Włochy. Zagrożone szkoły katolickie. Włochy jedynym krajem w Europie bez wolności nauczania - zdjęcie
24.04.20, 15:25Włochy. Zagrożone szkoły katolickie.

Włochy. Zagrożone szkoły katolickie. Włochy jedynym krajem w Europie bez wolności nauczania

39

Włochy są jedynym krajem w Europie, który nie respektuje wolności nauczania. Pod tym względem jesteśmy ostatni na liście krajów naszego kontynentu”– zauważa Virginia Kaladich, przewodnicząca Federacji Szkół Katolickich we Włoszech. W związku epidemią koronawirusa i powszechnym bezrobociem szkoły te walczą o przetrwanie. Według oficjalnych szacunków episkopatu, co trzecia, a może nawet co druga z nich zostanie zamknięta jeszcze w tym roku. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, szkoły kościelne niemal w całości są tu opłacane przez rodziców, a w czasie kryzysu już ich na to nie stać.

Szkoły katolickie poprosiły państwo o szereg działań osłonowych, w tym o zwolnienie niektórych rodziców z opłat w tym roku oraz o zabezpieczenia dla nauczycieli. Ministerstwo przyznało jedynie jednorazową pomoc w wysokości 2 mln euro na 900 tys. uczniów. Jak mówi Virginia Kaladich, jest to przejaw rażącej dyskryminacji.

Z bólem serca widzimy, że rząd i ministerstwo zapominają we wszystkich swych dekretach i rozporządzeniach o szkołach kościelnych. A przecież są to szkoły tworzone i utrzymywane przez rodziny, które korzystają z należnego im prawa wyboru, a także przez nauczycieli, którzy mają takie same uprawnienia, co ich koledzy w szkołach państwowych. Władze nie zwracają na nich uwagi – powiedziała Radiu Watykańskiemu Virginia Kaladich. – W sposób szczególny poczuliśmy się zawiedzeni dekretem „Terapia dla Włoch”. Myśleliśmy, że i my jesteśmy żywą częścią tego kraju. A tymczasem zostaliśmy pominięci. Nawet w punkcie, który mówi o nauczaniu na odległość, zastrzega się od razu, że dotyczy to wyłącznie szkół państwowych. Zapomina się, że również nasi uczniowie są dziećmi Włochów, którzy z dnia na dzień znaleźli się w kryzysowej sytuacji. Nie bierze się pod uwagę tego, że w tej sytuacji również nasze szkoły i nasi nauczyciele dają z siebie wszystko, aby ze swoich domów zagwarantować prawo do nauczania, które przysługuje również naszym uczniom. Jest nam z tego powodu bardzo przykro.“

Virginia Kaladich przypomina, że Włochy są krajem o najdłuższej tradycji szkół kościelnych. To one jako pierwsze niosły oświatę do najuboższych warstw społeczeństwa. Dziś jest ich w sumie 12 tys. Uczęszcza od nich 900 tys. uczniów. Uchylając się od zapewnienia im utrzymania, państwo oszczędza w ten sposób 6 mld euro rocznie.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (39):

