Trwają centralne obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. podczas lotu prezydenckiej delegacji do Katynia zginęło 96 osób, w tym urzędujący prezydent RP, Lech Kaczyński. W Archikatedrze Warszawskiej zakończyła się właśnie comiesięczna msza święta w intencji ofiar katastrofy. 

Homilię wygłosił biskup Michał Janocha, siostrzeniec zmarłego w lutym b.r. premiera Jana Olszewskiego. Biskup nawiązał w homilii do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na początek odczytał fragment więziennych zapisków Prymasa Tysiąclecia z 10 kwietnia 1955 r. Kapłan nawiązał również do współczesności. 

 "My dziś w wolnej Polsce wznosimy barykady przeciw sobie samym i trwamy w okopach, jak na wojnie"-podkreślił bp Michał Janocha. Hierarcha mówił o "bożkach", którymi współcześni ludzie zastępują Boga. 

"Zdrowie, kariera, pieniądze, władza, a także tolerancja, równość, konstytucja, państwo, prawo. To są wszystko wartości, które tworzą hierarchie. Kiedy ich źródłem pozostaje Bóg, każda z tych wartości służy człowiekowi. Kiedy usuwamy Boga, traci się źródło. Bożki są zachłanne i żarłoczne, role rozpalonego pieca pełnią dziś media podsycane nienawiścią. Kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko pozostaje na swoim. Tę prawdę przypominają nam też bracia i siostry, którzy przed dziewięciu laty zginęli"-wskazał biskup. 

"W dzisiejszej Ewangelii rozmówcy Chrystusa mówią z dumą: 'Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę'. Czują się wolnymi, jako naród wybrany. Jezus mówi im i nam o wolności głębszej, wolności duchowej. Jezus jest Prawdą, która wyzwala. A największą niewolą nie jest niewola ekonomiczna czy polityczna, ale niewola grzechu"-podkreślił. Biskup Michał Janocha przypomniał, że prawda daje nam radość, nawet gdy dojście do niej wymaga poświęceń. 

Kapłan dosadnie skomentował również podziały w obecnej Polsce, przekonując, że Polacy wznoszą barykady przeciwko sobie samym, niczym na wojnie. Duchowny wspomniał słowa śp. premiera Jana Olszewskiego, który w ostatnim wywiadzie przed śmiercią podkreślał, że  "rządzący i opozycja muszą ze sobą normalnie rozmawiać".

Biskup Michał Janocha zakończyć homilię retorycznym pytaniem do kardynała Stefana Wyszyńskiego. Co, w ocenie duchownego, powiedziałby nam dziś, 10 kwietnia 2019 r., Prymas Tysiąclecia?

 "Może przypomniałbyś nam, że my wszyscy lecimy tym samym samolotem? A może upomniałbyś nas, że wpierając się o mapę ziemi, zapominamy o mapie nieba? Może..."-zakończył.

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl