Wildstein: Temat relacji Komorowskiego z WSI? Zakazany - zdjęcie
20.05.15, 10:08

Wildstein: Temat relacji Komorowskiego z WSI? Zakazany

26

Paweł Chmielewski, portal Fronda.pl: TVP zawiesiła program Jana Pospieszalskiego, jako powód podając naruszenie zasad współpracy z telewizją oraz nierzetelne dziennikarstwo. To słuszna decyzja?

Bronisław Wildstein: Zupełnie nie rozumiem na czym miałoby tu polegać naruszenie rzetelności dziennikarskiej. Czy to oznacza, że w stosunku do obecnego prezydenta nie można formułować pewnych istotnych pytań, dotyczących spraw publicznych? Wojskowa Służba Informacyjna to służba, poza nazwą, zupełnie niezmieniona od czasów PRL. Wywodziła się ze służby bezpośrednio podległej Moskwie i przez Moskwę była w dużej mierze kształtowana. Dlatego pytanie o relację prezydenta z WSI to pytanie ze wszech miar zasadne. Trzeba je stawiać – to obowiązek dziennikarzy. Jeżeli to właśnie z powodu takich pytań – a tak przedstawiło to TVP – został zawieszony program Jana Pospieszalskiego, to mamy do czynienia z normalną cenzurą polityczną. Co więcej dokonano tego tuz przed wyborami. Niewykluczone więc, że jest to ponadto cenzura prewencyjna, bo może chodzić o to, co Pospieszalski mógłby zrobić w swoim kolejnym programie. Miał być w nim obecny Paweł Kukiz, a to mogłoby być niewygodne dla prezydenta Komorowskiego. TVP okazuje się tu po prostu telewizją prezydencką. W tym sensie wracamy pełną gębą do czasów PRL.

Z o wiele większą łagodnością potraktowana Tomasza Lisa, atakującego w swoim programie Kingę Dudę.

Tomasz Lis, pieszczoszek TVP, w tej samej telewizji publicznej dokonał rzeczy zupełnie obrzydliwych. Usiłował ośmieszyć kandydata na prezydenta atakując jego młodziutką córkę i podając na jej temat kłamliwe dane. Później, oczywiście, przeprosił – ale musimy zdać sobie sprawę, że kłamstwo puszczone publicznie w obieg ma charakter plotki stugębnej. Tomasz Lis nie został zawieszony, jego zachowanie jest akceptowane. Natomiast w przypadku niezwykle istotnych dla życia publicznego pytań, które zadał Jan Pospieszalski, efektem było zawieszenie. Obie te sprawy właściwie same się komentują.

We wczorajszym wieczornym oświadczeniu Jan Pospieszalski wskazał, że temat relacji prezydenta z WSI jest najwyraźniej w TVP po prostu zakazany. Dlaczego?

Widocznie jest to temat bardzo niewygodny. Prezydent Komorowski jeszcze niedawno mówił, że rozwiązanie WSI było wielkim skandalem. Tak – dla prezydenta niepodległego państwa polskiego skandalem jest rozwiązanie służb podczepionych pod Moskwę i system komunistyczny! Oficerowie WSI nawet nie ukrywają swoich związków z Rosją. Otwarcie mówią o szkoleniach w GRU, chwalą się, że tam studiowali, że mają tam kontakty. Jest rzeczą zdumiewającą, że dzisiaj nie można o to pytać. A przecież to fundamentalna sprawa, która, moim zdaniem, kompromituje prezydenta Komorowskiego. Przypominam, że był on jedynym posłem PO, który głosował przeciwko rozwiązaniu WSI. Wszyscy pozostali posłowie tej partii głosowali razem z PiS za rozwiązaniem. Choćby to tylko pokazuje, że jest o co pytać. Dochodzi do tego sprawa dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego, który zwracał uwagę na aneks do raportu WSI. Komorowskiemu, ówczesnemu marszałkowi Sejmu, próbowano sprzedawać jakieś informacje na temat tego aneksu. Marszałek zachował się tymczasem w sposób dziwny, nie dopełnił normalnych obowiązków obywatela, nie powiadomił prokuratury o próbie przestępstwa. A przecież powinien to jako marszałek Sejmu zrobić tym bardziej. Wokół tych spraw jest wiele rzeczy niejasnych, które powinny stać się przedmiotem badania w świetle dnia. Okazuje się jednak, że z jakichś powodów prezydent i jego zwolennicy bardzo się tego obawiają.

