05.05.19, 16:30

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czy oglądanie ,,Gry o tron'' jest grzechem?

Niedawno jedna z telewizyjnych stacji zaczęła emisję ósmej ostatniej serii bardzo popularnego serialu "Gra o tron". Produkcja ta, na płaszczyźnie artystycznej jest dobrze zrealizowana (wartka i wciągająca akcja, ciekawie zarysowane postacie, etc.), stąd nie ma co się dziwić, iż ów amerykański serial fantasy zyskał sporą liczbę oddanych widzów. To jednak nie zmienia faktu, iż jeśli chodzi o moralne i światopoglądowe przesłanie, jakie niesie "Gra o tron" jej ocena musi wyglądać zgoła inaczej.

Co prawda, można w tym serialu dopatrzyć się jeszcze tradycyjnego i klasycznego motywu walki dobra ze złem, jednak walczące ze sobą tam strony tak często dopuszczają się różnych nieprawości, że naprawdę owo rozróżnienie przychodzi tam z dużym trudem. Ponadto, serial ten po prostu epatuje widzów scenami i aluzjami do seksu (i to często tego w perwersyjnych oraz zboczonych odmianach), bezwstydu i obsceniczności. Dość wspomnieć, iż tylko w 3 pierwszych seriach tej produkcji (liczących łącznie 30 odcinków) naliczono 71 (nieraz bardzo dosadnych) scen przedstawiających seks oraz nagość. Ponadto, o ile nawet "zwyczajni" aktorzy filmowi nie należą obecnie do – delikatnie mówiąc – zbyt "pruderyjnych" – to początkowo nawet takowi wzbraniali się przed odgrywaniem owych obscenicznych scen, tak, iż twórcy serialu w pierwszych fazach jego produkcji musieli jako "dublerów" zatrudniać do odgrywania takich scen aktorów i aktorki porno.

Tak intensywne nasycenie seksem, bezwstydem oraz nieskromnością serialu "Gra o tron" musi budzić pytania odnośnie do tego, czy aby oglądanie go nie jest bynajmniej grzechem?

Od razu, można nań odpowiedzieć, iż takowe nie jest zawsze i wszędzie grzeszne. Oglądanie tym podobnych produkcji nie jest bowiem w sposób nierozerwalny związany z intencją pożądliwego patrzenia na pokazywane tam sceny seksualnych występków. Taka konstatacja nie rozwiązuje jednak jeszcze całości moralnych problemów związanych z tym podobnymi produkcjami filmowymi. Chrześcijanom (a w zasadzie wszystkim ludziom) zakazane jest bowiem nie tylko czynienia rzeczy, które zawsze i w każdych okolicznościach są złem (np. cudzołóstwo, kłamstwo, pożądliwe myśli, morderstwo niewinnego, oszczerstwo).

Otóż – jeśli nie przemawiają za tym naprawdę ważne przyczyny – zabronione jest nam również angażowanie się w sytuacje, które tradycyjna moralistyka katolicka nazywa "bliskimi okazjami do grzechu". A takowymi okazjami są te okoliczności, sytuacje, miejsca i osoby - które ze swej natury lub z powodu naszej bardziej indywidualnej słabości – powodują, iż zwykle popadamy z powodu styczności z nimi w grzech. Za przykład bliskiej okazji do grzechu, która jest takową niejako ze swej natury dla zdecydowanej większości ludzi, uznać można wspólne mieszkanie niespokrewnionych ze sobą dwóch osób odmiennej płci.

Owszem, nie każda para tak postępująca musi mieć intencję czynienia ze sobą różnorakich seksualnych występków, jednak wiadomo, iż "krew nie woda" i najprawdopodobniej specyfika tej sytuacji doprowadzi ich w końcu do popełniania ze sobą takich czy innych grzechów w tej sferze. Z kolei, przykładem bliskiej okazji do grzechu, która jednak ma charakter bardziej indywidualny, jest picie małych ilości alkoholu przez niektóre osoby. Dla większości ludzi takowe picie zwykle nie będzie wstępem do pijaństwa, ale np. osoby które mają za sobą już nałóg alkoholowy, powinny się powstrzymać nawet od spożywania niewielkich ilości alkoholu, gdyż dla nich i coś takiego będzie zazwyczaj kończyć się grzechem.