ŻYDOWSKA Synagoga SZATANA2020.05.8 10:22
Watykan jest w NIEWOLI Sekty czcicieli Lucyfera Banksterów Zakonu Rycerzy Maltańskich (Joannici) i Zakonu Jezuitów (Templariusze). Wszystkie Banki i Nieruchomości oraz Firmy na świecie należą do tej SEKTY.Nie są dze aby Lucyfer pozwolił im na dofinansowanie szkół Katolickich gdzie nie ma obowiązkowej edukacji sekkzualnej o oglądania na lekcjach filmów PORNO.
anonim2020.05.5 17:03
" Ministerstwo przyznało jedynie jednorazową pomoc w wysokości 2 mln euro na 900 tys. uczniów." Takie 2 pytania: 1. Ile w PL przeznaczono z budżetu na pomoc szkołom katolickim 2. Ile polskich dzieci uczy się w takich szkołach? Włochy 900tys, Polska 40tys uczniów. Nawet jak wiele z nich nie przetrwa to i tak będzie 10x więcej niż w PL. Tak w liczbach wygląda "Zgniły Zachód"
ŁADNY TEN CHŁOPCZYK NA ZDJĘCIU2020.04.27 19:08
SZKODA DZIECIAKA BO NA PEWNO JUŻ ZOSTAŁ ZGWAŁCONY PRZEZ KLERUCHA (A JAK NIE TO WSZYSTKO PRZED NIM
Jan Radziszewski2020.04.26 15:03
żydzi i judasze tj. masoni nie dalej jak za 3,5 roku tj 1260 dni a diabły waszego cezara /J 19,15) zabiorą was niereformowalni żydzi w ogniu Piekielnym do PIEKŁA W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
Reytan2020.04.25 15:34
We Wloszech,podobnie jak we Francji,mamy do czynienia z dyktatura masonska nad katolickim narodem. Musimy stworzyc oddzielna UE narodow katolickich,a protestanci I masoni niech siebie nawzajem okupuja I wyzyskuja. Sa dwie Europy,to powinny byc dwie Unie,bo katolicyzm nie ma nic wspolnego z judaizmem,na ktorym jest oparty protestantyzm. Po prostu dwie rozne typy moralnosci.
Edward2020.04.25 9:10
No cóż to tak was bezbożnicy wkurza to że kamień odrzucony przez was stanie się w końcu kamieniem węgielnym czy to że my katolicy przetrwamy te utrapienia jak hiob a wy zginiecie w swojej nienawiści?
Maria Blaszczyk2020.04.24 21:28
No nie wiem... Demokracja liberalna to ustrój, który zasadza się na wartościach oświeceniowych, takich jak nauka, a także równości, otwartości, inkluzywności. Religie księgi, w tym katolicyzm sa antyoświeceniowe i antynaukowe (naprotechnologie, konsekrowane ręce, które nie przenoszą wirusa czy moje ulubione twierdzenie, że "akty homoseksualne są wbrew naturze"), równości nie lubią - odmawianie praw gejom, dzieciom, kobietom oraz nienawistne. Oczywiście, nie mówię tu o konkretnych ludziach, tylko o pewnym sposobie myślenia narzucanym przez ten typ religii. W każdym razie - w efekcie istnieją szkoły promujące idee stojące w jasnej sprzeczności z ideami wolnych liberalnych demokratycznych społeczeństw. Oczywiście, każdy ma prawo wierzyć w to, w co wierzy, ale czy demokratyczne państwo powinno wspierać idee, które je niszczą?
+++2020.04.25 0:12
Słuchaj, żydzie,taka z ciebie Maria, jak ze mnie pietruszka. Idzie czas, gdy każdy gorszyciel będzie musiał się zmierzyć z Bożą sprawiedliwością - czas miłosierdzia dobiegł końca.Masz jeszcze szansę się nawrócić, ale wszystko wskazuje na to, że z niej nie skorzystasz, bo jesteś opętany przez demony.
Reytan2020.04.25 15:28
Maria Blaszczxyk to znany polskojezyczny komunistyczny prowokator z Holandii,i typowy folksdojcz I zdrajca. pochodzi od kilku pokolen z ubeckiej rodziny.
Ja 2020.04.24 19:31
A KTO NIENAWIDZI JEZUSA?!! I SKAZAŁ go na śmierć??!!!NIE Piłat. Ten jest tego winien. Muzułmańskie zamykają?!!! Bo by im się do życi dobrali.