Skoro media publiczne stosują wobec obu kandydatów podwójne standardy, to czy można w ogóle mówić o uczciwej kampanii?

W tym pytaniu zawiera się odpowiedź. Oczywiście, że nie mamy uczciwej kampanii. Mamy ogromny dominujący nurt medialny polegający na bezwstydnej promocji Bronisława Komorowskiego. Po stronie prezydenta jest ogromna medialna przewaga, tworzona tak przez media publiczne, jak i największe media prywatne – takie jak TVN, które zamiast informować, uprawiają propagandę. Dochodzi do tego cały blok rozmaitych mediów drukowanych. Mówi się często, że to są media prywatne, mogą więc robić, co chcą. To nie jest prawda. Standardy obowiązują wszystkich. Można więc powiedzieć, że sprawa jest oczywista – nie ma uczciwej kampanii.

Odnośnie mediów prywatnych, to nie dalej jak wczoraj wyemitowano program Jakuba Wojewódzkiego, w którym gościł prezydent Komorowski. Wizyta u człowieka, który jeszcze cztery lata temu sprofanował polską flagę, to kompromitacja głowy państwa?

Poważny polityk, który udaje się do tego typu pajaca, ośmiesza sam siebie. Niestety – żyjemy w czasach, w których taki pajac jak Wojewódzki wyznacza jakąś miarę rzeczy. Nie twierdzę, oczywiście, że należałoby zakazać jego programu – jeśli ludzie chcą go oglądać, niech oglądają. Jeżeli jednak prezydent zacząłby występować w cyrku lub innych jeszcze miejscach, o których nie chcę już mówić, dlatego tylko, że to też ludzie oglądają, to budziłoby to we mnie taką samą niechęć i odrzucenie.

Komentarze (26):

