04.11.19, 08:20Fot. via Pixabay, CC 0

Wielka Brytania otwiera kopalnię węgla. Gdzie są protesty?!

Trudno zliczyć, ile razy mieliśmy do czynienia z krytykowaniem krajów Europy Wschodniej w związku z wydobywaniem i spalaniem węgla. Tymczasem Wielka Brytania, podobnie jak Niemcy, hasłami ekologów wydaje się nie przejmować. Rząd podjął właśnie decyzję, że nie będzie protestował w sprawie otwarcia nowej kopalni węgla.

Wspomniana kopalnia powstanie w hrabstwie Cumbria w północno-zachodniej Anglii. Będzie to pierwsza od ponad 30 lat głębinowa kopalnia węgla w Wielkiej Brytanii.

Kopalnia Woodhouse Colliery powstać ma w pobliżu brytyjskiego Whitehaven i wydobywać z dna morza 2,5 mln ton węgla koksującego rocznie, przez 50 lat. Ten zaś wykorzystywany będzie w hutach oraz zakładach chemicznych.

Gdzie protesty ekologów? Zapewne ich nie doświadczymy, podobnie jak w przypadku otwierania nowej elektrowni węglowej w Niemczech. Wyobraźmy sobie teraz poziom oburzenia Unii Europejskiej, z europosłanką Spurek na czele, gdyby chodziło o Polskę! A przecież Wielką Brytanię trudno uznać za kraj "rozwijający się"...

Jak oświadczyła firma odpowiedzialna za kopalnię:

WCM może teraz rozpocząć proces realizacji planu budowy jednej z najnowocześniejszych kopalń na świecie. Będzie ona zaopatrywać brytyjski i międzynarodowy przemysł stalowy, zapewniać setki miejsc pracy w regionie i stworzy najwyższej klasy łańcuch zaopatrzenia w całym hrabstwie”.

Prace mają się rozpocząć na początku 2020 roku, a węgiel wydobywany będzie dwa lata później.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