Właśnie zaś w kategoriach "bliskiej okazji do grzechu" należy rozpatrywać to, czy uczniowie Pana Jezusa mogą oglądać serial "Gra o tron". Podstawowe więc pytanie w tej sprawie powinno brzmieć, czy dla większości ludzi oglądanie owej produkcji telewizyjnej będzie oznaczać częste popadanie w te lub inne grzechy przeciwko cnocie czystości (choćby i "tylko" nieczyste myśli), czy też może współczesny "statystyczny" widz jest już na tyle silny i moralnie uodporniony, iż częsta styczność ze scenami seksu oraz bezwstydu nie wpływa nań już w ten sposób? Może kogoś teraz zaskoczę, ale oczywiście nie jestem w stanie dać czegoś w rodzaju nieomylnej odpowiedzi na to pytanie, choć jedną z opcji uważam tu za mocno prawdopodobną. Warto jednak, by każdy komu z jednej strony zależy na więzi z Panem Jezusem, a z drugiej lubi oglądać "Grę o tron" bardzo uczciwie odpowiedział sobie na kilka poniższych pytań:

 

Czy oglądanie bezwstydnych oraz nieskromnych scen w tym serialu (a także słuchanie słów do tego nawiązujących) nie powoduje, iż częściej myślisz o dokonywaniu występków przeciwko cnocie czystości, albo przynajmniej jest Ci trudniej takowe myśli od swego umysłu odgonić?

Czy szczerze możesz powiedzieć, iż oglądasz serial tylko i wyłącznie dla pozaerotycznych jego wątków?

Czy oglądając np. sceny nagości i bezwstydu zawarte w "Grze o tron" mówisz sobie, że przecież nie czynisz tego, by wywołać w sobie pożądliwe myśli, ale np. "podziwiasz piękno Bożego stworzenia"? Jeśli tak, to pomyśl, czy czasem już nie wszedłeś na drogę, przed której kroczeniem Bóg przestrzega w swym Słowie?: „Nie wpatruj się w dziewicę, abyś przypadkiem nie poniósł kar z jej powodu (…) Odwróć oko od pięknej kobiety, a nie przyglądaj się obcej piękności: przez piękność kobiety wielu zeszło na złe drogi, przez nią bowiem miłość namiętna rozpala się jak ogień” (Syr 9: 5, 8).

Czy jeśli dostrzegłeś/dostrzegłaś, iż erotyczne sceny oraz aluzje tam obecne są jednak dla Ciebie niebezpieczne to, czy masz w sobie na tyle dyscypliny oraz konsekwencji, by pomijać zawsze takowe znajdujące sie tam fragmenty?

