,,Wyborcza'' przeżywa, że Polacy modlą się za wybory. Mocna odpowiedź ks. prof. Pawła Bortkiewicza  - zdjęcie
19.09.19, 11:10(fot. wikipedia/Jindřich Nosek (NoJin) CC BY-SA 4.0_screen)

,,Wyborcza'' przeżywa, że Polacy modlą się za wybory. Mocna odpowiedź ks. prof. Pawła Bortkiewicza

42

Fronda.pl: W "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł pt:"Modlitwa, post i PiS. Przedwyborcze uniesienie w mediach o. Rydzyka". Medium Adama Michnika stawia tezę, że "już około 10 tysięcy Polek i Polaków (słuchaczy Radia Maryja i widzów TV Trwam, ale nie tylko) modli się i pości w intencji zwycięstwa partii władzy." Czy ta teza jest prawdziwa? Dlaczego modlitwa w intencji wyborów wywołuje w środowisku lewicowo - liberalnym takie reakcje? 
 
Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz: To bardzo ciekawe zjawisko. Partia wyznawców Michnika w ramach burzenia tego co stare i budowania tego co nowe, przed laty walczyła z - jak to określała - stereotypem "Polak - katolik". Teraz sama głosi pewną formę takiej stereotypizacji - katolik (przynajmniej ten moherowy, czyli tradycyjny i po prostu autentyczny) to pisowiec... Trzeba chyba przyznać, że to bardzo inspirujące...
 
Dlaczego takie reakcje? Cóż, myślę, że tak zwana opozycja i jej tak zwane think tanki już wiedzą, źe mają niewielkie szanse na dobry wynik. Ich przeciwnikiem są mądrze rządzący pragmatycy, ale i wspierający ich ludzie ceniący wartości. To musi rodzić lęk. A lęk rodzi agresję.
 
 
 
Czy możemy modlić się w intencji wyborów? Co mówi nauka Kościoła, teologia  moralna na temat modlitwy o wygraną konkretnej partii, czy konkretnego człowieka? Jak powinna wyglądać taka modlitwa? 
 
Pismo św. zaleca modlitwę za sprawujących władzę. Oczywiście, trzeba tę modlitwę dobrze rozumieć, tak jak trzeba dobrze rozumieć samo sprawowanie władzy. Ono winno być misją, służbą społeczną, czyli pracą na rzecz dobra wspólnego. To wymaga samozaparcia, nieustannego porzucania zasady: aby mnie, moim bliskim było dobrze, na rzecz tego, aby tym drugim, tym, którzy są mi powierzeni, których reprezentuję było dobrze. To jest bez wątpienia trudne. Bo pragnienie służby spotyka się z grą interesów, z całą presją walki politycznej. I modlitwa jest tutaj niezwykle potrzebna.Trzeba się modlić za polityków, a to oznacza w praktyce zarówno sytuacje, gdzie trzeba się modlić o odsunięcie jakiegoś polityka w niebyt, a także modtliwę o zwycięstwo tych, co faktycznie próbują służyć. Modlimy się nie za partię, ale za ludzi. Za naród i państwo.
 
 
Akcja „Modlitwa i post” ruszyła 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i potrwa do 13 października. "Przypominamy, że jest modlitwa o dobre wybory, żeby wybrać ludzi wierzących, którzy będą dbali (o Polskę) po katolicku, po chrześcijańsku. Wybierajcie takich ludzi. Modlimy się o takich ludzi i zwycięstwo dobra w naszej ojczyźnie. Można się jeszcze zapisywać. Post o chlebie i wodzie. Tego dnia też komunia święta, różaniec, adoracja najświętszego sakramentu. Tak wspieramy zwycięstwo dla Polski - miał powiedzieć o. Tadeusz Rydzyk, cytowany przez "GW". Jednak nigdzie nie padły słowa, że modlimy się o wygraną Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego w takim razie dziennikarze "Wyborczecj" twierdzą, że o. Rydzyk nawołuje do modlitwy  o wygranie ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego?
 