Andrzej Malik2019.11.4 10:45
...a szukaliście? "The Cumbrian MP Tim Farron called the decision “a kick in the teeth in the fight to tackle climate change”. Albo: "Greenpeace said it objected to the mine, saying it could not be justified when it was possible to recycle steel using plants supplied with electricity. Steel industry sources said most steel in the UK was made using blast furnaces, which depended on coking coal. Mark Kirkbride, the chief executive of West Cumbria Mining, said: “Woodhouse colliery will bring significant local benefits to Whitehaven, Copeland and Cumbria in terms of jobs and investment. I am proud to be part of something which will have such a positive impact on the local community and economy as well as the long-term financial benefits the mine will bring to the UK.”
Oponent2019.11.4 10:08
Jak się zapłaci tzw. "ekoterrorystom" to spokój będzie....
rebeliant2019.11.4 11:23
Nie !!! Jak ich się będzie aresztować w wyniku ich napaści, to wtedy będzie należycie. A spokoju to można szukać na cmentarzu. Lepiej się zwijać aby tylko mieć święty spokój tak - bo dawanie części naszych dóbr, aby ekobożek ucichł jest właśnie aktem likwidacji własnego narodu, a pompowanie knot wie kogo i jeszcze ta szkoła, że trzeba płacić haracz. Płacić haracz to ja mogę polskiej policji i polskiemu wojsku, a nie instytucjom, które z narodem polskim walczą.
JONASIK2019.11.4 9:46
Problem z polskimi kopalniami węgla nie jest ekologiczny, tylko teologiczny. Polskie kopalnie są coraz głębsze, co oznacza, że pracujący tam górnicy coraz bardziej zbliżają się do ... piekła. Na to nie wolno pozwolić. Człowiek powinien dążyć do nieba, zbawienia, a nie zbliżać się do piekła i potępienia. Słyszałem, że jeden z górników w najgłębszej części jednej z kopalń słyszał krzyki, przerażające wycie dusz czyśćcowych ..... Ratujmy dusze górników. Zamknijmy kopalnie zanim będzie za późno.
Polak2019.11.4 10:50
słabe
JONASIK2019.11.4 11:24
Twój wpis też słaby :) A tak przy okazji nie czytałeś, że Rosjanie dokopali się do piekła i nagrali odgłosy cierpiących dusz? https://facet.onet.pl/strefa-tajemnic/jak-rosjanie-dokopali-sie-do-piekla/p317zyv
zatroskany2019.11.4 11:36
A ty wierzysz w internet, to wszystko wyjaśnia :)
JONASIK2019.11.4 15:46
No pewnie. Jak Rosjanie zrobili tłumaczenie, to okazał się, że dusze po polsku skandują: "Żałujemy głosowania na PiS!!!!"
Jan Radziszewski2019.11.4 11:13
wkrótce ty budiet piać Pieśń Obywatela piekła . + Stał tam nagi, pokryty płonącymi robakami, które nie umierają. (Mr. 9:47-48) On zwrócił się do mnie i westchnął głęboko, podczas gdy otaczały go płomienie. + Głosem bez emocji, tylko w bólu i w przeżywanych torturach, zaczął śpiewać tę pieśń. +++ Tekst pieśni: +++ „Płonące robaki wpełzają, płonące robaki wypełzają, wchodzą do pępka i wychodzą z ust. Z przodu wchodzą, z tyłu wyłażą, wchodzą i wychodzą, w oczy i z uszu. Wołam o miłosierdzie, lecz nikogo to nie obchodzi, nikt tego nie słyszy. Rozpalony ból w mojej krwi, rzeki odchodów, wymiocin i krwi... to wygląda jak powódź. Płomienie są wszędzie, lecz nie rzucają światła. Wszystko, czego doświadczam, to wszelkiego rodzaju ból, terror i przerażenie, gdyż jestem Obywatelem Piekła!!! To jest pierwszy poziom Piekła. Brakuje słów do opisania kolejnych. + Piekło jest tak gorące – odparzona skóra odpada od mojego ciała. Jak mam określić mój piekielny ból? Jestem tak spragniony, a nie mam nawet łez do picia, i och, mój BOŻE, jak to Piekło śmierdzi! +Jestem Obywatelem Piekłaaaaa!!! Nie ma tu żadnej wody, nawet potu, aby ochłodzić moje czoło. Ja wiem, że nigdy nie będę uwolniony z Piekła, podczas gdy demony przeklinają mnie, szydzą i drwią ze mnie. Krzyczę do BOGA: „Proszę, pomóż mi!”, jednak ON nie słyszy. Zamiast tego głos szatana, który śmieje się i drwi: ‘Nie ma tutaj BOGA i nie ma miłosierdzia!!! Mam tortury, potępienie i wszelkiego rodzaju strach!!! Ale BOGA tutaj nie ma!!! Gdyż w końcu jesteś mój, Obywatelu Piekłaaaaaaaaaa!!! +
OK2019.11.4 9:05
Ludzie polityka węgla nie polega na tym że my nie możemy nim palić my nie możemy go tylko wydobywać bo z tego jest gigantyczna kasa Niemcy chcą przejąć nasze kopalnie potem ten węgiel nam sprzedadzą i już potem nikt nie będzie się czepiał Autonomia Ślaska cały czas dąży do oderwania Śląska Przecież wszyscy wiemy że to robota przyjaciół z za |Odry
AAAtomek2019.11.4 8:46
Jako Ślązak, napisze tylko, żebyście sobie wzięli te gruby i kopalnie do siebie, do Warszawy, Krakowa, Poznania czy tam Wrocławia czy Lichenia. Górnoślązacy chcą żyć bez kopalń, bez trujących hałd, bez walących się domów, ulic i bez smogu. I nie wyjeżdzajcie, że to miejsca pracy, to było dobre 50 lat temu. Za komuny. Teraz więcej zarabia się na grach komputerowych czy meblach. A prąd może być z elektrowni atmomowej.
T2019.11.4 8:53
Paliwo do elektrowni atomowych się kończy, a przy okazji to również wydobywane jest w kopalni - uranu. Masz takie u siebie z czasów komuny chyba? Do tego później odpady trzeba składować do końca świata. To wszystko wpływa na koszt prądu i opłacalność. Pomijam ewentualne awarie i tworzenie się kolejnych stref śmierci na ziemi. Przyszłością jest fuzja a nie obecne elektrownie atomowe, które są przestarzałe.
