28.09.15, 12:30fot. K. Kosowicz

Wyjątkowe spotkanie z Pileckim już jutro w Warszawie

Przez lata nikt nie miał prawa o nim pisać ani nawet wymieniać jego nazwiska. Dziś po latach wreszcie się to zmieniło, a okazja do bliskiego spotkania z rotmistrzem Pileckim nadarzy się już jutro.


Rotmistrz Witold Pilecki niesłusznie uznany za zdrajcę i skazany na śmierć był jednym z najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. „Pilecki. Śladami mojego taty” (wyd. Znak) to jego biografia opowiedziana przez syna, Andrzeja. 29 września w warszawskim Empiku Junior odbędzie się spotkanie ze współautorami książki.


Właśnie mija 75 lat od momentu kiedy Rotmistrz Witold Pilecki dał się dobrowolnie aresztować Niemcom. Zrobił to, aby zebrać dla polskiego podziemia informacje o obozie Auschwitz i zorganizować na jego terenie ruch oporu. Jego odwaga była oczywista dla wszystkich poza władzami PRL-u, które konsekwentnie widziały w nim zdrajcę. I właśnie z piętnem syna zdrajcy dorastał Andrzej Pilecki, który swoje życie poświęcił na walkę o rehabilitację ojca. 83-letni dziś syn rotmistrza przywraca pamięć o jednym z największych polskich patriotów.

Książka powstała z połączenia trzech perspektyw: historii Witolda Pileckiego, stworzonej na bazie jego wspomnień i źródeł historycznych, relacji syna Andrzeja oraz opowieści z planu filmu „Pilecki”, którego premiera będzie miała miejsce 25 września. Publikacja pozwala na poznanie Pileckiego także od strony prywatnej, wtedy kiedy bawi się z dziećmi, realizuje swoje pozazawodowe pasje, czy zwyczajnie tęskni za rodziną.

Gośćmi spotkania w Empiku Junior będą współautorzy książki „Pilecki. Śladami mojego taty” – Mirosław Krzyszkowski oraz Bogdan Wasztyl, a także odtwórca tytułowej roli rotmistrza Pileckiego, Marcin Kwaśny.

Zapraszamy wszystkich na to wyjątkowe wydarzenie i niepowtarzalną możliwość spotkania z jednym z największym polskich bohaterów.