Wywiad Łotwy: Rosja i Chiny największym zagrożeniem dla NATO i UE - zdjęcie
10.05.20, 17:30fot. Kremlin.ru, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.; fot. Foreign and Commonwealth Office, lic. CC BY-SA 2.0, via Flickr, zdj. edyt.

Wywiad Łotwy: Rosja i Chiny największym zagrożeniem dla NATO i UE

22

Warsaw Institute

Biuro Ochrony Konstytucji (SAB) – najważniejsza służba specjalna Łotwy, opublikowała pod koniec kwietnia, coroczny raport przedstawiający zagrożnia dla bezpieczeństwa narodowego ich państwa. Jak można sie domyśleć, większość raportu dotyczyła zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej. Pojawiło się również kilka odniesień, do zwiększających się wpływów i ataków ze strony Chin.

SAB jest jedną z trzech łotewskich agencji bezpieczeństwa państwa. Wykonuje działania wywiadowcze i kontrwywiadowcze, chroni informacje niejawne i nadzoruje ich wymianę z organizacjami międzynarodowymi. W tym roku, znacznie więcej miejsca w raporcie SAB, zostało poświęcone Chinom. Dla porównania w dokumencie z 2017 r. nie było żadniej wzmianki na ich temat, a w 2018 r. zwrócono uwagę na operacje cybernetyczne Pekinu w celu zdobycia danych, głównie w ramach wywiadu gospodarczego.

Chiny na równi z Rosją zostały wymienione jako główne zagrożenie cybernetyczne dla NATO i Unii Europejskiej (UE). Jak podają twórcy raportu, liczba cybertaktów ze strony Pekinu stopniowo się zwiększa i stanowi poważny problem dla bezpieczeństwa i interesów nie tylko Łotwy, ale też innych państw Zachodu. Analitycy SAB oceniają, że trend ten będzie kontynuowany.

Jak mowa dalej, w ciągu ostatnich pięciu lat, Chiny zainwestowały w narzędzia w celu usystematyzowania, scentralizowania i usprawnienia działań cybernetycznych. Grupy hakerskie kontrolowane przez chińskie służby specjalne, poddały ewaluacji swoje metody operacyjne i ulepszyły narzędzia techniczne. Zwrócono także uwagę na fakt, że chińskie operacje w zakresie cyberprzestrzeni, są coraz bardziej zaawansowane, technicznie wyrafinowane i trudne do wykrycia.

Ataki cybernetyczne Chin, zagrażają również interesom gospodarczym Zachodu. Operacje tego typu są przeprowadzane przeciwko instytucjom publicznym, prywatnym firmom, środowisku akademickiemu, instytucjom rządowym, sektorowi wojskowemu i obronnemu oraz organizacjom pozarządowym. Najczęstszym motywem ataków, jest zwiększenie konkurencyjności gospodarki Chin, ale odnotowuje się również znaczny wzrost ataków na instytucje ksztłtujące politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Mają one na celu, uzyskanie informacji na temat polityki i planów krajów, które Pekin postrzega jako strategicznie istotne.

Wsród rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa technologii informatycznych, zwrócona uwagę na potrzebę szczególnego sprawdzania i unikania produktów i usług, które są wyprodukowane, lub których dostawcy mieszkają w krajach, prowadzących ofensywne programy cybernetyczne przeciwko członkom NATO i UE. Wśród nich wymieniono Rosję, Chiny, Koreę Północną i Iran.

Raport SAB spotkał się z krytką ze strony amabasady ChRL na Łotwie. Skonkludowano, że wszystkie stwierdzenia dotyczące działalności szpiegowskiej Chin są „bezpodstawne i nieodpowiedzialne”, a „nieuzasadnione spekulacje i stygmatyzacja są niepożądane”. Dodano też, że Chiny „są zagorzałym obrońcą cyberbezpieczeństwa, który zawsze zdecydowanie sprzeciwia się i zwalcza wszelkie formy cyberprzestępczości zgodnie z prawem”. Rzecznik amabasady w oświadczeniu przypomniał, że to Chiny są głównym celem globalnych cyberatków.

Raport potwierdza często powtarzające się wśród innych zachodnich agencji wywiadowych wnioski, o nasilonej działalności wywiadowczej Chin w naszym regionie i szerzej w kierunku Zachodu. Odpowiedź ze stron Chin, na powyżej wspomniany raport była dosyć typowa i rutynowa. Władze ChRL przypominają, że ich zdaniem wnioski wywiadu są bezpodstawne, a im zależy jedynie na współpracy opartej na zasadzie win-win i wzajemnym szacunku. Stopniowe zwiększanie się zdolności cybernetyczncyh oraz pogłębianie wywiadu gospodarczego przez Pekin, powinno wzbudzać również zainteresowanie polskiego wywiadu.

 

Łukasz Kobierski


 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

 

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (22):

