Włochy: Będzie konfiskata statków ratujących migrantów? - zdjęcie
01.07.17, 10:46Zdj. Bwag, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Włochy: Będzie konfiskata statków ratujących migrantów?

Jak poinformował dziennik „Corriere della Sera”, Włosi rozważają już nie tylko możliwość zamknięcia swoich portów dla zagranicznych statków transportujących migrantów uratowanych na morzu, ale również konfiskaty jednostek organizacji pozarządowych.

Jest to nowa zapowiedź przedstawiona Unii Europejskiej. Jak przekazał dziennik w swoim sobotnim wydaniu, rozwiązanie zostało zasugerowane przez włoskie MSW w czasie rokowań z Komisją Europejską oraz krajami członkowskimi Unii na temat rozwiązania kryzysu oraz pomocy dla Włoch. 

Do końca czerwca na morzu uratowanych zostało ponad 15 tysięcy migrantów. Od początku bieżącego roku do Włoch przybyło ich prawie 80 tysięcy. Od miesięcy Włochy znajdują się pod największą w Europie presją migracyjną. Władze tego kraju wcześniej powiadomiły UE o zamiarach zamknięcia swoich portów dla zagranicznych statków ratujących migrantów. Tego rodzaju deklarację ocenia się jako kolejny dowód planów zmiany podejścia do polityki migracyjnej.

Według mediolańskiej gazety, włoskie MSZ sugeruje możliwość konfiskaty statków niektórych zagranicznych organizacji pozarządowych.

Chodzi o te statki patrolujące Cieśninę Sycylijską, które nie będą przestrzegać nowych wymogów dotyczących wyposażenia i składu załóg.

yenn/PAP, Fronda.pl