Mirosław Salwowski

Komentarze

Loki2019.05.7 13:40
a czy spółkowanie z dziećmi jest grzechem??
Golas w pokrzywach2019.05.6 14:37
Grzechem prowadzącym do zguby jest czytanie wypocin Salwowskiego i redakcyjnych kolegów jego. Obiecuję poprawę.
Adam2019.05.6 12:23
Najlepiej w scenach seksu zamykać oczy :D
Michał2019.05.6 12:01
Salwowski, a masz jakieś wytyczne co do robienia kupy. Sprawa jest poważna, bo praktycznie wszyscy kupę robią. Powinni widzieć jak doktryna wiaty zapatruje się na tak ważną i kluczową sprawę. Czy należy się modlić przed, w trakcie czy po zrobieniu kupy? Czy jest jakaś forma liturgi na te okazję? Jakiego koloru ornat zakłada się na te okazję (brązowy?) ?
orzech2019.05.6 11:16
Kto chce ogląda,kto nie chce nie ogląda
Wies2019.05.6 10:06
Tak jest grzechem , podobnie jak oglądanie stosunku seksualnego sąsiadki z sąsiadem ( lub z kimś innym ). Wprowadzanie scen seksualnych do filmów i książek jest wymysłem ostatnich dziesięcioleci (po 68 roku) i ma za zadanie osłabić wolę człowieka. Wola potrzebna jest do podejmowania trudnych decyzji a ludzie którzy grzeszą podglądaniem stosunków seksualnych innych osób ( czy to w realu czy w tv ) nie są zdolni do podejmowania trudnych i dobrych decyzji. Tak to działa.
Realista2019.05.6 7:19
Tak sie zastanawiam czy to co prezentuje fronda to jeszcze katolicyzm czy juz raczej katolizm, czyli bardziej prymitywna forma dla ciemnego ludu. Jak zwał, tak zwał. Lektura takich tekstów jest przezabawna.
J.P2019.05.6 9:17
Dla rozrywki tudzież reklamodawców.
kto2019.05.6 3:06
Grzechem jest drugie nazwisko Salwoskiego, facet jest na ziołach.
IE2019.05.6 2:48
Ogladanie tego filmu to glupota prowadzaca do uzaleznienia, to poddanie sie hipnozie obrazow, ktore deprawuja umysl i serce.
Michal2019.05.6 0:29
Cały czas o seksie. Koleś weź sobie zwal albo coś, bo przynudzasz. Myślałem, że o smokach będzie. A tu znowu o jednym.
Magda Lenka2019.05.5 23:30
Kochaj i rób co chcesz!
zdziseg2019.05.5 22:48
Czy zdaje sobie Pan sprawę z tego, ze Pańskie poglądy są w większości przypadków zbieżne z postulatami ISIS?
A2019.05.5 22:41
Na bank sam ogląda
sct2019.05.5 22:00
A nie ma to szkoda czasu patrzeć na taki szyt i się jeszcze zastanawiać czy to grzech??
qult2019.05.5 21:36
Przecież pan Salwowski pisze z katolickiego punktu widzenia. Dlaczego więc różne ateizdy i ateosły muszą pod tym tekstem udowadniać (który to już raz!?) swoje zbydlęcenie i brak większej ilości szarych komórek?
Gnostyk2019.05.5 22:02
Jesteś głeboko zniewolony. Twoja dusza woła o wyzwolenie! Może Prawdziwy Bóg usłyszy to wołanie i zlituje się nad toba...a może nie...w tym drugim przypadku czeka cię długa droga do Boga.
Karol - człowiek, który podtarł się jeżem2019.05.6 2:14
Piz-da to twoja matka, a twój ojciec to osioł, katomatole!
Ciemnota to kupi?2019.05.5 20:49
A największy grzech tej produkcji to fakt ze cytował ja Tusk
matis892019.05.5 21:04
Jak Niemiec coś cytuje to nie wychodzi to dobrze .
Azazel2019.05.5 20:15
Że Salwowski jest zboczony i wszędzie widzi coś, co jego głupawej religii zagraża, wiadomo od dawna. Ale oto pojawia się jego alter ego - coś o pseudonimie "matis89". Zboczenie tego czegoś polega na widzeniu wszędzie religii. Nawet w bajkach o Harrym Potterze. Pani Rawlings na pewno nie wie, że napisała nową biblię.
