Jarosław Sellin powiedział w Jedynce, że projekt jest już prawie gotowy i trafi do Sejmu lada dzień, być może jako projekt poselski. Dotychczasowa ustawa medialna będzie obowiązywać najwyżej do końca czerwca.

Media publiczne ze spółek prawa handlowego na mocy nowej ustawy mają przekształcić się w państwowe osoby prawne. Nowa ustawa nazywa je też "mediami narodowymi". Według wiceministra kultury ta zmiana spowoduje, że media narodowe bardziej skoncentrują się na realizacji misji publicznej, niż rywalizacji z mediami komercyjnymi.

Abonament, choć niższy, będzie bardziej powszechny. Opłata wyniesie niewiele więcej niż 10 zł i będzie dołączona do rachunku za prąd, co ma przynieść większe środki na media.

KRRiT nadal będzie funkcjonować, a w jej kompetencjach leży badanie przestrzegania ustawy o radiofonii i telewizji i rozdzielanie częstotliwości.

Powstanie także nowa instytucja: Rada Mediów Narodowych. Instytucja będzie liczyć pięciu delegatów- po dwóch z Sejmu i Senatu oraz jeden od prezydenta. Rada zajmie się kwestiami personalnymi.

Jarosław Sellin liczy, że dzięki zmianom w finansowaniu mediów publicznych przyniesie dodatkowe 2 mld. środków na nie.

JJ/za: Polskie Radio