Cóż, oni widać doskonale wiedzą, że mogą po katolicku czy po chrześcijańsku o Polskę dbać tylko przedstawiciele jednej partii. To oczywiście nie jest zaskoczeniem, że nie można tego oczekiwać od "chadeckiej" PO. Tych wartości w polityce nie sposób raczej oczekiwać od ludowców, którzy są partią obrotową i najcenniejszą wartością jest dla nich koalicja rządowa z każdym, choćby i z komunistami. No więc dobrze, że Czerska rozwija swój potencjał rozumienia świata takim, jakim jest.
 
 
"Na pewno partie liberalne, takie jak Koalicja Europejska czy ugrupowania lewicowe, się w tym wskazaniu nie mieszczą. Łączenie polityki z prawem bożym to teokracja i upolitycznianie religii" – twierdzi były jezuita prof. Stanisław Obirek. Czy modląc się za Ojczyznę i wybory upolityczniamy religię?
 
Nie wiem, jak pojmuje religię były jezuita. Jeśli przyjmiemy najprościej, że religia to więź z Bogiem, to chodzi tu o więź konkretnego człowieka. I dlatego człowiek ma prawo i obowiązek stawać przed Bogiem ze swoim życiem. Ma prawo i obowiązek modlić się o pracę i zarobki, o mądre rządy, o zabezpieczenie bytu rodzinnego... Czy to jest upolitycznienie życia? Nie wpadajmy w absurdy.
 
"A co się stanie, jeżeli wynik wyborów będzie inny niż to, o co się modlą i w jakiej intencji poszczą uczestnicy tej akcji? Czy to znaczy, że Pan Bóg nie wysłuchał ich modlitw w tej dobrej intencji i przeszedł na „złą stronę”? Historia zna takie przykłady, natomiast nie widzę tu analogii, a proste przełożenie praktyki pokutnej czy religijnej na efekt polityczny jest bardzo ryzykowne i trochę się temu dziwię" – twierdzi w "Wyborczej" ksiądz Kazimierz Sowa.
 
A co się stanie jak ks. Sowa pomodli się do Pana Boga o to, by wygrała jego formacja przyjaciół? Nie modli się o to? To byłoby ciekawe, bo przecież księdzu wypada się modlić, a nie biesiadować i rozdawać karty. Zakładam, że się modlił, lub modli i jest tak, jak jest. Kto temu winny? Pan Bóg? Ksiądz? Czy może politycy, kandydaci na polityków? Tego nie wiem, bo nie znam bliżej ani owego księdza, ani jego otoczenia. Ale wiem z całą pewnością, że modlitwa ma moc zmieniać świat. 
 
Z ludźmi obozu rządzącego można to zrobić. Ale chcę zwrócić uwagę na jedno - nie wybieram partii tylko człowieka. W PiS są ludzie o różnych postawach. One nie zawsze satysfakcjonują. Ale dlatego mamy listy kandydatów, z których jednego wybieramy. Warto poszukać wcześniej co o nich wiemy. I wybrać najlepszych spośród nich. Warto i trzeba spośród nich mądrze wybrać. I dobrze.

Komentarze (42):