Michal2020.04.24 16:47
Skoro są to szkoły kościelne to chyba powinny być utrzymywane przez Kościół. Zabawne jak odwraca się sympatia do socjalizmu w zależności od miejsca siedzenia. Katolicy mówią, że Kościół to wspólnota, czy tej wspólnoty nie stać na prowadzenie własnych szkół ?
anonim2020.04.24 17:38
Kościół to wspólnota ,ale jak wspólnoty nie stać na utrzymanie tylu szkół ile było to musi zmiejszyć ilość szkół ,bo nie utrzyma czy to takie trudne do zrozumienia.
Michal2020.04.24 23:47
Jeśli zwykły człowiek jest w podobnej sytuacji, to sprzedaje coś, porzycza.... Kościół ma baaaardzo dużo majątku, niech coś sprzeda, to będzie miał na utrzymanie szkół. A nie z jednej strony pluć na zdobycze socjalne, a z drugiej łapę po kasę od państwa wyciągać.
Jan Radziszewski2020.04.24 18:46
nie dalej jak za 3,5 roku tj 1260 dni a diabły waszego cezara /J 19,15) zabiorą was judasze masoni i żydzi w ogniu Piekielnym do PIEKŁA
Michal2020.04.24 23:43
A próbkę kału już wysłałeś na Nowogrodzką ?
Jan Radziszewski2020.04.26 15:19
zobaczysz swój jak robaki piekielne zaczną cię w czterech literach drapać, włazić i palić ogniem piekielnym
Aneta M.2020.04.25 1:36
Michał! To nie jest w porządku ze strony Włoskiego Rządu ! Szkoły Kościelne, to nie znaczy, że oni tam tylko uczą Religii i na tym koniec! Oni poprostu tam uczą wszystkich przedmiotów, tak jak w naszych szkołach! Tyle, że u nas Oświata idzie z Budżetu Państwa! Gdyby to nauczanie prowadził ich Rząd, taki jak nasz, to wszystkie wydatki oświatowe pokrywałby ich Rząd ! A tak pomyśl, o ile mniej Włoski Rząd kosztuje oświata dzieci ! Przecież nic nie dają na to! Łaskę zrobili, że raz teraz dali i jeszcze narzekają!? To nie fer...!
Michal2020.04.25 9:48
Jest coś takiego jak szkolnictwo publiczne i prywatne. To jest pierwsza sprawa. W szkołach prywatnych płaci się czesne. Szkoła taka nastawiona jest na zysk, taka jak kazda inna firma. Istanieją jeszcze tzw. szkoły społeczne, które utrzymywane są z pieniędzy rodziców i nie są nastawione na zysk. Rozumiem, że szkoły katolickie to ten właśnie przypadek. Druga to taka, że w Polsce szkoły są opłacane z budżetu samorządów.
Lech Keller-Krawczyk samotny, stary pedał 2020.04.24 16:18
Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Niestety szkoły są zamnknięte ale lato idzie. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami"; 𝐤𝐫𝐞𝐭𝐲𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐦𝐚𝐭𝐢𝐬, 𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, 𝐎𝐭𝐭𝐨 itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud. A teraz klika słów od mego sponsora: Kup maseczkę u nas lexlale.eu. a my gwarantujemy nie tylko, że złapiesz wiruska z koronką oryginalnego chińskiego, ale i przewóz do szpitala oraz dostęp do respiratorka bez kolejki. Tylko u nas lexlale.eu. maseczki, na każdą okazję. Co w takich czasach znaczy ten 1 tysiąc od sztuki.
matis892020.04.24 16:13
Koronny wirus przysłużył się Bergoglio i jego kościelnej masonerii. Likwidowane katolickie szkoły, zakazy Mszy Św i sakramentów, Bergoglio znowu z szafy wyciąga kapłaństwo kobiet, przymiarka do wyrzucenia z KK Mszy Trydenckich... Bergoglio sporo na tym skorzystał i już namawia do solidarności narodowej pod NWO i Religię światową.
Jan Radziszewski2020.04.24 18:45
