Wojciech Jaruzelski kazał zabić polskiego pilota? - zdjęcie
19.07.13, 07:51Wojciech Jaruzelski (Fot, Artur Andrzej/Wikipedia)

Wojciech Jaruzelski kazał zabić polskiego pilota?

9

Samolot, którym leciał pilot, został zestrzelony w lipcu 1975 r. Wtedy Wojciech Jaruzelski pełnił funkcję ministra obrony narodowej.

Według IPN dowodem na to, że to Jaruzelski ponosi odpowiedzialność za zestrzelenia pilota, jest dokument, w którym oficer dyżurny komendy milicji we Wrocławiu pisze, że to generał Jaruzelski wydał rozkaz. - Nie ma tu żadnych wątpliwości, to oryginalny i bardzo wiarygodny dokument - ocenił dr Łukasz Kamiński, szef IPN.

Dionizy Bielański był pilotem Aeroklubu Opolskiego. W lipcu 1975 roku wsiadł do dwupłatowego AN-2. Zameldował, że leci do Wrocławia w celach służbowych. W rzeczywistości - chciał uciec. Leciał w stronę Austrii. Nad Czechosłowacją zaczęły ścigać go myśliwce. Został zestrzelony tuż przed granicą z Austrią. Bielański zginął.

sm.wp.pl/Super Express

Komentarze (9):

anonim2013.07.19 8:15
za ile rzeczy on powinien odpowiedzieć, to już mi się nawet nie chce pisać:)
anonim2013.07.19 8:25
Po co znowu zajmować się tym sowieckim ścierwem. Skoro nie można go wsadzić tam gdzie jego miejsce niech zniknie z przestrzeni publicznej.
anonim2013.07.19 8:43
Całe życie i tzw. 'kariera' oskarżają Jaruzelskiego. Zło za złem. Trzeba się za człowieka modlić, może jeszcze skruszeje. Na razie trwa w ułudzie swojej wielkości i dokonań, a smutne jest to, że wielu go w tym utwierdza, prowadząc go na ciemną stronę wieczności...
anonim2013.07.19 8:54
@Sstaszek "Jeszcze jedno, co miała milicja do strzelana do samolotów,on mieli w tym czasie głównie pistolety TT!" Przeczytałem kilkukrotnie tekst - tu nic nie ma o strzelaniu przez milicję do czegokolwiek
anonim2013.07.19 9:08
@Sstaszek Ale nikt nie pisze, ba nawet nie sugeruje. że broni Pan generała. W tekście nigdzie nie jest napisane, że rozkaz ten dostał oficer MO. Natomiast Jaruzelski wydał rozkaz do zestrzelenia. Jako, że samolot znajdował się na terenie ówczesnej "bratniej" Czechosłowacji poproszono Czechów o zestrzelenie ponieważ polski samolot już by go nie dogonił.
anonim2013.07.19 9:24
FRONDO!!!!! Mam do Was ogromna prosbe! Czy mozecie pisac prawde o tym radzieckim zbrodniarzu?? Jaruzel to jest SOWIECKI general i z polskim mundurem nie ma NIC WSPOLNEGO!!!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam cala redakcje i zycze milego dnia :-))
anonim2013.07.19 9:43
@Sstaszek "Panie Tomku,no to skąd oficer dyżurny MO wiedział o takim rozkazie?"-pytanie nie do mnie i nie do Frondy. Pytanie to należy zadać Jaruzelskiemu, przedmiotowemu oficerowi, historykom, badaczom. "Może to było jak sie tu pisze była to "prośba",a nie rozkaz, to tym bardziej szyfrogram do dowództwa armii czechosłowackiej nie mógł się znaleźć w KW MO we Wrocławiu.." Ale w tekście nic nie ma o szyfrogramie. Jest tylko dokument w którym ten oficer milicji pisze, że Jaruzelski wydał rozkaz. Proszę o podanie źródeł także wg próśb z poprzednich moim postów bo mam wrażenie, że piszemy o dwóch różnych artykułach:-)
anonim2013.07.19 15:31
Odgrzewany kotlet - no cóż, mamy sezon ogórkowy. Ten fakt jest już powszechnie znanym od dłuższego czasu.
anonim2013.07.19 16:51
Kolejna ofiara "bohatera" redaktora naczelnego GW.