LESZEK2019.09.20 17:31
BOI SIĘ SZATAN POSTU I MODLITWY ,BOI SIĘ TYCH CO WYBRALI BOGA ,BOI SIĘ BO CZAS MU SIĘ KOŃCZY .....A NA KONIEC MATECZKI SERCE ZATRYUMFUJE.....RÓBMY SWOJE BRACIA I SIOSTRY .......
Palindrom2019.09.20 15:41
Czyżby Gejzeta znów oburzała się, że Kościół jest przeciwko kandydatom PO, PeEzeL i LGBT, a wspiera PiS, bo zachęca do głosowania na ludzi mądrych, roztropnych, uczciwych i bogobojnych?
Rozbawiony2019.09.19 19:44
Bortkiewicz Wyborcza martwi się o to. E nasz kosciol sprzedaje się jak ostatnia szmata
Jerzy2019.09.19 17:06
Super inicjatywa. Należy się zawsze modlić za ojczyznę i za dobry wybór tzn. takich polityków, którzy będą służyć Polsce i Polakom.
andrzejhahn32019.09.19 16:45
kto sie modli .....jeno ciemna zacofana poganska sekta katolicka
PISmark2019.09.19 19:49
Czy myślisz że w piekle ktoś się modli?
marisa2019.09.19 22:13
taki wcielone zło czeka na sprawiedliwy sąd ostateczny, a wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów i ciemność wieczna Nawracaj się człowieku
Palindrom2019.09.20 15:36
Wiesz ignorancie, co to takiego salat, wudu, sadżdżada, mihrab…?
anonim2019.09.19 15:34
POLACY UCIEKAJCIE OD TOTALNYCH i TĘCZOWYCH - NAWRACAJCIE SIĘ !! POPIERAJĄC ICH BĘDZIECIE WSPÓŁODPOWIEDZIALNI ZA ZŁO KTÓRE ONI PLANUJĄ (homomałżeństwa, adopcja dzieci przez homo, aborcja, deprawacja dzieci WHO-ideologia gender) - WYBORY już 13 października 2019 a - FATIMA OSTRZEGA - CUD SŁOŃCA - 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień. SURSUM CORDA - POLACY CHWYĆMY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!!
Jan Radziszewski2019.09.19 13:36
A jak myślisz kim jest "To Przebudzony jak Budda Iluminat inaczej Mag czy Adept Lucyfera Adaś Michnik żyd ukraiński Socjalista lewak brat Mason loży żydowskiej B'nei B'rith tylko może służyć Diabłu tj cezarowi żydów/J 19,15) tj Lucyferowi Iz 14,12-15 Sura 113,1 zw Czerwonym Smokie3m /12,3 nn) Do piekła chce prowadzić podobnie jak słynny żyd Mason Iluminat Karol Marks +++„On / Lucyfer) uderza pałeczką i daje mi znak, a ja, z coraz większą pewnością tańczę taniec śmierci. I oto są także Qulanem! Qulanem! To słowo rozbrzmiewa jak śmierć, poczym przedłuża się aż do wygaśnięcia. Zatrzymaj się! Ja go trzymam! I oto wznosi się wtedy z mego umysłu. Jasne, jak powietrze, spojone, jak moje kości. Lecz ja mam siłę gnieść was moimi ramionami i miażdżyć was (ludzkość), z siłą huraganu, podczas gdy nam wspólnie otwiera się przepaść rozwarta w ciemnościach. Zatoniecie aż do głębin. - A ja pójdę z wami śmiejąc się”.
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC2019.09.19 13:32
księŻULO Paweł BORTKIEWICZ już raz się po - PiS - ał na początku kariery "DORADCY PREZYDENTA RP" A. Dudy, że ;MIEJSCE OPZYCJI JEST W WIĘZIENIU" i dlatego tak ZAMYKAJĄ WSZYstkich, propagują też w po - PiS - owy sposób SŁUŻBĘ WIĘZIENNICTWA czego do tej pory nawet w PRL - u NIE BYŁO. Przecież po - PiS - owy Zbycho jest i Ministrem Sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym, i Ministrem Służby Więziennej. NIE WIERZYCIE?
