Wildstein, Kania, Rachoń, Piejko – SDP rozdało nagrody - zdjęcie
28.01.16, 19:08(youtube.com)

Wildstein, Kania, Rachoń, Piejko – SDP rozdało nagrody

0

Nagroda Główna Wolności Słowa dla autorów „Resortowych dzieci”: Doroty Kani, Macieja Marosza i Jerzego Targalskiego. Druga – dla Michała Rachonia za relację z przesłuchania Bronisława Komorowskiego.

 

 

Nagrody przyznało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Laur SDP 2015 za „życie, działalność i dorobek twórczy” dostał Bronisław Wildstein. Dorota Kania, Maciej Marosz i Jerzy Targalski zostali wyróżnieni „za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka”. Michał Rachoń otrzymał nagrodę za „ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji kiedy inne  media informacyjne zawiodły”. Chodzi o relację z przesłuchania prezydenta Bronisława Komorowskiego. Rachoń jako jedyny polski dziennikarz transmitował ją. Użył do tego telefonu.

Magdalena Piejko oraz Robert Krauz i Jakub Pietrzak zostali laureatami Nagrody im. Stefana Żeromskiego za film„Tam, gdzie da się żyć” opowiadający o losach Polaków w Irlandii.

Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie otrzymał Dawid Wildstein, autor dwóch reportaży: „Polski cud w Afryce” w „Gościu Niedzielnym” ( 8 lutego 2015 r.) oraz „Selfie z ajfona. I to ma być tragedia?” w „Gazecie Polskiej” (30 września 2015 r).

Anita Gargas po raz trzeci została nagrodzona w kategorii dziennikarstwa śledczego. Wraz z Cezarym Gmyzem odebrała honorowe wyróżnienie Nagrody Watergate za program „Zadanie specjalne”, w którym wyemitowała nagrania rozmów między sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku, Bogusławem Moraczewskim a sędzią Sądu Najwyższego Henrykiem Pietrzkowskim. Nagrania wskazywały, że sędziowie uzgadniali treść wniosku kasacyjnego, który miał być rozpatrywany przez SN.

W tej samej kategorii wyróżniono także Marka Pyzę i Marcina Wikło z tygodnika "W Sieci" za ujawnienie prowokacji skierowanej przeciwko kandydatowi opozycji na prezydenta Andrzejowi Dudzie, w której główną rolę odegrał „Andrzejek” z Krakowskiego Przedmieścia.

 

KJ/niezalezna.pl