Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, w którym wyjaśnia zasady dot. celebracji wielkanocnych w związku z trwającą pandemią koronawirusa.

Biskupi diecezjalni, oceniając sytuację epidemiczną w swojej diecezji, mogą zdecydować o przeniesieniu na inny termin Mszy św. Krzyżma.

Jeśli chodzi o Triduum Paschalne, w miejscach, gdzie władze wprowadziły restrykcje uniemożliwiające wiernym udział w liturgii, biskupi powinni sprawować ją w swoich katedrach, a proboszczowie w kościołach parafialnych bez udziału wiernych. Mają umożliwić wiernym śledzenie liturgii na żywo dzięki środkom masowego przekazu. W dekrecie zachęca się też Konferencje Episkopatów i parafie do pomocy wiernym w osobistej i rodzinnej modlitwie.

Mszę Wieczerzy Pańskiej kapłani mogą koncelebrować w kościołach katedralnych i parafialnych, również bez udziału wiernych. Opuszczony zostanie obrzęd obmywania nóg oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Kapłani niemogący uczestniczyć we mszy św. mają, jak wskazują rubryki, odmówić nieszpory.

Również liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek ma być sprawowana w katedrach i kościołach parafialnych, nawet bez udziału wiernych. Biskup ma natomiast przygotować dla wiernych na ten dzień specjalną modlitwę za chorych, zmarłych i zagubionych.

W czasie liturgii Wigilii Paschalnej opuszczone zostanie poświęcenie ognia. Po zapaleniu paschału zostanie odśpiewany Exsultet, po którym nastąpi liturgia słowa. W czasie liturgii chrzcielnej odnowione zostaną jedynie przyrzeczenia chrzcielne.

W Polsce kościoły nie mają zostać całkowicie zamknięte na Wielkanoc, jednak będą obowiązywały ograniczenia dot. możliwości uczestnictwa wiernych w nabożeństwach. W związku z tym specjalne wytyczne, na podstawie wskazówek z Watykanu, przygotują biskupi. Jak informuje „Rzeczpospolita”, Konferencja Episkopatu Polski zaleca opuszczenie oddania czci krzyżowi przez każdego wiernego w Wielki Piątek i ograniczenie procesji wyłącznie do asysty liturgicznej.

- „Nasze kościoły są odpowiednio przygotowane dla wiernych w związku z pandemią i bezpieczne. Częsta dezynfekcja, odpowiednie środki dezynfekujące dla wiernych, wyznaczone miejsca w ławkach. Jeśli chodzi o święta Triduum Paschalnego w najbliższym czasie zostaną wysłane do księży promemoria, w których będą odpowiednie zalecenia”

- informuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” rzecznik archidiecezji krakowskiej, ks. Łukasz Michalczewski.

kak/misyjne.pl