marisa2019.09.19 22:06
oranisto głupio zrzeszony,ty juz dawno powinienes siedziec ,najlepiej ,tyłkiem na kołku
AB2019.09.19 13:00
Ja modlę się o wygranie wyborów przez PiS i taki wynik, żeby mógł rządzić samodzielnie. Takie jest moje najgłębsze przekonanie w kwestii dobra mojej Ojczyzny i żaden michnik, ani żaden tchórzliwy teolog modlitwy w takiej intencji mi nie zabroni.
Reytan2019.09.19 16:07
Bedziesz sobie wlosy z glowy wyrywal. Caly POPIS dazy do Rozbiorow,ale Kaczynski lepiej klamie.
ymil2019.09.19 12:50
Oby tylko mądrych ludzi przybyło. Rozmawiałem ostatnio z kimś bardzo ważnym, i uważam, że nie jest na właściwym miejscu. Chyba że polityka jest rzeczywiście dla tych, którzy do niczego innego się nie nadają.
Po2019.09.19 12:46
Panie Bortkiewicz, im nie warto odpowiadać, ich trzeba ignorować !!!!
Reytan2019.09.19 16:06
Jestes idiota genetycznym,bo chcesz,zebysmy sie sami poddali !
JPIII2019.09.19 12:36
Na tego pedophila trzeba uważać.
Jan Radziszewski2019.09.19 13:43
nie ma większych pedofilów niż żydzi - a wiec żydem jesteś JPIII tzn parchem który oskarża KK aby diabeł miał większe żniwo Co rodzynki diabła myślicie, że żydzi to jedyni sprawiedliwi i w tym względzie zachowują się inaczej tzn zgodnie normami obyczajowymi ? Talmud księga ważniejsza niż PISMO św. tak uczy ! "Trzyletnia córka goja /nie żyda/ może być gwałcona przez żyda " (Aboda Sarah 37a.) "żyd może gwałcić dziewczynę nie żydówkę, ale nie może jej poślubić" /Gad . Shas. 2..2.) "żyd może nadużywać nie żydówkę udając wb niej , że to jest normalne" /Maimonides Jak Chaseka 2,2. żyd może robić z nie- żydówką, co mu się tylko podoba! Może ją traktować jak kawałek mięsa (Nadarine 20, B.)
Credo2019.09.19 15:35
To Michnik też?
Palindrom2019.09.20 15:20
Przyznaj się, ilu pedofilów dziennie, od spojrzenia w lustro do wieczornego zaśnięcia widujesz?
Michał Pasierb 2019.09.19 12:17
CIEKAWE-najnowszy sondaż https://ekai.pl/polacy-boja-sie-zmian-klimatycznych-i-lgbt-sondaz-ipsos-dla-oko-press/
LesneRuchadlo2019.09.19 12:06
Pan Bortkiewicz znowu gazy puścił. Ale czego można oczekiwać po takim paskudnym katabasie.
anonim2019.09.19 12:12
A czego się można spodziewać po takim LesnymRuchadle?
LesneRuchadlo2019.09.19 12:16
Pan Duda był zadowolony.
trzeźwo myślący2019.09.19 12:19
Widać, że wychowany w głębokich ostępach leśnych lub jaskinnych.
enre2019.09.19 12:25
jak się cieszę, że tak piszesz; bo to znaczy, że prawica będzie rządzić jeszcze dłuuuuugie lata - bo tacy jak Ty nic nie zrozumieli z tego, co się w Polsce dzieje
Jana2019.09.19 16:34
Rzeczywiście ciężko ks.Bortkiewiczowi dorównać umysłem,ale można trochę popluć.
PISmark2019.09.19 19:43
Kiedyś to był Zapluty karzel reakcji
BiegunkaProrocza2019.09.20 9:18
Niestety dziś pan Bortkiewicz stał się zasr.anym karłem pislamizacji. A żeby było mało, to jeszcze nie myje nawet siusiaka.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.09.19 12:06
A atak - to w którym miejscu???
trzeżwo myślący2019.09.19 12:17