matis892019.05.5 20:24
Hehe znowu lewakoateista z religijnym nickiem. Hehe lewakoateiści dalej grają głupich z siebie. Zaciekle bronią swojego religijnego dzieła Harrego. W wizji lewakoateistów Harry chodzi na same lekcje religii okultystycznej. To jak seminarium ale już od małego dziecka same lekcje religii. Harry jest wyczekiwanym mesjaszem jak u Żydów. On spełnia proroctwa co do mesjasza. Stacza walkę z szatanem, po drodze umiera, jego dusza trafia w zaświaty. Tam kontaktuje się ze swoim mentorem już nieżyjącym. Po czym zmartwychwstaje, od razu i od razu pokonuje ostatecznie szatana. Daje pokój światu i zakłada rodzinę. Lewakoateiści bronią takich dzieł które w religijności biją we wszystkim katolików, naśladują ale w religijności przebijają wszystkich :).
Karol - człowiek, który podtarł się jeżem2019.05.5 20:38
Po prostu katolicyzm jest psychicznym ciężarem dla społeczeństwa. Bez katolików ludzkości żyłoby się znacznie lepiej.
matis892019.05.5 21:00
No tak, to już wiemy że lewakoateiści wspierają wszystkie religie i sami produkują nowe, byle by tylko przeciwko katolicyzmowi. To lewakoateiści mówią już otwarcie tylko po co w tym tyle obłudy i zakłamania kiedy lewakoateiści masowo zwalczają też ateizm dla Religi Światowej.
qult2019.05.5 21:31
Bez takich jak ty - po****nych ateizd - ludzkości żyłoby się lepiej
Azazel2019.05.6 9:47
Coś o nazwie "matis89" znów dało głos świadczący o totalnym zidioceniu. Durniowi temu wydaje się, że bajkowa saga o Potterze jest religią. Bałwan nie czytał wielu innych książek z podobnymi treściami (bo pewnie czyta tylko prawicowe szmatławce). Do tępego łba nie dociera, że Biblia też jest zbiorem baśni i legend, w które podobni mu durnie wierzą. I nie zdaje sobie sprawy, że Pottera czyta się dla rozrywki - bo książki te dla rozrywki były napisane. No i wreszcie ten kretyński rechot plus wtrącanie gdzie się da słowa "lewakoateista" - ewidentne oznaki ciężkiej choroby psychicznej.
Karol - człowiek, który podtarł się jeżem2019.05.5 20:12
Powinno się ciebie zamknąć w szpitalu psychiatrycznym, salwowski.
qult2019.05.5 21:41
Chyba ciebie trzeba tam zamknąć - podcierający się jeżem
anonim2019.05.5 19:43
oglądanie tv jest grzechem i komputera i telefonu
anonim2019.05.5 19:43
chodzi o internet
matis892019.05.5 19:40
Który film jest bardziej religijny. Pasja katolików czy Harry Poter itp. lewakoateistów. Odpowiedz jest prosta. Harry Poter lewakoatistów w religiności bije na głowę wszysktie produkcje o Jezusie w religijności. Harry w produkcji lewakoateistów chodzi na same lekcje religii okultystycznej do szkoły. To wręcz seminarium od dziecka dla lewakoateistów, czego zaciekle bronią lewakoateiści. Harry jest przepowiedziany w proroctwach. Taki wyczekiwany zbawiciel przez lewakoateistów od magii. Harry umiera, trafia w zaświaty jako dusza, tam kontaktuje się ze swoim mentorem nieżyjącym, zmartwychwstaje od razu i od razu pokonuje siły zła, szatana. Po czym zakłada rodzinę. Tak więc to lewakoateiści produkują najbardziej religijne filmy i jak religijni fanatycy ich zaciekle bronią. Bronią filmów które sami produkują a które jawnie i dobitnie pokazują że ateizm to jedna wielka ściema. Tego bronią sami lewakoateiści i to fanatycznie :) To się przekłada też na inne filmy które religijnie lewakoateiści wspierają.
