Winnicki przeciw UE, batalionom NATO i Macierewiczowi - zdjęcie
17.06.16, 07:35

Winnicki przeciw UE, batalionom NATO i Macierewiczowi

Polska powinna wystąpić z Unii Europejskiej – mówił na antenie „Rzeczpospolitej” szef Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki. Jak argumentował, „UE narzuca nam swoją agendę ideową i polityczną” oraz „ogranicza nasze możliwości” co związane jest na przykład „z traktatem TTIP, który chce narzucić Komisja Europejska”.

Winnicki dodawał, że „trzyma kciuki za Brexit”, choć zdaje sobie sprawę, że „może się to wiązać z pewnymi problemami dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii”. Jego zdaniem Brexit jest jednak potrzebny, bo „elity unijne na kryzys związany ze zbyt dużą ingerencją UE odpowiadają: jeszcze więcej integracji, jeszcze więcej Unii, jeszcze więcej dociskania”.

Szef narodowców zadeklarował też poparcie dla Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta USA. „Trump to najbardziej nacjonalistyczny […] kandydat na prezydenta USA od wielu lat, jeżeli nie od wielu dekad. Wyraża troskę o ten kraj u jego podstaw cywilizacyjnych” – mówił.

Pytany przez dziennikarza „Rz”, czy po wyjściu z UE czeka nas współpraca z Białorusią, Winnicki mówił o Rosji. „Współpraca ze wszystkimi państwami, z którymi można. My w dalszym ciągu współpracujemy z Rosją, mimo sankcji. Powinniśmy podążać tą drogą polityki zagranicznej, którą podążała Turcja w pierwszej dekadzie XX wieku. To polityka wielowektorowa”.

Wskazywał następnie, że trzeba „zwiększać własny potencjał militarny” i wyrażał dezaprobatę dla rozmieszczania w kraju batalionów NATO. Ten projekt Sojuszu ma być wymownym znakiem wsparcia wobec zagrożenia rosyjskiego, według Winnickiego jednak nie jest to najlepszy pomysł.

Poseł Kukiz’15 krytykował też ministra Antoniego Macierewicza za planowane przez niego zaangażowanie Polski w konflikt z Państwem Islamskim na Bliskim Wschodzie. Nazwał ten konflikt „kolejną wojną neokolonialną” i uznał, że Polska „narusza suwerenność” Syrii. Winnicki pytał, czy zwracaliśmy się do władz syryjskich z pytaniem, czy potrzebują takiej pomocy. Zdaniem szefa RN należy „bronić suwerenności narodów”, a nie „ustawiać zasad”, które będą mogły być wykorzystywane przeciwko nam.

A zatem: Wyjście z Unii Europejskiej, współpraca gospodarcza ze wszystkimi – także z Rosją, niezgoda na bataliony NATO mające chronić nas przed Moskwą, niechęć do pomocy naszym sojusznikom na Bliskim Wschodzie. Czyżby Polska na pasku naszego wschodniego sąsiada?...

wbw