Wybory dzisiaj? PiS rządzi samodzielnie! - zdjęcie
30.07.15, 18:21

Wybory dzisiaj? PiS rządzi samodzielnie!

5

Jak wynika z sondażu pracowni Estymator dla "Newsweeka", gdyby wybory odbyły się dzisiaj, to PiS mógłby rządzić samodzielnie. Próg wyborczy przekroczyłyby tylko trzy partie.

W rankigu partii politycznych prowadzi Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Solidarną Polską oraz Polską Razem) z poparciem 43 proc. Polaków. Na Platformę Obywatelską zdecydowałoby się zagłosować 29 proc. respondentów, a na podium utrzymał się jeszcze Ruch Kukiza (9 proc.) – wynika z badania. Tuż nad progiem wyborczym balansuje jeszcze PSL (5 proc.).

– W naszym sondażu wakacyjna stagnacja: Koalicja PiS + Solidarna Polska + Polska Razem, a także Platforma Obywatelska i Ruch Kukiza mają takie same poparcie jak dwa tygodnie temu. Nic dziwnego, bo ostatnio niewiele się działo jeśli chodzi o te ugrupowania. Ich elektorat (stanowiący obecnie aż 4/5 wszystkich wyborców) przebywa teraz zresztą albo na wakacyjnych wyjazdach albo plażuje i grilluje blisko miejsca zamieszkania. A przy takich okazjach o polityce raczej się nie rozmawia – a jeśli już, to przecież nikt nikogo nie przekona. W tym zakresie najbardziej przekonują media, a w szczególności telewizja – a ta akurat latem jest oglądana rzadziej – komentuje dr Jacek Chołoniewski z firmy Estymator.

Jak dodaje, "po raz pierwszy w naszym sondażu pojawiła się Zjednoczona Lewica uzyskując podobne poparcie jak ostatnio Sojusz Lewicy Demokratycznej. "

– Jak więc widać kolejne przetasowanie liderów i zmiana szyldu niewiele jej pomogło – mówi Chołoniewski.

Badanie przeprowadzono dla Newsweek Polska w dniach 27-28 lipca 2015 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1037 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

KZ/Newseek.pl

Komentarze (5):

anonim2015.07.30 18:40
Znowu wróżby z fusów? litości.....
anonim2015.07.30 19:22
i tak trzymać bravo !!! ale jeszcze to mało by zmienić konstytucję :) może ludzie z mądrzeją i zagłosują wszyscy na PiS :)
anonim2015.07.30 19:33
I mam nadzieję, że dwuprocentowe poparcie dla partii KORWiN utrzyma się aż do samego końca.
anonim2015.07.30 21:49
Oh, więc sondaże jednak nie kłamią? ;) A tak już bez złośliwości, mam nadzieję, że przyszłe rządy będą tylko lepsze (niezależnie, kto je będzie sprawował) ;)
anonim2015.07.30 22:47
Co zyskają na tym biedacy, handlujący przy drogach jagodami i grzybami z lasu, których policja straszy mandatami po 500 zł. ? Komu robią ci ludzie krzywdę? Czy to przestępstwo, że mają głodne brzuchy? Kiedy wreszcie w tym kraju człowiek będzie miał prawo do pracy na własne utrzymanie, bez wymuszania na nim przez państwo haraczu na ZUS, bez gnębienia przez różnej masci urzędników? Toż to nawet za hitlerowskiej okupacji nikt nie ścigał ludzi za handel jagodami...