Wielkanoc - pokarmy błogosławimy w domu!!! TEKST - zdjęcie
08.04.20, 08:50Fot. Silar via Wikipedia, CC 3.0

Wielkanoc - pokarmy błogosławimy w domu!!! TEKST

9

W związku z epidemią koronawirusa, w tym roku nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaleca obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”.

W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, na początku śniadania wielkanocnego ojciec, matka lub inny członek rodziny może pobłogosławić pokarmy. Zachęcamy do skorzystania z gotowej formuły obrzędu (do pobrania w pdf).

Błogosławieństwo stołu rozpoczynamy znakiem krzyża oraz zapaleniem świecy (np. paschalika) wypowiadając wielkanocne pozdrowienie: Chrystus zmartwychwstał Alleluja, na co zebrani przy stole odpowiadają Prawdziwie zmartwychwstał Alleluja! Następnie zaleca się odczytanie tekstu Pisma Świętego oraz odmówienie modlitwy Ojcze Nasz.

++++++

Publikujemy pełny tekst błogosławieństwa:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350)

Do pobrania: Obrzęd błogosławieństwa stołu w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego >pdf

Idziemy.pl

Komentarze (9):

nie bądź kolejnym frajerem2020.04.8 12:09
Nie wyszedł numer z "filmami online" to teraz próbują Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji i jakieś mendy polsko-języczne wpuścić frajera w maliny inaczej. NIE DAJ SIĘ WROBIĆ W TE "ZARABIANIE". OCZYSZCZĄ CI KONTA! JEDYNI CO ZAROBIĄ TO ONI, A CIEBIE WYSZYKUJĄ NA DOBRE.
Pablo2020.04.11 7:53
To prawda! Nie dajcie się naciągać żadnemu zarabianiu przez internet, bo tylko stracicie!!!
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.8 10:55
Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać! Nawet 1500zł w dzień  przez internet na stronie    --  https://inwestcrypto.com.pl -- Wystarczy Ci do tego komputer czy tablet. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy! Doradcy zrobią wszystko za Ciebie! Koszt to jedyne 1000zł zwrot nawet do kilku H!
ladychapel2020.04.8 10:08
W Polsce szczyt epidemii nastąpi po świętach - bo jak to tak??? Z rodziną się nie spotkam przy święconce??? Trzeba się wzajemnie pozarażać. To nie grzech łamać kwarantannę bo Palak wie lepiej co i jak robić. Nie będzie mi tu nikt rozkazywać. Alleluja!!!
Michał Jan2020.04.8 10:12
Nie bierzesz pod uwagę podstawowego faktu, że do zaliczenia do gronach chorych potrzebne jest wykonanie wiarygodnego testu.
guess who 2020.04.8 9:08
A gdy wam piszę, że od 28 lat moja noga nie postała w kościele, to mi odpowiadacie że "pójdę do piekła".
Michał Jan2020.04.8 9:39
Pójdziesz, pójdziesz, Ty się nie boj. Jak nie za to, to jeszcze znajdzie się wiele innych powodów.
Andy2020.04.8 10:21
To że 28 lat nie byłeś w kościele to jeszcze nic, póki żyjesz masz szansę tam pójść i pojednać się z Bogiem. Jeżeli nie skorzystasz z tej szansy, wtedy czeka cię piekło na 100%. „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie". Poniżej przykład: „Tak, chciałbym być chrześcijaninem i zamierzam kiedyś nim zostać, ale najpierw chcę użyć tego świata" – powiedział kiedyś pewien człowiek do swego przyjaciela. „Dobrze – odpowiedział przyjaciel. – Używaj świata, a potem będziesz mógł zostać chrześcijaninem". „Ale kiedy powinienem zostać chrześcijaninem?" – zapytał ów człowiek zaniepokojonym głosem. „Wystarczy pięć minut przed śmiercią" – odpowiedział jego przyjaciel. „Ale ja nie wiem, kiedy umrę! – zawołał tamten. – Może mi wtedy zabraknąć tych pięciu minut". „W takim razie należałoby zostać chrześcijaninem TERAZ" – zakończył rozmowę przyjaciel.
Kris2020.04.8 19:07
Ty z du..y wyszedłeś i do du..y pójdziesz . Pasuje ?