ufać Bogu i Chrystusowi.
Quec.2019.02.14 12:30
Módlmy się: Boże, Ucieczko nasza i Mocy, wejrzyj łaskawie na lud do Ciebie wołający, i za wstawiennictwem chwalebnej i Niepokalanej Panny, Bogarodzicy Maryi, z błogosławionym Józefem, Jej Oblubieńcem, i błogosławionymi Apostołami Piotrem i Pawłem i wszystkimi Świętymi - racz miłościwie i łaskawie wysłuchać modlitw, które zanosimy do Ciebie o nawrócenie grzeszników, o wolność i o podwyższenie Świętej Matki, Kościoła. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Beno2019.02.14 12:30
Fantazje O. Szustaka. A może tak lepiej Ewangelię poczytać i przytoczyć cytaty słowa P. Jezusa.
ksiezycowy2019.02.14 13:19
dokładnie! co wy tam Szustak fantazjujecie na własną rękę? to co w ewangelii wam nie starcza? do piekła!
Michał Pasierb2019.02.14 12:29
To tzw teologia nadziei na powszechne zbawienia ; jej przedstawicielem w Polsce jest ks. prof. W.Hryniewicz. Dla tych,którzy chcą wiedzieć więcej link poniżej... A dla tych, którzy uważają ,że piekła nie ma polecam też uważne czytanie Pisma Świętego ,bo "gdzie jest płacz i zgrzytanie zębów" ?? https://opole.gosc.pl/doc/3054575.O-nadziei-na-powszechne-zbawienie
anonim2019.02.14 12:25
No i gdzie tu herezja? Człowiek po prostu pokazuje, jak bardzo mu zależy na zbawieniu wszystkich. To raczej wygląda na swoistą modlitwę o niebo dla każdego.
Anna2019.02.14 12:41
Ksiądz powinien głosić Ewangelię, a nie własne fantazje. Chrystus mówi inaczej. Inaczej wygląda też modlitwa za grzeszników i ratowanie przed piekłem - o tym najlepiej wiedziała święta Faustyna.
astom2019.02.14 19:15
Jako duszpasterz powinien z całą mocą dodać, że tylko jeden grzech nie będzie odpuszczony nikomu: grzech przeciwko Duchowi Świętemu, czyli zatwardziałe złorzeczenie Bogu, bądź głoszenie, że Boga nie ma. Oczywiście nawet w ostatniej chwili swojego doczesnego życia można to zmienić: umrzeć z imieniem Jezusa na ustach i dostąpić Boskiego Miłosierdzia.
Piotr Nowak2019.02.14 12:16
Ja tam na księdzach jakoś mocno się nie znam. Ale mam jeden wyznacznik: Jeśli pisiory i frondokatolicy któregoś nie lubią - to jest duże prawdopodobieństwo że taki ksiądz jest w miarę ok. :) To praktycznie zawsze się sprawdza,
Quec.2019.02.14 12:30
Tyś taki Piotr Nowak jak z koziej doopy trąbka. Jak nie jesteś katolikiem to jakie sobie prawa przyswajasz aby krytykować, to co nie twoje? Co dajesz dla Kościoła. Czy kiedykolwiek coś dałeś. JAK Cię Kościół skrzywdził i czym? Ale teraz będziesz do mnie wrzeszczał AJ WAJ, AJ WAJ, AJ WAJ. Mnie już nie tylko o Kościół i katolików chodzi. Tobie, jak każdemu"postępowemu" Żydowi chodzi, to tylko nas wyzywać.
Piotr Nowak2019.02.14 12:43
Jak nie moje skoro jestem ochrzczony a nawet bierzmowany? Podobno to z automatu robi ze mnie katolika. :D Co to ma być? Jak chcesz mieć wyłączność to sobie sektę z kolegami zorganizuj. Najlepiej gdzieś w lesie albo na pustyni. A to co sądzisz w swoim tchórzostwie o moim imieniu i nazwisku interesuje mnie jak zeszłoroczny śnieg. ps "Quec." -to jakaś ksywka z oddziału psychiatrycznego czy po prostu masz porażenie mózgowe i wydaje ci się że tak masz na imię?
astom2019.02.14 13:23
No dobra panie bierzmowany, a jak tam twoje poglądy nt sodomii, gender, antykoncepcji, zabijania dzieci poczętych? Jesteś wierny Pismu Św. i nauczaniu Kościoła Katolickiego, któren nie jest bandą czarnych klechów tylko założonym przez Jezusa Chrystusa?!
DzbanV22019.02.14 14:49
Odnoszę wrażenie, że chodziło mu o stawaniu się automatycznie katolikiem zaraz po chrzcie (Oczywiście w kościele katolickim). Nie sposób się nie zgodzić, wszak każdy chrześcijanin powinien znać jej treść, ale jak to bywa w praktyce, to niestety każdy wie (Nie zawsze oczywiście). Co do założyciela kościoła katolickiego niebyłym taki na 100% pewien. No a co do reszty, antykoncepcji, aborcji, myślę, że taki osąd na czy to jest dobre, czy nie, powinien jemu przypadać, w końcu wolna wola, prawda?.
astom2019.02.14 18:54
Co do założyciela: Jezus Chrystus założył Kościół Powszechny - z greki "katolicki". I niezaprzeczalnym jest fakt, że tylko ten kościół posiada udokumentowane przewodnictwo od Piotra, którego Jezus wybrał jako skałę-opokę, na której tenże swój Kościół postanowił zbudować. A temat czy antykoncepcja i aborcja (zapomniałem o in-vitro jeszcze, ale to aborcja zwielokrotniona) są złe czy dobre nie podlega żadnemu osądowi przez żadnego ochrzczonego człowieka - wszystko jest w Piśmie Świętym:"Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. "- Mt 5,18 a tam łatwo znaleźć o grzechu Onana nie mówiąc o zabijaniu.
Azazel2019.02.14 12:06
Na pewno herezja. Przecież osobnicy pokroju Salwowskiego czy Bodakowskiego plus wszyscy członkowie i zwolennicy PiS i banda Rydzyka do waszewgo nieba sie pod żadnym względem nie kwalilfikują.
Przemas2019.02.14 12:12
Łeb ma zmiażdzony ale jeszcze ogonem macha.wrażenia nie robi😎
Quec.2019.02.14 12:20
Takie wypisy i podobne to wychodzą tylko spod łap obrzezanych, myckowatych. Twój nick tyż jest raczej żydowski. Najlepiej by Ci było Azazel na wzgórzach Golan. Może by Ci pomógł jaki ołowiany kawałek! Womt ze stron polskich i Polski!
astom2019.02.14 19:03
Nie podejmujcie dyskusji z żadnym Azazelem. Demon niech spada do piekła.
sct2019.02.14 20:44
Azazel to demon, 1 z 1/3 upadłych aniołów.Won do otchłani, zły duchu!
Marek2019.02.14 21:35
No juz widze swietego Tuska,czy Komorowskiego.a Palikota to juz "napewno" Jestes smieszny azazel
jagoda2019.02.15 8:56
Brawo Azazel !!!!