Wojska Turcji gotowe do ataku na Państwo Islamskie - zdjęcie
01.10.14, 08:05Recep Tajjip Erdogan (fot. Wikipedia)

Wojska Turcji gotowe do ataku na Państwo Islamskie

6

Błędne pociski wojsk Państwa Islamskiego spadły już na tureckie terytorium. Stało się tak przy okazji ataku na syryjskie miasto leżące w pobliżu granicy z Turcją.

Państwo Islamskie już od tygodnia próbuje zająć miasto Kobani, które bronione jest przez siły Kurdów.

Jest możliwe, że wkrótce Turcja zaangażuje się w walkę przeciwko Państwu Islamskiemu u boku koalicji walczącej pod egidą Stanów Zjednoczonych. W niedzielę turecki prezydent Recep Tajjip Erdogan powiedział, że jego kraj być może nie będzie mógł tylko biernie obserwować konfliktu.

Jak dotąd Turcja wprawiała Zachód w niepokój, unikając jakichkolwiek wyraźnych kroków przeciwko ekstremistom. Wydaje się jednak, że ze względu na rosnące zagrożenie przy granicach tego państwa może się to zmienić. Niewykluczone jednak, że Turcja podejmie działania jedynie w ograniczonym stopniu, głównie dla celów propagandowych. Trudno bowiem przypuszczać, by turecki rząd dopiero teraz zdał sobie sprawę z reperkusji, jakie mają sukcesy Państwa Islamskiego, i nagle w sposób radykalny zmieniał swoją politykę na tym obszarze.

Z drugiej strony turecki premier Ahmad Davutoglu ogłosił w niedzielę, że jego rząd poprosi parlament o mandat dla akcji militarnej w Iraku i Syrii. Zrobiono tak w poniedziałek; jak na razie parlament nie podjął jeszcze żadnej decyzji. 

pac/times of israel

Komentarze (6):

anonim2014.10.1 9:14
Zawsze przy okazji wspominania Turcji warto napisać, że są odpowiedzialni za pierwsze udokumentowane ludobójstwo na świecie.
anonim2014.10.1 10:50
pytam po co się zabijają ?
anonim2014.10.1 11:18
"Jest możliwe, że wkrótce Turcja zaangażuje się w walkę przeciwko Państwu Islamskiemu u boku koalicji walczącej pod egidą Stanów Zjednoczonych." Klarcia na 99,9% obstawia, że NA PEWNO się Turcja zaangażuje, a nie, że "jest możliwe".
anonim2014.10.1 12:04
Ale wy siejecie dezinformacje. Turcja od początku była wśród "Przyjaciół Syrii" i w dalszym ciągu wspiera ISIS. Wszyscy to wiedzą że oni palcem nie kiwną tak nawet uważa Dawid Pipes, który jest neoconem i islamożercą więc trudno go posądzać o naginanie rzeczywistości na rzecz koalicji syryjsko-irańsko-rosyjsko-chińskiej. https://www.youtube.com/watch?v=1AxeNfOgTj8 ps. Kurczę pomimo jasnego stanowiska Iranu w sprawie tego zamętu w Syrii i Iraku iranskie Presstv stać na jakiś obiektywizm i przedstawianie sprawy w miarę obiektywnie i z różnych perspektyw (nawet takich z którymi im w ogóle nie po drodze) a was nie.
anonim2014.10.1 12:23
atomówke spuścić na to wszystko
anonim2014.10.1 22:07
Ja jakoś w te obietnice nie wierzę. Turcja wspiera ISIS - przyzwolenie na przemyt ludzi, pozwolenie na przemyt benzyny i innych dóbr. Jakieś niejasne negocjacje rządu tureckiego z ISIS w sprawie uwolnienia porwanych dyplomatów i czary-mary dyplomaci zostają uwolnieni bez okupu. Jakoś mogę sobie wyobrazić, że Turcja włączy się w walki..., ale po stronie ISIS. Mam nadzieję, że się mylę.