Ważny dokument Watykanu o sakramentach i wierze - zdjęcie
04.03.20, 17:15

Ważny dokument Watykanu o sakramentach i wierze

20

Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała dokument o relacji między wiarą i sakramentami. Nad tym tematem członkowie komisji pracowali przez ostatnich pięć lat. W ogłoszonym dziś dokumencie obszernie wypowiadają się na temat sakramentalnego charakteru samego objawienia i historii zbawienia. Podkreślają, że celem jest tu przekaz łaski i nawiązanie dialogu z człowiekiem. W konsekwencji również wiara chrześcijańska jako odpowiedź na inicjatywę Boga ma charakter sakramentalny.W kolejnych rozdziałach komisja teologiczna omawia najpierw sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, a następnie sakrament małżeństwa. Z duszpasterskiego punktu widzenia, to właśnie w wypadku małżeństwa relacja między wiarą i sakramentem wydaje się najważniejsza, ponieważ brak wiary może decydować o nieważności sakramentu.

Jak podkreśla w wywiadzie dla Radia Watykańskiego członek komisji ks. Gabino Uribarri Bilbao SJ, kiedy u narzeczonych zauważa się brak wiary i w konsekwencji bark intencji do zawarcia naturalnego małżeństwa, nie powinno się sprawować obrzędów sakramentalnych. Problem polega na tym, że Kościół dość łatwo umożliwia dostęp do sakramentu, a zarazem wiąże z nim bardzo wysokie wymagania w postaci wierności, nierozerwalności i otwarcia na życie.

Ks. Uribarri zastrzega, że wiary nie da się zmierzyć. Przedmiotem oceny są więc intencje. W każdym razie chodzi tu o tak zwanych ochrzczonych niewierzących, a zatem tych, którzy zostali ochrzczeni jako dzieci, lecz osobiście wiary nigdy nie przyjęli, albo tych, którzy już po chrzcie świadomie wyparli się swej wiary. Jak podkreśla hiszpański teolog, dokument nie sugeruje żadnych automatycznych rozwiązań, chce jedynie być pomocą w duszpasterskim rozeznawaniu.
 

bsw/Vaticannews.va, Krzysztof Bronk

Komentarze (20):