Albert2019.05.5 19:47
Jeżeli tak wygląda cały poziom intelektualny i jakość argumentacji prezentowane przez katolików, to nie wróżę szczególnie świetlnej przyszłości tej religii. Ale to akurat dobrze.
matis892019.05.5 19:59
Fantyczny lewakoateisto religijny to nie poziom intelektualny katolika tylko opis religijnej działalności Harrego Potera z dzieła lewakoateistów. To lewakoateiści wspierają dzieła najbardziej odjechane religijnie. Pasja to przy tym pikuś.
Co ja czytam?2019.05.6 17:31
To prawda. Przecież wiadomo, że lewakoateiści tak naprawdę są silnie wierzący. Czczą Saurona, tak samo jak czczą Harry'ego Pottera, a ostatnio smoki z Gry o Tron. Tak samo jak prawakodebile i katole uważają Biblię za księgę świętą, tak samo lewakoateiści otaczają kultem tomiszcza Tolkiena i Martina. Mało tego, wymyślają różne formy kultu, robią procesje i mają kapłanów. Tak właśnie jest. Dokładnie tak. Dlatego lewakoateiści strzeżcie się, bo jesteście tym samym co prawakokretyni.
andrzejhahn32019.05.5 19:00
czy katolickie sekciarstwo to grzech................przede wszystkim to poganstwo ,ciemnota i zacofanie
qult2019.05.5 21:33
A ty kto jesteś? Ateizda? Jehowizda?
rebeliant2019.05.5 18:33
Ocena moralna ze względu na Ewangelię jest obowiązkiem duchowieństwa. Ale ze względu na kanon życia (bez względu nawet na religię, w której zaistnieliśmy w tym świecie), jest to ocena spóźniona. Kanon życia - nawet człowiekowi bez wiary - pokazuje, że spędzanie czasu na takich treściach jest stratą tego czasu. Kanon życia pokazuje, że "real" jest ciekawszy, zaś słowo pisane i wyobraźnia (ukształtowana z obcowania z "realem") niedoścignione nawet przez najnowsze techniki, bo te nie dają rozwoju inteligencji, zręczności, wiedzy. Wszystkie te kompilacje tekstów mówionych z obrazami, które lecą z ekranu narzucają myśli własne, tym samym tępią nam nasze talenty o rozwijaniu już nie wspomnę. Ja polecam na ten rok grę "real 2019" natomiast film "rzeczywistość 2019" - lepszy niż w najlepszych kinach, jest obraz czucie, dźwięk i emocje tez są. Na 2020 grę "real 2020" i film "rzeczywistość 2020". Co innego teatr, ale ten prawdziwy, gdzie mamy do czynienia z mistrzami wypowiadania tekstów i ze wzbudzaniem tych emocji, których nam trzeba. Obieranie kartofli jest ciekawsze od oglądania jakichkolwiek filmów.
Jaros\\305\\202aw Le\\305\\233ny 2019.05.5 18:21
Jak człowiek jest pogubiony to i Trwam zryje beret.
matis892019.05.5 18:18
A Harry Poter chodzi na same lekcji religii okultystycznej i lewakoateistom się to podoba i zaciekle bronią okultystycznego kapłana Harrego, religijnego zbawiciela mesjasza w pogańskim wydaniu. Po czym udają że jedna godzina religi im przeszkadza w szkołach a sami zaciekle bronią religijnych filmów jak Harry POter czy gra o tron. A przecież wszystkie te filmy dobitnie pokazują że ateizm to wielka ściema.
Jaros\\\\305\\\\202aw Le\\\\305\\\\233ny 2019.05.5 18:23
Harry Potter ma po prostu charyzmaty dane od Boga i tak to musisz rozumieć. Wtedy wszystko sobie dobrze wytłumaczysz.
matis892019.05.5 18:28
