Jak można zobaczyć na nagraniu opublikowanym przez ukraińskie służby, Rosja tylko w ciągu jednego ataku artyleryjskiego przeprowadzonego przez ukraińską artylerię straciła prawie 50 czołgów i wozów.

Ukraińskie wojsko podaje, że w wyniku ataku artyleryjskiego na tymczasowy rosyjski obóz na wschodzie Ukrainy zniszczonych zostało kilkanaście czołgów, 30 samochodów, 8 pojazdów opancerzonych – nie licząc strat w ludziach i drobniejszym sprzęcie.

Ponadto – jak donosi Ukrainform - lotnictwo Kijowa tylko w ciągu jednego dnia zniszczyło 20 jednostek rosyjskiego sprzętu. Obrona powietrzna z kolei zlikwidowała pięć celów powietrznych.

Sprawę strat Rosjan skomentował na łamach francuskiego dziennika "Le Monde" ekspert ds. wojskowych Leo Peria-Peigne z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI).

- Od początku inwazji na Ukrainę Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów typu T-72, T-80 i T-90 – powiedział Peria-Peigne.

Eksperci oceniają, że od początku agresji na Ukrainę Rosja straciła około 700 z 3 tys. sprawnych czołgów. Z kolei armia ukraińska podaje, że z walki zostało wyeliminowanych 1,3 tys. rosyjskich czołgów i 3 tys. pojazdów opancerzonych.

mp/wp.pl/ukraińska prawda/ukrainform