Jak dowiadujemy się z komunikatu NASA, 10 czerwca 2021 roku można będzie zaobserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca.

W jakich częściach kraju, o której i jak będzie można obserwować to zjawisko?

NASA przygotowała wizualizację na tę okoliczność. Jakie jeszcze cykliczne zjawiska możemy obserwować na niebie? Oto kalendarz astronomiczny dla kolejnych pokoleń. Przejdź do galerii, by przeczytać o spektakularnych kosmicznych widowiskach - i o tym, kiedy je oglądać – czytamy na portalu polskatimes.pl

Jak się okazuje, w ciągu roku na całej kuli ziemskiej można obserwować co najmniej dwa zaćmienia Słońca. Maksymalnie może być ich pięć, z czego trzy z nich maksymalnie mogą być całkowite.

W dniu dzisiejszym będzie można na polskim niebie zobaczyć zaćmienie częściowe. Gdzie je oglądać?

Maksymalną fazę zaobserwujemy ok. 12:45, a zjawisko dobiegnie końca ok. 13:50. Godziny będą różne dla poszczególnych miast.

Najbardziej spektakularną formę tego zaćmienia będzie można zobaczyć na wysokości Kanady, Grenlandii i części Rosji, a tamtejsi mieszkańcy będą mogli zaobserwować tzw. „zaćmienie obrączkowe, czyli takie, w którym Księżyc zasłania niemal całą tarczę Słońca, zostawiając dookoła jedynie cienką, okrągłą poświatę”. Kolejne tego typu zjawisko w Polsce będzie dopiero w 2135 roku!

mp/polskatimes.pl