anonim2015.05.20 10:31
Marzę o Wielkiej Polsce. Polsce Dudy, Kaczyńskiego. Macierewicza, Ziobry, etc. Dobierzemy się do was skuteczniej niż 25 lat temu. Nie będzie żadnych grubych i cienkich kresek, żadnych okrągłych stolców... Bereza Kartuska i Trybunały Stanu, plus konfiskata majątków...I znajdzie się kasa dla Polaków!
anonim2015.05.20 10:32
@marekwu pragnę Ci tylko przypomnieć, że Lech Kaczyński też organizował Magdalenkę i Okrągły Stół :-) wiem wiem zaraz powiesz, że jestem lewakiem i lemingiem :-)
anonim2015.05.20 10:36
Swoją drogą nie rozumiem...Czy to takie trudne? Polska jest zapóźniona gospodarczo i społecznie jak twierdzi wielu historyków, od czasów średniowiecza. Dlaczego ludzie tacy jak Ty twierdzą, że przez te 25 moglibyśmy dogonić zachód? Skąd ten pomysł? To nie stanie się za naszego życia nawet gdyby rządził sam Jarosław! W 1989 r Polska była gospodarczo na poziomie Ukrainy. Zobacz gdzie Ukraińcy są teraz. Można nas porównywać do Czechów (choć oni zawsze byli gospodarczo lepiej rozwinięci) do Słowaków, Węgrów (których wyprzedziliśmy przez ostatnie 25 lat), Rumunów czy Bułgarów a nie Niemców Francuzów czy Anglików! Ludzie zrozumcie to wreszcie!
anonim2015.05.20 10:40
@marekwu. Rozliczenia są potrzebne. Trzeba jednak uniknąć wojny domowej. Powinniśmy mieć zawsze w pamięci to, co mówił Święty ks. Jerzy Popiełuszko: "zło dobrem zwyciężaj". Kierowanie się nienawiścią to nie jest właściwa droga.
anonim2015.05.20 10:41
@latawiec Tylko dzisiaj mamy wiedzę, której on nie miał. Sprzedaż majątku, środki unijne plus kredyty na ich pozyskanie to z grubsza licząc ponad 1 bilion złotych. Co z nich zrobiono dla Polski? Niemcy w ramach planu Marshalla dostały sporo mniej i jak zwykle - Polacy nic się nie stało?
anonim2015.05.20 10:42
@Eccehomo Naród potrzebuje sprawiedliwości. Nic nie pisałem o nienawiści i wojnie domowej.
anonim2015.05.20 10:47
@latawiec.Skoro mówisz o gospodarce, to zwrócę Tobie uwagę, że Polska nigdy w swojej historii nie była tak zadłużona jak obecnie. To ma daleko idące konsekwencje i to nie tylko ekonomiczne, ale i polityczne(np. główną przyczyną zrzeczenia się Korony przez ostatniego Króla Polski na rzecz carycy były długi przez niego zaciągnięte). Rzecz zresztą nie tylko w gospodarce, lecz przede wszystkim w tym jak funkcjonuje państwo ? Wiele zaś na ten temat można się dowiedzieć z podsłuchanych rozmów. A przecież było już tak w historii Polaków, że rozkład państwa polskiego doprowadził ich do niewoli.
anonim2015.05.20 10:54
@latawiec Prawidłowa odpowiedź na źródło bogactwa Zachodu jest taka: Mordowali, łupili, grabili, kolonizowali i destabilizowali pół świata przez wieki. Teraz te pół świata wystawi im rachunek...W czasach największych rozbojów XVIII-XX wiek - Polska była pod zaborami. Takie są fakty.
anonim2015.05.20 11:31
Częściowo się z Wami Panowie zgadzam. Polska jest najbardziej zadłużona ale też najwięcej w swojej historii może oddać bo ma największą gospodarkę. Im większy i bogatszy kraj tym bardziej jest zadłużony. Ważne jest by nie przegiąć a tego u nas na razie nie ma. W podobnej sytuacji są wszystkie kraje naszego regionu. Nie panikowałbym. Zgadzam się, że wiele rzeczy można było zrobić lepiej. Ale o ile byśmy byli bogatsi? o 5%? max. 10%. Czy uważacie, że gdyby wyrzucić wszystkich posłów przyszliby inni ludzie? lepsi? Nadal byłaby to w większości grupa karierowiczów. Tacy jesteśmy. To są Polacy a nie jakiś inny naród. My ich wybieramy. Przykład: Myślałem, że po Hofmanie nie będzie nikogo gorszego a tu proszę: Mastalerek ;-)
anonim2015.05.20 11:32
Przy każdej rewolucji (uczy nas tego historia) do władzy nie dochodzą najlepsi, najmądrzejsi ale najsprytniejsi. Nic na to nie poradzimy. Taki jest świat.
