- Neoliberalny model gospodarki zależnej, zastosowany do państw Europy Środkowej, okazał się błędem – powiedział w dniu dzisiejszym premier Matusz Morawiecki, podczas uroczystego rozpoczęcia nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Premier zwrócił się także do studentów oraz pracowników naukowych, aby ci poszukiwali takiego sposobu organizacji gospodarki, sby pracownicy mieli jak najwyższe pensje.

W dniu dzisiejszym premier Mateusz Morawiecki wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim, a jego próbowały zakłócić osoby wyrażające sprzeciw w związku z niewpuszczeniem uchodźców, którzy koczują przy polsko-białoruskiej granicy na terenie Białorusi. Już wiadomo kim są owi demonstranci.

Wojciech Browarny, należy obecnie do partii Razem to jeden z nich. Wcześniej był on członkiem wrocławskiego Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Ponadto Deklaruje narodowość śląską i nie uważa się za obywatela Polski.

Był tam też Marcin Czerwiński, który jest przedstawicielem Antify ze Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”. Można go często zobaczyć w pobliżu Marty Lempart.

Czerwiński kilka dni temu w mediach społecznościowych zasugerował, że polskie władze wobec uchodźców stosują „mordowanie z premedytacją”.

„Czy to ten sam mechanizm, zgodnie z którym przeważająca większość Polaków machnęła ręką na zagładę Żydów, a spora część jej wręcz kibicowała i brała w niej udział?” – dodał też dalej.

Co szczególnie interesujące, Czerwiński „pochwalił się” zniszczeniem biura Prawa i Sprawiedliwości w październiku 2020 roku .

- „Zdobyta siedziba PiS na pl. Solidarności. Gdy władza łamie prawo, zbiera burzę” – pisał wtedy.

W wierszu „32 ludzi obala państwo polskie”, który opublikował na Facebooku czytamy:

- „drut kolczasty dla terrorysty
Morawiecki faszysto
Błaszczak *****”.

Protestanci mieli ze sobą transparent z hasłem „Morawiecki, nie zabijaj uchodźców”.

– Proponuję, żebyśmy porozmawiali sobie za chwilę, po uroczystości – odpowiedział Morawiecki w odpowiedzi na okrzyki.

Do demonstrantów zwrócił się także rektor uczelni prof. Przemysław Wiszewski i zaapelował o niezakłócanie uroczystości.

Następnie premier zwrócił się do rektora z prośbą o udostępnienie pomieszczenia, gdzie mógłby porozmawiać z demonstrującymi. Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Uczkiewicz, do spotkania doszło w gabinecie rektora. Wzięli w nim udział premier, rektor oraz trójka protestujących, a rozmowa trwała około pół godziny.

mp/portal tvp.info, pap