Sejmowa komisja przyjęła prezydencki projekt likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z poprawkami wniesionymi przez PiS i Solidarną Polskę.

Wiele wskazuje na to, że wewnątrz Zjednoczonej Prawicy udało się osiągnąć dość istotny kompromis w sprawie projektu prezydenta Andrzeja Dudy wychodzącego naprzeciw żądaniom Komisji Europejskiej, która uzależniła wypłatę Polsce przynależnych jej środków z unijnego Krajowego Planu Odbudowy od likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Po posiedzeniu sejmowej komisji wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski Sebastian Kaleta skomentował, że udało porozumieć się z Kancelarią Prezydenta, a przepisy przedstawione w przyjętym przez komisję kształcie ograniczają ryzyka, przed którymi przestrzegała wcześniej Solidarna Polska.

Do projektu autorstwa prezydenta RP Andrzeja Dudy dopisano postulowaną przez polityków koalicyjnej Solidarnej Polski preambułę, a także, również za sugestią partii Zbigniewa Ziobry wykreślono obszerny artykuł zawierający procedurę ewentualnego weryfikowania zapadłych już orzeczeń.

 

ren/PAP