Na to wychodzi ale wynika z tego że tego charyzmaty są od boga ateistów bo oni zaciekle bronią tych religijności w takich religijnych filmach.
aaa_kotki_dwa2019.05.5 18:38
Zawsze mantis 89 możesz się przekonwertować na wyznawcę boga ateistów i będziesz mógł oglądać wszystkie filmy i seriale (nawet pornuchy bez wyrzutów sumienia).
matis892019.05.5 18:45
Hehe już lewakoateiści o religijnym konwertowaniu przy ich religijnym filmie Harry POter, gdzie Harry uczęszcza na same lekcje religii okultystycznej, czego lewakoateiści tak zaciekle bronią zafascynowani takimi lekcjami religii, a głupio udają że jedna lekcja religii im się nie podoba.
aaa_kotki_dwa2019.05.5 19:13
Ja bym duszę (Twoją) oddał szatanowi za lekcje religii okultystycznej zamiast obecnej religii uczonej przez tępych katechetów!
matis892019.05.5 20:16
No przecież mówię że lewakoateiści są fanami Harrego który chodzi tylko na lekcje religii okultystycznej w szkole i to od małego dziecka :) Lewakoateiści są wielkimi fanami lekcji religii w szkole i chcą jej znacznie więcej w szkole tylko innej. Nie przez przypadek lewakoateiści odpowiadają za islamizację UE.
aaa_kotki_dwa2019.05.6 18:27
Jak zwykle wszystko ci się miesza w tej malutkiej katolickiej główce. Lewacy wcale nie zamierzają zastąpić muzułów katolami, bo to zamiana cholery na dżumę. Se bądźcie na zdrowie, tylko nie stanowcie swoich średniwiecznych praw.
lolek kremowka2019.05.5 17:58
A czy Wiedźmina można czytać i oglądać oraz grać w grę? Może można bo to polskie...
Albert2019.05.5 17:48
Katolicy to naprawdę niezwykle silnie zboczeni ludzie. Oni nawet oglądając byle jaki serial w telewizji widzą w nim przede wszystkim seks i wszystkie ich myśli tylko wokół tego jednego tematu krążą. Aż boję się pomyśleć, co się działo w głowie pana Salwowskiego, kiedy oglądał Seksmisję Machulskiego. Może więc pora pomyśleć o wizycie u psychiatry i jakimś leczeniu?
o. Emanuel2019.05.5 17:44
"Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła". Lepiej jest jednak takich filmów nie oglądać, a jeszcze lepiej nie mieć telewizora.
Gnostyk2019.05.5 17:47
A jeszcze lepiej porzuć wiarę, która jest aż tak sprzeczna z rozumem i szkodliwa dla duszy. Wtedy to już jest pełny sukces.
Gnostyk2019.05.5 17:27
Salwowski jest skrajnie zniewolony przez materię, dogmaty i złego demiurga. Ten kuriozalny artykuł jest jednym z najlepszych przykładów tej skrajnej niewoli. Salwowski mieszka bardzo głęboko w platońskiej jaskini. Znajduje się całe wszechświaty od prawdy o Bogu Prawdziwym. Strasznie mi go szkoda.
qult2019.05.5 21:43
Leków nie wziąłeś?
Gnostyk2019.05.5 21:58
A argumenty jakieś masz ? Napisałem tylko (dość oczywistą prawdę), że katolicyzm zniewala. Jednak nie wszystkich jednakowo. Salwowskiego zniewolił tak mocno, że jest to nie do przyjęcia nawet dla innych katolików.
matis892019.05.5 17:23
Lewkoateiśći są śmieszni. Wielce nie podoba im się jak katolik mówi o morlanie złej stronie filmu, a masowo bronią filmów religijnych byle by w wydaniu pogańskim, okultystycznym. Są wręcz zachwyceni religijnymi filmami jak Harry Potter, Władca Pierścieni, teraz Gra o Tron i masa innych. Wszystkie te filmy są naszpikowane religią, negują ostro nie istenijący już ateizm i lewakoateistom to się podoba i zaciekle bronią religijności tych filmów. Lewakoateizm jest dziś naszpikowany religią z każdej strony masowo, sami tego fanatycznie bronią po czym wychodzą i mówią jak to religia im się nie podoba oczywiśćie tylko katolicka o czym nie mówią hehe.