anonim2015.05.20 11:49
@latawiec O czy Ty piszesz? To normalna procedura demokratyczna, że naród wybiera władzę. Co ma z tym wspólnego rewolucja?
anonim2015.05.20 12:29
mówię o rewolucji 1989 r.
anonim2015.05.20 12:42
I jakimś przypadkiem służby zaprosiły Mazowieckiego na spotkanie z "okazji" wyłowienia ciała ks. Jerzego Popiełuszki...Przecież oni doskonale zdawali sobie sprawę z kondycji komunizmu i właśnie, żeby nie dopuścić do rewolucji zaprosili "konstruktywną opozycję' do rozmów. To był 1984 rok! Wojciech Sumliński "Lobotomia 3.0"
anonim2015.05.20 13:06
Dla tego tak wazne jest by istniala tv TRWAM, bo inaczej nie bedzie ani jednej tv w ktorej mozna miec zdanie inne... niz PO. Natomiast mysle sobie, ze jesli pomimo tej calej kampani PO, pomimo teatru ze znanymi osobami, celebrytami, pomimo blokowania programow w ktorych ma sie pojawic osoba niewygodna dla PO - jesli pomimo wszystko wygra Andrzej Duda ; ) bedzie to prawdziwe zwyciestwo : ) Wczoraj tez myslalam sobie nad tym, dla czego na dzialkach warzywnych, nie mozna sobie postawic domku i mieszkac : ) Przeciez mozna tam postawic altanke, mozna tez postawic troszke wiekszy domek i go ocieplic, aby gdy podczas pielenia lub grila zlapal nas deszcz - moc schowac sie do pryztulnego domku nakawe : ) Pytanie dla czego nie mozna tam mieszkac, jesli czlwiek sobie sam doprowadzi wode pitna, prad ; ) Odpowiedz jest jedna. Dzialke mozna kupic juz za 2 tysiace, domek drewniany ceny moze miec rozne, ale i tu kazdy moglby wykazac sie inwencja, zrobic dobudowke, ocieplic domek ; ) I sobie spokojnie zyc, wsrod przyrody, miec pod nosem wlasne warzywa, owoce : ) Ale haczyk polega na tym, ze stracili by ci wszyscy co sprzedaja ziemie za Bog wie ile, wszycy posrednicy, i ci co stawiaja te domy tak drogo... co dla czlowieka przecietnego jest nieosiagnalne by taki dom miec. Dla tego wskazuje na to, ze zyjemy w kraju absurdow i absurdalnych zakazow. Okazuje sie ze mozna za kilka tys miec kawalek ziemi, i moc sobie tam budowac i zyc... Mozna... tylko straca ci wszyscy co zbieraja fortune na tym, ze ktos chce sobie postawic domek jednorodzinny... A mozna zalatwic to taniej : ) I niech pan Komorowski nie mowi, o tym jak Szczecin sie rozwija, bo Szczecin sie wyludnia, a o wiele bardziej gospodarczo rozwija sie polozony na zachod od Szcz - Stargard Szczecinski. I przemyslowo, i wizualnie, Stargard staje sie piekniejszy : ) I prosze zostawcie lasy.... Nie wycinajcie, nie sprzedawajcie.... Zostawcie nasza przyrode i Polska Ziemie ; )
anonim2015.05.20 13:08
Na wschod mialam napisac nie na zachod... : )
anonim2015.05.20 13:50
latawiec to typowa łajza, gadająca jak kataryna, że nic nie można zrobić, tak musi być, taka fujara i beksa. Idź marudzić gdzie indziej
anonim2015.05.20 13:51
Polska, to fragment wiekszej, globalnej rozgrywki, swiatowego masonstwa pod egida FEDu i Komisji Trojstronnej i lóz masonskich. Te ośrodki dążące do jednego swiatowego rządu i religii namascily Tuska i Komorra na władców Polski. Duda takiego namaszczenia nie ma i będą z tym kłopoty, gdyby wygrał. Stąd różne siły są poruszone by Bronek wygrał. Zbliżamy się do światowego resetu-kryzysu finansowego i sztucznie wywołanej wojny atomowej. " Dziesięciu królów" antychrysta w tym Komorowski bądź jego następca, ma wziąść udział konstytuowaniu się światowego rządu i religii. Docelowo katolicyzm ma zniknąć! Zatem nasze obecne wybory są i nie są ważne w globalnej grze. Jeśli wygra Duda, to módlmy się, by go nie przekręcili... Mają na to swoje sprawdzone sposoby.
anonim2015.05.20 14:15