Ze strony Sowy i byłego jezuity Obirka. Zdradzili swego Pana i przyłączyli się do grona zdrajców Polski. O Michniku nie wspominam, bo każdy wie....
BiegunkaProrocza2019.09.19 12:17
Atakuje go biegunka. Czajka to przy tym mały pikuś. Nawróćcie się na używanie poświęconego papieru toaletowego.
anonim2019.09.19 12:00
Warto przyjrzeć się sposobowi walki Michnika: podstęp, przebiegłość, chytrość, coś co jego kolega nazywał przewagą wieków i doświadczenia, byle się tego nie uczyć, wszak zło mamy dobrem zwyciężać, czyli orężem rycerskim!
trzeźwo myślący2019.09.19 12:13
TE CECHY, KTÓRE WYMOIENIASZ SĄ CECHAMI DIABŁA! Komu służy Michnik?
Jan Radziszewski2019.09.19 13:32
A jak myślisz Iluminat inaczej Mag czy Adept Lucyfera Adaś Michnik żyd ukraiński Socjalista lewak brat Mason loży żydowskiej B'nei B'rith tylko może służyć Diabłu tj cezarowi żydów/J 19,15) tj Lucyferowi Iz 14,12-15 Sura 113,1 zw Czerwonym Smokie3m /12,3 nn) Do piekła chce prowadzić podobnie jak słynny żyd Mason Karol Marks„On / Lucyfer) uderza pałeczką i daje mi znak, a ja, z coraz większą pewnością tańczę taniec śmierci. I oto są także Qulanem! Qulanem! To słowo rozbrzmiewa jak śmierć, poczym przedłuża się aż do wygaśnięcia. Zatrzymaj się! Ja go trzymam! I oto wznosi się wtedy z mego umysłu. Jasne, jak powietrze, spojone, jak moje kości. Lecz ja mam siłę gnieść was moimi ramionami i miażdżyć was (ludzkość), z siłą huraganu, podczas gdy nam wspólnie otwiera się przepaść rozwarta w ciemnościach. Zatoniecie aż do głębin. A ja pójdę z wami śmiejąc się”. "
Jestem z Białegostoku2019.09.19 11:53
Ks Bortkiewicz jak zawsze trafia w tzw sedno. Wzystkie polskojęzyczne gazety czy stacje będą opluwać Polskę i Kościół. Przecież po to zostały założone w naszym kraju ich polskie wersje. W modlitwie codziennej pamiętam o Polsce i Kościele, jest to nasz obowiązek. W pracy śmieją się ze mnie niektórzy , inni siedzą cicho, i nie wyrażają swego zdania, jeszcze inni są ze mną. Najważniejsze jednak jest to byśmy w tej modlitwie wytrwali, byśmy mogli powtórzyć za apostołem , że drogi ustrzegłem, bieg ukończyłem. Nie będą nas rozliczać Michniki , Biedronie czy inne Schetyny, lecz pan Bóg. Oni też zostaną osądzeni. Przeczytajcie ps1 ,, Szczęśliwy mąż który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników i nie zasiada w kole szyderców , lecz ma upodobanie w orawie Pana...
BiegunkaProrocza2019.09.19 12:41
Może i w sedno trafia. Ale często kupą nie trafia do muszli tylko na podłogę.
Jestem z Białegostoku2019.09.19 13:32
Ty też zostaniesz osądzony przez Boga.
Reytan2019.09.19 15:52
Polscy katolicy zrzucaja regularnie na Pana Boga walke polityczna,skazujac tym samym Polske na Zaglade.
marisa2019.09.19 21:46
A ty biedaku to już chyba masz to g.....o w głowie , dobrze nas....ne ,ale kiepsko wymieszane
anonim2019.09.19 11:19
Ja to się tylko zastanawiam, czy Michnik prawo szariatu też będzie u nas wprowadzał? Bo jeżeli dwie ekscentryczki mają być powodem przyjęcia postulatów LGBT, to może obecność jednej rodziny muzułmańskiej jest wystarczającym powodem wprowadzenia szariatu? Bystry jak Michnik!