MementoMori2020.05.30 15:52
Marcin Luter, Marks Engels, Lenin, Stalin, Hitler , Freud , nowa lewica i szkoła frankfurcka, rewolucja seksualna, neomarksizm, feminizm, lgbt i cała dzisiejsza tolerancyjna nowomowa , ośrodki monitorowania zachowań kseno,homo , fundacja batorego itd Bill Gates, Mosad , szin bet, Soros, chabad lubawicz, ONZ , WHO, Nato, UE ... 2020 A.D wszyscy jeden wspólny rodowód nienawiść do KK i tradycji ! Tylko jedna nie lewicowa Konfederacja, jak przegrabędziecie mieć tak : 0 37 - 1 15 https://youtu.be/b9crro4ZE4g
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.05.12 17:17
Mam 32 lata, szukam mężczyzny w każdym wieku, z którym będę mogła spotkać się z tobą na seks. Jestem strasznie napalona ponieważ od roku jestem samotna. Nie oczekuję pomocy finansowej ani zobowiązań tylko luźnej atmosfery i higieny osobistej. Jeśli byłbyś chętny spotkać się na seks i zobaczyć więcej moich fotek odezwij się na mam tam nick Weronika88 Najlepiej dodaj mnie do znajomych na www.exslove.com.pl i napisz kiedy masz czas się spotkać i zabawić :
STANISLAW2020.05.11 9:03
Obecna u nas telefonia komórkowa z aparatami prawie tylko chińskimi, to dla Pekinu ogromne źródło informacji o każdym obywatelu
kalinka2020.05.11 9:16
lepiej niech będzie judesejska, będą mieli jeszcze więcej informacji, google, facebook, twitter, istagram ale to akceptujesz bez najmniejszego problemu bo to judesejska, twojego pana
my z SS pozdrawiamy Frondę2020.05.11 8:49
15 Dywizja Grenadierów SS (1 łotewska) – dywizja grenadierów Waffen-SS złożona z Łotyszów.
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.05.10 21:13
Mam 32 lata, szukam mężczyzny w każdym wieku, z którym będę mogła spotkać się z tobą na seks. Jestem strasznie napalona ponieważ od roku jestem samotna. Nie oczekuję pomocy finansowej ani zobowiązań tylko luźnej atmosfery i higieny osobistej. Jeśli byłbyś chętny spotkać się na seks i zobaczyć więcej moich fotek odezwij się na www.exslove.com.pl mam tam nick Weronika88 Najlepiej dodaj mnie do znajomych na www.exslove.com.pl i napisz kiedy masz czas się spotkać i zabawić :
Sandra2020.05.11 1:12
Agnieszka Dz. to ty? Dorabiasz? Jak żyć?
Robert2020.05.10 19:58
To nie jest prawda. Dla większości światowych mediów i międzynarodowego lewactwa, komuno-faszystów, Billa Gatesa, rodzin Obamów, Clintonów i antyamerykańskich demokratów największym zagrożeniem jest Trump jako prezydent. Będą wychwalać chińskich komunistów, wierzyć ich kłamliwej propagandzie byle tylko zniszczyć Trumpa. Już częsciowo ujawnione zostały machinacje "demokratów" i antyamerykańskich mediów w czasie śledztwa przeciw sztabowi Trumpa o współpracę z Rosjanami. Ujawnione dokumenty mówią wprost, że nie było podstwy do śledztwa i rozpoczęto je na podstawie sfałszowanych materiałów, w których przygotowaniu miał udział wywiad rosyjski i które zostały przygotowane na zamówienie "demokratów" i opłacone przez nich.
Taka prawda2020.05.10 19:32
A to ile państw po 2 wojnie światowej napadli Chińczycy i Rosjanie razem wzięci nei zniszczyli nawet połowy tylu państw które naznaczyła demokracja amerykańska....
Glaudiusman2020.05.10 19:27
Tylko ograniczenie kontaktów z tymi typami komunistycznymi i grube odszkodowania nauczą tych świrusów moresu.
katolicka kretynizacja polski2020.05.10 18:04
Ja jako wnuczek dziadka zbrodniarza ub jestem dumny z dziadka czerwonego bolszewika za to ze wpoil we mnie nienawisc do polaczkow.Dis moge bezkarnei i beszczelnie obrazac i opluwac polakow tak jak moi starsi bracia w klamstwie z targowicy bo stoi za mna Neuman z kasta sedziowska
JanP2020.05.10 17:47
Wywiady: Rosji i Chin największym zagrożeniem NATO i UE.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.05.10 17:46
Sprawia mi to wyjątkową przyjemność, grzeszną nawet, jestem świadkiem upadku i desperacji blogowej mendy. Już niedługo "Lesiu" Keller-Krawczyk. This is truly beautiful. I am witness to the destructive power of hate, is consuming that piece of shit ALIVE!
oficer LWP2020.05.11 8:51
pozdrawiam pisowskie ubeckie łajno, wypłata w szeklach, żyd krzyczy łap żyda, co za obornik pisowski
katolicka kretynizacja polski2020.05.10 17:40
PADalec to typowy pisowiec : bezdennie głupi, groteskowo bezczelny i niezmiennie zachwycony swoją tępotą. Panie Duda, a raczej D u p a! Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! i ośmiesza przed światem .
Reytan2020.05.10 17:53
Komuchy wspominaja rzewnie czasy ,kiedy okradaly Polske do zywego,a pierwszy million byl zawsze z kradzionego.
maciek2020.05.10 17:54
ile debilu dostajesz za te wpisy szkoda ze nie jestes zdolny do samodzielnego myslenia.
ktoś tam2020.05.10 18:17
Biorąc pod uwagę Twój dotychczasowy pisarski dorobek, to jeśli chodzi o d... to znajduje się ona u Ciebie w miejscu przeznaczonym na głowę. Zgadzałoby się z tym co jest u Ciebie zamiast mózgu czyli zawartość szamba. Taki kał.
roman2020.05.10 18:42
To co ty byś w takim razie napisał o Wałęsie ?
hrabia Potocki2020.05.10 19:33
Nie wiem czy wiesz debilu UBecki pracujacy dla Rosji ze za obrazanie prezydenta Polski groza kary , odopiednie luzby cie wylapia i mam nadzieje ze Fronda zablokuje twoje wpisy antypolskie
Seb2020.05.11 15:32
Jestes debilem :-)
bg2020.05.18 13:50
Super wiadomość - "kkp" ma pianę na ustach, miota się tzn. sprawy polskie mają się dobrze i idą w dobrym kierunku.