Jak Szymon - ale nie mozna zapominac, ze mamy ze soba Boga, a z Bogiem nikt jeszcze nie wygral : ) I mysle, ze jakby Dawid przegral z Goliatem to by i tak wygral... bo sama odwaga by stanac do tej walki to juz wygrana.... A fakt, ze ta bitwe wygral - pokazuje, ze nie ma takiego Goliata, ktorego by nie szlo pokonac : ) I prosze Cie o to Boze, miej nas w opiece, nas ludzi wierzacych. Boze chron Polske!
anonim2015.05.20 14:20
Jest jakas rada na ten kryzys, samodzielna gospodarka bez UE, silna i wielka Polska, wiara w naszych sercach. : )
anonim2015.05.20 14:57
@Jak.Szymon PODATEK KATASTRALNY!!! Następny punkt masońskiego programu. http://gloria.tv/media/t19H5o54EqW
anonim2015.05.20 15:09
Trzeba sie bezwzglednie przeciwstawic temu podatkowi o ktorym marekwu piszesz. Stanac na uszach aby do tego nie doszlo. Czlowiek powinien miec prawo do wlasnosci, do tego kawalka ziemi, na ktorej postawi sobie dom i zasadzi drzewo i tam bedzie mogl wychowac wlasne dzieci. We wlasnym kraju, miec prawo do wlasnego kawalka ziemi! Jak czytam wlasnie w internecie podatek ten ma zmiesc z powierzchni ziemi male gospodarstwa rolne : ( Trzeba zaprowadzic w Polsce porządek! Kazdy czlowiek powinien miec prawo do kawalka ziemi, nikt nie powinien od nas wymagac bysmy placili podatek od wlasnosci. Ziemia powinna byc po cenie dzialek warzywnych - np 5 tys zlotych za kawalek ziemi pod domek! I gorsze roczine podatku tak jak placa dzialkowcy. To ze musimy tak wiele placic za zieme, za nieruchomosci - to jest wyzysk. Dla kazdego kawalek ziemi jak za Salomona : ) A reszte Polski nasze lasy, dobra narodowe, bogactwa naturalne - zostawic w spokoju, nie sprzedawac naszych ziem, naszych lasow. Polska moze byc silnym i pieknym krajem i wierze ze tak bedzie. : )
anonim2015.05.20 15:13
@Ufam Przetrwamy tylko przez Wiarę w Boga Trojjedynego. Nie oznacza to jednak, że tryumf obu bestii nie bedzie miał miejsca. Bóg dopuści deptanie wiary katolickiej by się oczyscila, a na kojiec dwustumilionowa armią szachidow dokona ostatecznego oczyszczenia kontynentu. Nie wejdą do Polski, jeśli naród upadnie w blaganiu na kolana przed Boga Majestatem. Na razie ani stan kaplanski ani reszta narodu nie jest na to gotowa. Połowa z nas nie chodzi na wybor, a znaczna częsc episkopatu nie chce Chrystusa za Krola Polskin i innych narodów ZATEM BEDZIE BOLAŁO, BARDZO BOLAŁO!
anonim2015.05.20 15:36
Słuchaj asan tu się wymienia poglądy a nie obraża ludzi. Takie oceny po kilku wypowiedziach? Kim Ty w ogóle jesteś? Fujara i beksa? Chętnie spotkałbym się z Tobą na żywo i pokazał Ci jak jest naprawdę. Uwielbiam takich "odważnych" chowających się z ekranem komputera. Można coś zrobić. Ale tylko ktoś kto jest tak ograniczony jak Ty może myśleć, że gdyby nie okrągły stół tusk mazowiecki etc to żylibyśmy jak na Zachodzie. Puknij się w ten pusty łeb. Poczytaj historię i zapoznaj się z ekonomią a potem zajmij się dyskutowaniem
anonim2015.05.20 16:06
A tym podatkiem katastralnym chca poprostu zalatac dlug.... ktory wiadomo kto zrobil. Trzeba wiec zakazac zadluzania Panstwa a splacac go powinni ci co zrobili ten dlug... a nie Polacy. Nikt znas nie robil tego dlugu wiec nikt z nas nie powinien go splacac. A podatki powinno sie obniżać. Zas w sprawie tego podatku katastralnego powinno sie zrobic glosowanie spoleczne;p Wiadomo ze wynik bedzie oczywisty;p
anonim2015.05.20 16:26
Poczynania TVP pogłębiają niechęć do Komorowskiego, dlatego że jest to decyzja polityczna. Przez takie postępowanie wychodzi na jaw, jakie jest środowisko Prezydenta Komorowskiego.
anonim2015.05.20 16:53
Po prostu siejesz negatywne przesłania i to przed wyborami. Wszyscy jesteśmy za monitorami kompa. Ostro napisałem, ale nie z niechęcią do ciebie jako osoby.