Więcej pieniędzy na obronę i samorządy. Rząd pracuje nad nowym projektem rozwoju  - zdjęcie
23.11.20, 08:38Fot. screenshot - YouTube (Sejm RP)

Więcej pieniędzy na obronę i samorządy. Rząd pracuje nad nowym projektem rozwoju

7

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje o pracach rządu Mateusza Morawieckiego nad nową strategią rozwoju, która zostanie przewidziana na najbliższe dziesięć lat. W opracowywanym dokumencie znajdą się m.in. nowe rozwiązania dot. finansowania samorządów oraz wieloletni model budżetu państwa.

W rządzie trwają prace nad dokumentem „Sprawne i nowoczesne państwo 2030”, mającym być dotyczącym administracji, samorządów i finansów publicznych projektem rozwoju Polski w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Poza wyznaczeniem kluczowych zadań na ten okres, zawierać będzie diagnozę najbardziej palących problemów w funkcjonowaniu państwa.

W dokumencie znajdzie się kwestia tzw. gmin obwarzankowych, którą Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar rozwiązać. W planach ma być również wzmocnienie roli Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz wojewodów.

W rządowej strategii rozwoju ma zostać uwzględniony ponadto nowy model finansowania samorządów, plany reform w wymiarze sprawiedliwości i wieloletni budżet państwa.W ciągu najbliższej dekady wydatki na obronność mają zostać zwiększone do 2,5 proc. PKB.

Wśród głosów straszącej polexitem opozycji ważne są zagadnienia dot. współpracy Polski z Unią Europejską. Rząd planuje m.in. lepiej korzystać z zarządzanych przez Komisję Europejską funduszy. Nie chce jednak tylko czerpać korzyści z członkostwa, ale również dawać swój wkład w rozwój wspólnoty, m.in. wpisując polską strategię w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Do 2050 roku Polska ma osiągnąć neutralność oddziaływania gospodarki na klimat i środowisko.

kak/Dziennik Gazeta Prawna, DoRzeczy.pl

Komentarze (7):

xyz2020.11.23 15:31
powiem tak - mnie to i tak nie dotyczy jako pracownik produkcyjny wytwarzający dochód z którego zabierają mi podatki między innymi na wpłaty do UE, polityków ,samorządy i innych nierobów to mi to wisi, a te chodniki drogi i inną infrastrukturę to możemy sobie wybudować za własne podatki
Judy2020.11.23 11:50
Tam gdzie sa z nadania platformy ani złotówki wiecej bo oni nie umieja sie rzadzic wszystko rozkradna bo platfusy to złodzieje
DLACZEGO2020.11.23 9:43
NIE JEST OPUBLIKOWANY WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO W SPRAWIE ABORCJI EUGENICZNEJ?!
Anonim2020.11.23 10:04
Bo ci, którym ojciec jest diabeł, nie pozwalają na to.
Anonim2020.11.23 9:23
Weto Polski i Węgier to uderzenie w dodruk (UNIJNĄ KRADZIEŻ) ...pustych pieniędzy przez Europejski Bank Centralny .... https://romualdkalwa.neon24.pl/post/158988,weto-polski-i-wegier-to-uderzenie-w-dodruk-unijna-kradziez
Anonim2020.11.23 9:26
"Dlatego niemiecka pożyczka, oferowana Polsce na walkę z koronawirusem, to nic innego jak danie pustych pieniędzy (te 750 mld euro pójdzie m.in. na niemieckie koncerny i ich instytucje finansowe), które kiedyś trzeba będzie odpracować. Nawet, jeśli za to będzie można kupić materialne produkty (wiceszef PSL, żali się, że UE skupuje już 300 mln szczepionek na krowid-19), to wiecie co, Polska sama może wydrukować te kolejne 100 mld złotych w drukarniach. "
Anonim2020.11.23 10:28
Drukowanym pieniądzem unijni biurokraci sfinansują coś tak ulotnego, jak szczepionka na kowidową grypę, Oszustwo globalne prawie doskonałe.