Albert2019.05.5 17:36
Świetnie, a teraz napisz to jeszcze raz, ale po polsku. Tego bełkotu nie da się czytać. Jeśli nie potrafisz przelewać myśli na tekst, poproś kogoś, kto zdołał ukończyć podstawówkę. Jeśli rzecz jasna znasz kogoś takiego.
matis892019.05.5 18:07
Hehe jak nie umiesz zrozumieć i czytać prostego tekstu to idż oglądać religijne filmy jak inni lewakoateiści zachwyceni religijnymi filmami w stylu Harry Pottera i zaciekle broniący religijności tych filmów :).
Agnieszka2019.05.5 18:10
Mati, a Królewna Śnieżka to też religijne dzieło? Bo wiesz, moje dziecko idzie na to do teatru i nie wiem teraz czy powinnam go puścić.
matis892019.05.5 18:33
Nie kojarzę aby Królewna Snieżka grała rolę wyczekiwanego mesjasza w religijnych filmach lewakoateistów. I żeby chodziła na same lekcje religii okultystycznej lewakoateistów do szkoły. Bo tego zaciekle bronią lewakoateiści w swoich religijnych bestselerach.
Albert2019.05.5 18:17
Trzeba być kompletnym idiotą, żeby widzieć jakąś religię w Harrym Potterze. Czyli katolikiem.
matis892019.05.5 18:26
Mało tego, Harry POter to film religijny jakich przecież mało aż tak. Religią jest naszpikowany jak mało co. Harry uczęszcza na same lekcje religii okultystycznej w szkole do tego odgrywa rolę zbawiciela świata niczym mesjasz wyczekiwany przez Żydów. Lewakoateiści to najwięksi fani filmów religijnych w wydaniu pogańskim. Tak zaciekle bronią tych filmów religijnych, choć wszystkie one drwią z ateizmu jaka to wielka ściema.
Albert2019.05.5 18:28
Cóż, obawiam się, że w tym wypadku już za późno na leczenie.
matis892019.05.5 18:38
Harry Poter nawet po śmierci trafił w zaświaty jako dusza i kontaktował się ze swoim mistrzem już niezyjącym jako duszą. Takich filmów zaciekle bronią lewakoateiści :). Filmów religijnych pogańsko jako mało co, które jawnie drwią z ateizmu :) Ale to lewakoateiści fanatycznie bronią tej religijności :)
Stachu2019.05.5 19:21
Bravo! bravo! idioto, cedzisz komara u innych a sam garko-tłuku z logiką jest ci nie po drodze, za to obrażać to wykwintnie potrafisz!!! buraku!
Albert2019.05.5 19:25
Prawak mówi coś o logice. Paradne...
qult2019.05.5 21:39
Trzeba być kompletnym idiotą, czyli ateizdą.
janek2019.05.5 17:22
co pali ten człowiek (autor tych wypocin) ? cholernie to szkodliwe
Reytan2019.05.5 16:52
Smieszni sa ci komunisci,jakies prawdziwe mutacje,slowo daje. Ale po odkryciu ,ze wszyscy komunisci maja sklonnosci pedofilskie,juz mnie nic nie dziwi.
TORO2019.05.5 16:48
Każdy głupiec sądzi , że TV włączony przez 20 godzin dziennie nie ma wpływu na mózg. Najczęściej słyszę tekst, „mam telewizor ale nie oglądam telewizji”. Fakt jest jednak taki , że praktycznie wszyscy mają telewizor włączony , a drugi mniejszy klepie ich po głowie w kuchni. Skąd zacietrzewionych fanatyków wyznawców cyrku odgrywanego przez POPiS.
Adam2019.05.6 12:32
a co ma wspólnego "Gra o tron" z POPiS-em...????
Michał Pasierb2019.05.5 16:46
