Wybory prezydenckie. ,,Tusk namaści Kosiniaka-Kamysza'' - zdjęcie
18.10.19, 06:30Fot. Lukas Plewnia via Flickr, CC BY-SA 2.0 / EU2017EE Estonian Presidency via Flickr, CC BY 2.0

Wybory prezydenckie. ,,Tusk namaści Kosiniaka-Kamysza''

5

Według niektórych komentatorów Donald Tusk jest już niemal pewniakiem jeśli chodzi o kandydata opozycji w wyborach prezydenckich. Czy tak się rzeczywiście stanie? Niekoniecznie! Jak pisze „Super Express”, były premier ma namaścić w wyborach na prezydenta lidera PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Aby tak się stało – pisze „SE” - Tusk musi wygrać wojnę o przywództwo na opozycji z Grzegorzem Schetyną. Ten bowiem chce w wyborach wystawić Małgorzatę Kidawę-Błońską. Jak mówi w rozmowie z „Super Expressem” politolog, prof. Rafał Chwedoruk:

Jeśli Schetyna nie utrzyma władzy w PO, to mamy nieformalny powrót do polskiej polityki Tuska, który namaści Władysława Kosiniaka-Kamysza w wyborach na prezydenta”.

Z kolei rozmówca „SE” z Koalicji Obywatelskiej przewiduje, że niemal pewne jest, że Tusk zostanie szefem Europejskiej Partii Ludowej, wobec czego w wyborach prezydenckich startował nie będzie. Polityk twierdzi, że do byłego premiera dotarło, że Kidawa-Błońska dogadała się z Grzegorzem Schetyną i jej kandydatura oznacza utrzymanie władzy w PO przez Schetynę.

Cytowany wcześniej prof. Chwedoruk przekonuje, że Tusk jest zbyt doświadczony, aby:

[…] w końcowej fazie kariery zaryzykować pewną przegraną z Andrzejem Dudą”.

dam/se.pl,Fronda.pl 

Komentarze (5):

wyborca2019.10.19 18:05
Przecież Ryzy jako ojciec chrzsstny mafii PO może nadal rozdawać synekurki, przecież on nadal kieruję i steruje tą bandą, rodziela stanowiska, zezwala na kandydowanie itd. Tak wygląda "briklelska" demokracja i praworządność. Czy to nie są kpiny!
Kazimierz2019.10.18 16:40
Kosiniak-Kamysz to cienki Bolek. Góra 19%. I z czym do ludzi?
KI BOLEK2019.10.21 18:00
a ja mysle ze to choragiewka zydokomunistyczna
XYZ2019.10.18 9:26
Jeżeli przejdzie do drugiej tury to wszyscy przeciwnicy Dudy pójdą.
Wiesław Kaloryfer2019.10.18 7:51
Kosiniak jest świetnym kandydatem pod kątem odebrania dość sporej grupy wyborców Dudzie. Jest tylko jeden problem. Nie ma ani jednego argumentu, by przyciągnąć do siebie wyborców lewicowych (czy tam liberalnych światopoglądowo). Jeśli w drugiej turze stanie w szranki z PAD, to ci w dużej liczbie pewnie na druga turę wyborów nie pójdą. Summa summarum wyjdą na tym w najlepszym wypadku na "0". A to za mało by wygrać wybory prezydenckie.