AAAtomek2019.11.4 9:34
Fuzja to przyszłość, atomowe to teraźniejszość. Nawet Białoruś ma elektrownię atomową.
T2019.11.4 9:44
W dzisiejszym świecie jest takie tempo, że teraźniejszość to już przeszłość niestety kolego. Kto stoi w miejscu ten się cofa.
Pokręć2019.11.4 12:23
Są reaktory jądrowe IV generacji, które mogą świetnie wypalać odpady z konwencjonalnych elektrowni jądrowych. O ile zwykła EJ spala kilka procent dostępnego do spalenia uranu, to reaktor powielający sam tworzy więcej paliwa rozszczepialnego niż sam zużywa do produkcji energii (breeder reactor). W ten sposób może się okazać, że samych odpadów po zwykłych elektrowniach jądrowych Francja ma poskładowane na następne 1500 lat produkcji prądu z atomu. Jeden tylko szkopuł, siedzi w słowie "powielający". Bo takie paliwo wyprodukowane z izotopów nierozszczepialnych (U238 i Th232) można użyć też do budowy głowic bomb jądrowych... Gdyby potraktować zubożony uran i tor jako paliwo do reaktorów produkujących energię, to mamy zapasów na następne kilkadziesiąt tys. lat.
OK2019.11.4 8:54
Nie wierzę że to napisał prawdziwy ślązak
AAAtomek2019.11.4 9:31
Ty chyba na Górnym Śląsku w życiu nie byłeś? Proponuję, wizytę w Zabrzu, w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Świętochłowicach... Proponuję pojeździć trochę śląskimi drogami (np Miechowicie), które codziennie zmieniają kształt. Proponuję ubezpieczyć mieszkanie/dom się od tąpnięć (nie da się!). Proponuję kupić krzywy dom, który trzeba prostować co 10 lat, albo mieszkanie gdzie nie ma już pionów ani poziomów. Proponuję dodatkowo dzielnicę patologii 500+ Proponuję powdychać trochę płonących hałd, które od dziesiątków lat płonąc wydzielają trujące wyziewy.. No ale to wie każdy mieszkaniec Górnego Śląska, gdzie ziemia jest zniszczona oraz ludzie. Więc wsadźcie sobie kopalnie do rzyci! Czym ich mniej tutaj, tym lepiej!!!!
taro2019.11.4 17:41
tak troche z zartem, to ,,dupisz fleki,,. Kto powiedzial, ze drogi maja byc proste, albo mury do wagi murarskiej, wszystko ma byc taak na oko, a w tedy nie bedzie zadnych szkod gorniczych po tapnieciach.
taro2019.11.4 9:36
od kiedy to haldy cie truja?, na slasku masz nadmiar dymu, a nie smog. Ten gesty dym mozesz wypluc, a smog jest drobnoziarnisty i moze ci wylozyc pluca cienka powloka uniemozliwiajaca ci oddychanie.
rebeliant2019.11.4 11:11
A co to jest gra komputerowa jak nie opium dla umysłu ??? Czy Ty widzisz coś takiego jak hierarchia dóbr ? Gry w tym przypadku są złem zasłaniającym młodym ludziom kontakt z realnym światem. Przez takie czynniki jak gry, rozrywki w tym alkohol Polska się zwija !!! Zalewają nas obce nacje oderwane od gier i innych otumaniaczy, doskonale zorganizowane, które mają chęć dominować i sprowadzać nas do roli niewolnika. Gry, wóda, narkotyki, tzw. moda, sportmafia i wiele innych - to wszystko zwija nasz naród !!! Zobaczcie ile starych twarzy w autobusach, a jak mało dzieci. Tu nie tylko kopalnie powinny furczeć, ale każdy skrawek ugoru powinien być wykorzystany. My się przez to zwijamy, a agresywne obce nam nacje z niczego sobie nie rezygnują.
rebeliant2019.11.4 11:13
Napisz jeszcze, że rolnicy chcą żyć bez ziemi uprawnej, a rybacy bez morza.
anky2019.11.4 13:34
AAAtomek jak Gierek łożył miliardy w kopanie i Śląsk to tzw. ślązacy nie mieli nic przeciwko temu. Bo na Śląsku żyło się dużo lepiej. Wiem bo tam studiowałem.
Miner2019.11.20 15:49
UK Coal to nie śląska kopalnia '' tam się wyciągało 5 tys funtow na miesiać a nie 3 tysiące złotych
zatroskany2019.11.4 8:43
Ciekawe jak się czują teraz POKODonosiciele
[email protected]2019.11.4 8:37
Nie "Wielka Brytania" a prywatny właściciel kopalni. Czytasz to co piszesz przed kliknięciem "publikuj" ?
zatroskany2019.11.4 8:46
Tu chodzi o to że wszędzie można tylko nie w Polsce, czytaj między wierszami to co najważniejsze
[email protected]2019.11.4 9:01
W Polsce nie wolno otwierać kopalni?
zatroskany2019.11.4 9:20
Nie, Polska w Niemieckiej wizji unii ma być magazynem, nie rozwijającym się zapleczem, importerem choćby Polskiego węgla kupowanego od Niemieckich firm którym POKO sprzedałoby Polskie złoża. Z każdego euro które unia szumnie nam darowała w ciągu chwili 80 centów wracało do Niemiec w postaci zakupu np. technologii, maszyn lub części do nich. Nie mówiąc o starych zużytych samochodach
Cool2019.11.4 10:38
Dlaczego kłamiesz? https://www.parkiet.com/Surowce-i-paliwa/302079996-JSW-Grupa-bedzie-miala-nowa-kopalnie.html
zatroskany2019.11.4 11:33
Zwróć uwagę np. na kopalnię Krupiński... Stachu. A że tak już się nie dzieje to zasługa rządu PiS. Ty też byś pewnie posprzedawał trochę co ?
OK2019.11.4 8:52
Nie ważne kto kopie tylko gdzie będzie spalany
Anonim 2019.11.4 11:54
Nieważne nawet gdzie będzie spalany tylko, że będzie.
Lokis2019.11.4 11:27
A CO TO ZMIENIA CZUBIE?
anky2019.11.4 13:31
A tak to kto wydaje zgodę na budowę nie ekologiczną? Jeżeli nie rząd. Bo marksistowski łagier już olali