Wnuk Wałęsy skazany za pobicie turysty - zdjęcie
17.06.20, 09:34Fot. via Pixabay

Wnuk Wałęsy skazany za pobicie turysty

9

Gdański sąd skazał na rok więzienia Bartłomieja W., wnuka Lecha Wałęsy. Bartłomieja W. oskarżono m. in. o to, że w 2018 r. wraz z dwoma znajomymi napadł w Gdańsku na szwedzkiego turystę. Wyrok jest nieprawomocny.

W. oskarżony był również o to, że kilka dni po napadzie na szwedzkiego turystę wziął udział w pobiciu innej osoby.

- Sąd uznał Bartłomieja W. winnym spowodowania obrażeń u obywatela Szwecji i za to został skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Ponadto, oskarżony został uznany za winnego udziału w pobiciu innej osoby, przy czym był to występek o charakterze chuligańskim, i za to został skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd wymierzył Bartłomiejowi W. karę łączną roku pozbawienia wolności – poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski.

Poza tym sąd orzekł od Bartłomieja W. na rzecz pokrzywdzonych nawiązki po 10 tys. zł oraz wpłatę 2 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Na poczet orzeczonej kary więzienia sąd zaliczył mężczyźnie tymczasowe aresztowanie od 1 czerwca do 17 grudnia 2018 r.

Spośród wszystkich oskarżonych najsurowszą karę otrzymał Damian M., któremu gdański sąd wymierzył karę czterech lat i trzech miesięcy więzienia. Wyrok 30 dni aresztu usłyszał Oskar N. za kradzież telefonu komórkowego turysty.

- Sąd zmienił kwalifikację karną czynu. Prokuratura zarzuciła Bartłomiejowi W., że wraz z dwoma współoskarżonymi dokonał rozboju na obywatelu Szwecji, za co groziło do 12 lat więzienia. Sąd uznał, że ich czyn był pobiciem – powiedział obrońca wnuka b. prezydenta Dariusz Strzelecki.

Obrońca W. poinformował, że jest zadowolony z wyroku i nie będzie wnosił apelacji. Zaskarżyć wyrok może jednak prokuratura, która domagała się dla W. kary sześciu lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności.

Kulisy napadu i pobicia

Napad na obywatela Szwecji miał miejsce w nocy 21 maja 2018 r. Według prokuratury, oskarżeni, w tym wnuk Lecha Wałęsy, napadli na dwóch szwedzkich turystów spacerujących po historycznym centrum Gdańska.Turyści zostali pobici przedmiotem przypominającym pałkę, a następnie skopani, co spowodowało złamanie piszczeli u jednego ze Szwedów. Turystom ukradziono ponadto telefon komórkowy o wartości ok. 350 zł.

Według prokuratury w napadzie na Szweda, któremu ukradziono telefon, wzięli udział wszyscy trzej napastnicy. Pobicie drugiego z turystów dokonał jeden ze znajomych wnuka Lecha Wałęsy.

W nocy 26 maja 2018 r. wnuk Wałęsy i pozostali oskarżeni pobili ucznia przedostatniej klasy szkoły średniej, który stanął w obronie znajomego zaczepianego przez wnuka Wałęsy i jego kompana. Napastnicy skopali swoją ofiarę. W styczniu ub. roku podczas rozprawy poszkodowany opowiadał, że uderzenie zadane przez wnuka b. prezydenta było na tyle silne, że stracił dwa przednie zęby.

Wcześniej problemy z prawem miał także inny z wnuków Wałęsy, Dominik.

g/onet

 


Komentarze (9):

oficer LWP2020.06.19 9:31
tradycja bycia menelem, kapusiem czy zwykłym bandytą jest w tej rodzinie pieczołowicie kultywowana
anonim2020.06.17 14:16
A WALESA DALEJ SIKA DO KROPIELNICY.....
czekista2020.06.17 10:41
* miesiecy za pobicie Szweda plus 10 miesiecy za pobicie drugiej osoby to razem 18 miesiecy. Poniewaz rok w Polsce liczy sobie 18 miesiecy to ma do odsiadki 1 rok. To chyba sedzia. ktory otrzymal w 1945 roku dyplom sedziowski po 3 miesiecznym kursie i jednym roku szkoly podstawowej.
oficer LWP2020.06.19 9:39
teraz pytanie dlaczego PIS w poprzedniej kadencji mając większość w sejmie, senacie, prezydenta i TK nie zmienił tak prawa karnego żeby wyroki się sumowały tylko zajął się reformą sadów na zasadzie zmian personalnych? bo to jest kontynuacja polityki tych komunistów i żydów, których przywiózł tu Stalin na swoich czołgach
WEDLE PRAWDY2020.06.17 10:35
Dziadzio moze wszystko, patologia u dawcow tkzw. elyt , typowe wychowanie w poczuciu bezkarnosci , braku odpowiedzialnosci tworzy patologie u wychowankow w tych prawde mowiac patologicznych rodzinach Walesow, Olbrychskich itp.
Ojciec Chrzestny2020.06.17 10:20
Tak po ludzku, to naprawdę żal mi tych chłopaków. Śmierć ojca." Uwikłania Wielkiego Dziadka", który tak naprawdę nigdy nie miał czasu dla rodziny.
Leszek 2020.06.17 10:03
Relacja na żywo z manifestacji , bedzie na str. int. http://christusvincit-tv.pl To już dzisiaj. Jak się zachowa PiS: Czy jak zwykle nikt z przedstawicieli sejmu nie wyjdzie spotkać się z Polskimi Patriotami. Ponad 1000 ludzi dla PiS nie jest warte uwagi. Oby nie była to ostatnia szansa jaka Bóg daje. MANIFESTACJA: Królowa idzie do Sejmu 17 czerwiec 2020 Warszawa Potrzebnych jest 1000 wpisów do uruchomienia procedur prawnych związanych z organizacją manifestacji. Zapisy trwają do 17 maja. Zapisują się osoby deklarujące osobisty udział w manifestacji: Królowa idzie do Sejmu. Wyrażam zgodę na opublikowanie mojego imienia, nazwiska i miejscowości, gdyż ja sam się zapisuję i ja sam dysponuję moimi danymi. Życzę sobie, aby moje imię, nazwisko i miejscowość były przeczytane podczas ogłoszeń przez ks. Piotra Natanka. IMIĘ: NAZWISKO: MIEJSCOWOŚĆ: Wyrażam zgodę na przetwarzanie i upublicznianie moich danych osobowych KRAJ: Polska Ilość zapisanych osób: 909 (oczekujących: 29) (stan na: 2020-06-17, 09:47)
katolicka kretynizacja polski 2020.06.17 9:53
A jak tam sprawa narkomana Filipa, brata Jakiego?
PINKO PALINKO2020.06.17 14:19
JA MYSLALEM ZE TO TYLKO TWOJ NICK. ALE TY NA PRAWDE JESTES KRETYNEM...