Wielka Brytania: Porażka Johnsona. Opozycja zablokuje twardy brexit? - zdjęcie
04.09.19, 09:05Fot. EU2017EE Estonian Presidency via Flickr, CC BY 2.0

Wielka Brytania: Porażka Johnsona. Opozycja zablokuje twardy brexit?

0

Boris Johnson pokonany przez brytyjską opozycję. Przewagą 27 głosów przejęła ona kontrolę nad porządkiem obraz Izby Gmin w celu zablokowania bezumownego brexitu.

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział też, że złoży wniosek o przedterminowe wybory. Opozycja domaga się, by datę graniczną wyjścia z UE przesunąć na koniec stycznia przyszłego roku.

Do opozycji w trakcie głosowania dołączyło aż 21 posłów Partii Konserwatywnej. Opozycja zebrała zatem 328 głosów przy 301 na rzecz rządu. W związku z tym dziś brytyjski parlament będzie obradował nad opozycyjnym wnioskiem, który otwiera drogę do zablokowania twardego brexitu.

Johnson po ogłoszeniu wyniku głosowania stwierdził:

Niech nie będzie wątpliwości dotyczących konsekwencji dzisiejszego głosowania: to oznacza, że parlament jest o krok od zrujnowania jakiegokolwiek porozumienia, jakie moglibyśmy wypracować w Brukseli, bo jutrzejsza ustawa przekazuje Unii Europejskiej kontrolę nad negocjacjami”.

Podkreślił, że jeśli Izba Gmin zagłosuje za ustawą, jego administracja złoży wniosek o przedterminowe wybory parlamentarne.

dam/PAP,IAR