Jeśli ktoś jest niewierzący nie ma z tym problemów ;tak jak z wieloma innymi rzeczami. Artykuł jest zaadresowany raczej do praktykujących swoją wiarę- wtedy film (czy nawet książka itp.) może stanowić pole do pokusy. Ostatnie zdanie pytające artykułu jest jak gdyby wyjęte z rachunku sumienia....
aaa_kotki_dwa2019.05.5 16:44
"Za przykład bliskiej okazji do grzechu, która jest takową niejako ze swej natury dla zdecydowanej większości ludzi, uznać można wspólne mieszkanie niespokrewnionych ze sobą dwóch osób odmiennej płci." A więc niespokrewnione pary tej samej płci mogą. Ależ ta katolicka moralistyka jest zagmatwana:) Ciężkie jest życie bigota. Na marginesie wzorem dla Martina były średniowieczne dzieje chrześcijańskiej Europy (ze szczególnym naciskiem na wyspy brytyjskie), oprócz smoków wszystko było robione swego czasu przez pobożnych chrześcijan.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.5 16:50
ale mąż i żona przecież też nie są spokrewnieni. Są spowinowaceni. A Salwowski ma niezły odlot :)
qult2019.05.5 21:37
Ty chyba nie musisz udawać durnia?
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.5 23:19
a ty jesteś spokrewniony ze swoją żoną? Może rodzice byli? No nieźle :P
Foster2019.05.5 16:41
Coś mi się wydaje, że już wkrótce Sejm będzie glosował projekty ustaw tylko w nocy. Może to efekt tego filmu ?
IRA2019.05.5 18:15
Myslisz ze wstydza sie wlasnej glupoty?
Agnieszka2019.05.5 16:39
No musi być grzechem,bo ostatnio Tusk powiedział, że ogląda.
Foster2019.05.5 20:02
Tusk ogląda a Kaczyński analizuje i wciela w życie.
Agnieszka2019.05.5 20:08
W życiu nie uwierzę, że Jarosław tak grzeszy,przecież oglądając niektóre sceny mógłby "wywołać u siebie pożądliwe myśli" i nie daj Boże móglby myśleć o dokonywaniu występków przeciwko cnocie czystości. I co wtedy? No co?
Majestic2019.05.5 20:43
tych scen o których myślisz nie musi oglądać, nie jest mu to do szczęścia potrzebne, co innego Tusk ktory z wywalonym ...językiem patrzy na sceny wywołujące, pominę to by nie robić zgorszenia.
Patriota2019.05.5 22:26
Stary to ta dziwka co ja tsk przesladowales .o jakoe to dobre bylo. Nieraz sie zem usmial. Bierz sie za nia.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.5 23:14
Dziwka to twoja matka. A ten cwel z Poddębic nic nie zrobi, bo stanie się słynny w całej wsi. I to w tempie ekspresowym. Obiecuję :)
Patriota2019.05.5 22:24
Dziwka zydowska.
Majestic2019.05.5 20:06
patrzy na grę aktorską, uczy się z filmow jak dobrze wypasc przed publika, tylko info dla ciebie to jest sztuczne!
anonim2019.05.5 16:38
Ja pier*ole ale pacan! Zatem zakazać lekcje Biologii w szkołach bo przecież poznawanie anatomii człowieka to "sceny nagości i bezwstydu"!
Majestic2019.05.5 20:08
jestes zbyt glupi by odróżnić przedmiot biologia i prezentowana tam wiedza od serialu z ktorego pornografia sie wylewa, to nie na towj przypieczony ptasi rozumek.
qult2019.05.5 21:45
Rzeczywiście, ten "poliamorysta" pisze niczym bezmózg.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.5 16:34
no psychol :D :D :D
Majestic2019.05.5 20:09
w końcu się określiłeś.
qult2019.05.5 21:46
Ale tak ci lekarz powiedział, czy sam doszedłeś to tego, żeś psychol?
Szendzielarz2019.05.5 16:31
omijam wypociny z tytułem kończącym się znakiem zapytania
Odp.2019.05.5 17:33
👍