Wróci kwestia migracji? Von der Leyen spotkała się z Merkel - zdjęcie
08.11.19, 14:45Zdj. screen welt.de

Wróci kwestia migracji? Von der Leyen spotkała się z Merkel

2

Ursula von der Leyen, która już wkrótce stanie na czele nowej Komisji Europejskiej, oznajmiła, że Unia Europejska powinna starać się skutecznie sterować procesami migracyjnymi. 

Von der Leyen spotkała się z szefową niemieckiego rządu, Angelą Merkel, aby omówić priorytety nowej KE. 

"Naszym celem powinno być to, by stać się wzorem, jak można humanitarnie, ale skutecznie sterować migracjami. Jestem przekonana, że UE jest w stanie to zrobić"-stwierdziła przyszła szefowa KE po spotkaniu z niemiecką kanclerz. Obie opowiedziały się za jak najbliższą współpracą z państwami Bałkanów Zachodnich. W ocenie Angeli Merkel, "to bardzo ważne, aby te kraje nie straciły nadziei na perspektywę członkostwa". 

Von der Leyen - partyjna koleżanka Merkel z CDU, a do niedawna minister obrony w jej rządzie - postulowała, by związać Bałkany Zachodnie z UE tak blisko jak to możliwe, dopóki nie da się rozpocząć rozmów akcesyjnych. Jak podkreśliła Ursula von der Leyen, leży to w "strategicznym interesie" Wspólnoty. 

"Jeśli my tego nie zrobimy, to próżnię wykorzystają inni. A tego nie chcemy"-przestrzega przyszła szefowa KE. 

Podjęciu rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną jednoznacznie sprzeciwia się prezydent Francji Emmanuel Macron.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (2):

bogdanus2019.11.8 18:50
Niemiecki egoizm migracyjny, drenuje ludzi inteligentnych, wykształconych z państw islamskich, kosztem zwiększenia biedy tych państw. Leni i analfabetów chce przesunąć np; do polski.
Reytan2019.11.8 15:36
Ekspansja Niemiec na Balkany powinna napotkac na reakcje polska.