wkrótce tj nie dalej jak za 3,5 roku tj 1260 dni a diabły waszego cezara /J 19,15) zabiorą was żydzi i judasze - masoni w ogniu Piekielnym do PIEKŁA
@Shitinthewood2020.04.24 16:08
Szkoly katolickie są OPŁACANE przez rodziców i parafie w których się znajdują!
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.04.24 16:05
No i bardzo dobrze. Tak samo powinno być w Polsce! Niech sobie katolicy swoje szkoły opłacają!
anonim2020.04.24 17:18
No przecież opłacają.
Jan Radziszewski2020.04.24 18:49
Partyzantko żydowska - nie dalej jak za 3,5 roku tj 1260 dni a diabły waszego cezara /J 19,15) zabiorą was judasze masoni i żydzi w ogniu Piekielnym do PIEKŁA tzn marnie skończysz
Jozef2020.04.24 23:09
Ale jak juz sa wyksztalceni bez pomocy panstwa to podatki zbiera panstwo nie pytajac sie gdzie otrzymali takie piekne wyksztalcenie,a ministerstwo nauczania napewno sie calkowice nie wtraca do takich szkol bo te niepodlegaja pod nich bo to sa przeciez szkoly katolickie!
Torchwood2020.04.24 15:57
Czy szkół katolickich nie powinien finansować, dla przykładu, Kościół Katolicki. To w końcu banialuki tej instytucji są w tych szkołach wpajane uczniom,
Jan Radziszewski2020.04.24 18:40
nie dalej jak za 3,5 roku tj 1260 dni a diabły waszego cezara /J 19,15) zabiorą was żydzi w ogniu Piekielnym do PIEKŁA
margeritta2020.04.24 15:54
Jeżeli szkoły są dobre, to czemu same się nie obronią? Skoro rodzicom zależy żeby posyłać do nich dzieci, to niech płacą czesne.
Monia2020.04.24 16:46
Bo teraz ich nie stać na czesne. Czytaj ze zrozumieniem. Przed epidemią rodzice byli w stanie płacić.
anonim2020.04.24 17:35
Czytać nie umiesz ,przecież pisze tam czemu .
margeritta2020.04.27 10:20
A czy to, że rodziców nie stać na czesne obchodzi nauczycieli, którzy nie otrzymują pensji? Wątpię. A rodzice mogą przepisać dzieci do szkół publicznych.
Jan Radziszewski2020.04.24 18:42
margeritto - nie dalej jak za 3,5 roku tj 1260 dni a diabły waszego cezara /J 19,15) zabiorą was żydzi w ogniu Piekielnym do PIEKŁA
zmień IP żydzie2020.04.24 15:48
Moje całodobowe sr*nie nie może być tak nudne. Ja Żyd jestem bez IQ, pożyczę je od innych. Taka moja natura, sierpem obrzezanego skoorvysyna, jest silniejsza od przyzwoitości, więc sr*ć na forum muszę. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ moje przygotowania na szabes
man.of.Stagira2020.04.24 15:37
NIECH szkołom katolickim P O M O Ż E Watykan, który jest bogatym państwem i powinien wspierać swoje ośrodki indoktrynacyjne !!!
Gall Anonim2020.04.24 15:50
Zgoda, tylko że wówczas Kościół będzie w 100% decydował czego będzie się nauczało w tych szkołach... żadnej indoktrynacji niekatolickiej, tylko prawda i prawda o grzechu sodomickim, morderstw nienarodzonych, dewiantach itp aż lewactwu łzy będą się wyciskać i piana na ustach nie schodziła... zero politycznej poprawności, prawda i prawda ponad wszystko.
RELIGIA KATOLICKA2020.04.24 22:05
BĘDĄCA PRZEZ STULECIA OFICJALNĄ DOKTRYNĄ POLITYCZNĄ WIELU PAŃSTW, NIE ZA WIELE MA WSPÓLNEGO Z PRAWDĄ.
Jan Radziszewski2020.04.24 18:43
nie dalej jak za 3,5 roku tj 1260 dni a diabły waszego cezara /J 19,15) zabiorą was niereformowalni żydzi w ogniu Piekielnym do PIEKŁA
Aneta M.2020.04.25 1:25
LECHU KELLERZE ..... "Stagiro- złodzieju nicka! Watykan może pomóc ! Napisz do nich ! Jeszcze cię nie zapytali, czy mają pomóc ??? Aj, waj...!