Ma\305\202gorzata2020.03.7 19:41
Jak widzimy OTWARTOŚĆ na NOWE , każe patrzeć po NOWEMU NA STARE i WYTYKAĆ UROJONE BRAKI co potwierdza JEDYNIE odrzucenie dotychczasowej Nauki Kościoła Katolickiego i piętrzące się PROBLEMY w Nowym - ewoluującym - Kościele . Pasterska TROSKA o ROZEZNAWANIE "POZIOMU" WIARY w narzeczonych i sugerowana możliwość odmowy Sakramentu małżeństwa ujawnia BRAKI ale po stronie komisji .
RAmbo2020.03.4 22:44
HERETYCY, KAPŁAN NIE JEST SZAFARZEM< WIEC nie nakładajcie ludziom Krzyża , którego nikt unieść nie może, a wy nawet nie kiwniecie palcem HERETYCY!!! HOMOLOBBY I BANDYCI!!!!!!!!!! Precz z takim chorym dokumentem nikogo nie zmusiccie!!! sami nie wejdą i nie pozwolą wejśc innym HERETYCY ŻYOKOMUNA KOŚCIELNA
Nairobi2020.03.5 11:10
Pan się uspokoi, bo pikawka strzeli.
mediator2020.03.5 11:48
słusznie prawisz
Poznaj tajniki jak Zarabiaja gwiazdy2020.03.4 21:21
Praca Zdalna - Nowy biznes online, Zarobki ponad 10.000zł miesięcznie, hit roku 2020, wysokie i stałe dochody, praca zdalna wystarczy smartfon lub laptop, teraz każdy może tak zarabiać, obecnie można zapisać się bezpłatnie i nauczyć inwestowania na stronie: https://inwestcrypto.com.pl
anonim2020.03.4 21:17
Wiara sakramentalna to uszczęśliwiające spotkanie z Bogiem na wieczność. Roztrzygnięcie tego uszczęśliwiającego spotkania dokonuje się w śmierci chrześcijanina, jako (suma krótkiego) ziemskiego życia w praktykach wiary wierności Jezusowi Chrystusowi. Mistycy katoliccy opisują liczne doświadczenia uszczęśliwiającego spotkania z Chrystusem. Np. św Teresa z Avilii, św. Faustyna , itd. To nasz duch będzie królował z Bogiem we wieczności. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa nie było materialne lecz uwielbione (przenikał po swoim zmartwychwstaniu materialne przeszkody, pojawiał się i znikał samoistnie, zob. opisy w Ewangelii). W Dniu Pięćdziesiątnicy zniknął odchodząc do Królestwa Boga Ojca(Wniebowstąpienie). Pozostał z nami w sakramentach do końca świata. Wierzymy , że przyjdzie powtórnie przy Końcu Świata. Wydaje się ,że ten moment nastąpi teraz rychło.
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic2020.03.4 19:21
Unfinished "business" ... Albert ty matole, jesteś po raz kolejny zrobileś z siebie jeszcze większego debila. Gen. R. Kukliński nie dostał Medal of Honor. Dowiedz się matole jakie kryteria obowiązują aby otrzymać Medal of Honor Tak długo jak nie znasz rzetelnego zródła zrób sobie przysługę i zamknij się. Nic za darmo nie dostawał, pracował w Pentagonie, mieszkał w DC albo w Virginia, może Maryland. Pensja w Pentagon dla takich jak ty nędzarzy jest niewyobrażalna. Za pomoc polskich agentów w Iraku w uratowaniu amerykańskich agentów (Operacja Samum) oraz wcześniejsze zasługi gen. Kuklińskiego rząd USA darował dużą część długu (U.S. loan quarantines). Jest to doprawdy nudne zajęcie ustawiczne kopanie doopy zgreda.
"Leszek" może wolisz obciągać, przyznaj się 2020.03.4 18:58
moze lubisz obciągać, przyznaj się 4.3.20 19:56 usuńcie ten komentarz! link Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "tak robią ludzie z jajami! " - A ty je masz, jaja? To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "ja pierdyolę" - To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze:-"Klechy nie mogą sobie oficjalnie ruchać.." A ty umiesz? To dlaczego nie masz dzieci? Przyznaj się "biedroński",że dostajesz erekcji tylko otwierając strony Frondy. Bo jaki inny mógłby być powód?
Lennon2020.03.4 18:54
Wierni pamiętajcie, jak was kaszel bierze i czujecie się źle, to trzeba na sumę w niedzielę iść pomodlić się o zrowie. Bóg pomoże.
matis892020.03.4 18:40
Za Bergoglio mamy historycznie przełomowe podejście do sakramentów. Dzięki Bergoglio Fałszywemu Prorokowi Nie Katolikowi Niemcy mogą cudzołożyć w nowych związkach i przystępować do Komunii Św.. Ciekawe kiedy nasz Episkopat się wypowie czy my też tak możemy jak u Niemców czy musimy jeszcze poczekać na zgodę od Bergoglio.
ktoś tam2020.03.4 19:24
Episkopat się już wypowiedział. W tamtym zdaje się roku, publikując list o "Amoris Laetitia". W tymże liście zalecono zachowanie czystości w związkach niesakramentalnych. Zalecono a nie uczyniono to wymogiem bezwzględnym. I nie należy być zaskoczonym takim stanowiskiem, biorąc pod uwagę inne wypowiedzi polskich hierarchów. Inaczej Episkopat musiałby sprzeciwić się "papieżowi" i oskarżyć go przynajmniej o głoszenie herezji.
matis892020.03.4 20:09
To za Bergoglio pewnie już wszędzie można cudzołozyć skoro nawet w Polsce.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.4 18:18
ciekawe czy katole wiedzą że przyjmując ciało chrystusa później go wyssrewają i spuszczają w kiblu!
Zenek2020.03.4 18:57
Kto czym się karmi tym mu się odbija. Tobie odbija się (ciągle o tym piszesz) gó w nem.
Antypisda2020.03.4 19:18
To jest dobre !!!
digitus Dei hic est 2020.03.4 20:57
@KKP „Stworzyłem cię z jednego powodu: stworzyłem cię z Miłości, abyś Mnie kochał. Kiedy ciało już się wyniszczy i wyczerpie, wtedy ten, kto był Mi miły, zostanie przyciągnięty do Mojej Duszy na wieki, na zawsze. Ale biada temu, kto się Mnie nie lękał! Biada temu, który nigdy nie uznawał niegodziwości za obłąkanie, a głupoty – za szaleństwo! Biada sercu, które uwierzyło, że osiągnęło szczyt własnej mocy swoimi własnymi wysiłkami, beze Mnie! Biada temu, kto nie był posłuszny Moim Przykazaniom! Biada temu, którego serce wypełnione jest niegodziwością! Biada szakalowi, który spiskował nocą! Biada temu, kto osądzał bliźniego i doprowadzał go do życia w lęku! Biada wargom, które wypowiadały fałszywe świadectwa! Biada tym, którzy wylali krew niewinnych dzieci mających się narodzić! Waszą zapłatą będzie piekło! Biada nieczystym, przyjmującym Ciało i Krew Mojego Syna w stanie grzechu: jakże jesteście dla Mnie odrażający! Biada temu, kto Mnie obraża, odrzucając spowiedź i rozgrzeszenie, i przychodzi, pełen winy, przyjmować Mego Syna! Nawracajcie się! Okazujcie skruchę z powodu waszych grzechów! Na co Mi składane przez was ofiary, jeśli macie w sobie zwiniętego węża? Jeśli zapytacie Mnie: “Co powinniśmy zrobić, aby osiągnąć Życie wieczne?”, odpowiem wam: Okażcie skruchę! Podążajcie za Moimi Przykazaniami, przynoście właściwe owoce, a Ja, w obecności Moich aniołów, otworzę przed wami mieszkanie, które Sam dla was zachowałem. Czuwajcie i strzeżcie się wszystkich złych rzeczy. Pozwólcie Mi – dla waszego ocalenia – ukazywać Mojego Ducha na waszej pustyni, tak, jak Mi się podoba, kiedy Mi się podoba i w kim Mi się podoba.” (TLiG)
brak słów!2020.03.5 21:15
To szatański, bluźnierczy, szyderczy, kpiący, pozbawiony respektu wobec Boga wpis. Bluźnierstwo jest grzechem szatańskim – to szatan jest pierwszym bluźniercą przeciwko Bogu, a ty jesteś w jego rękach żałosną marionetką!!! Grzech bluźnierstwa popełniają ludzie pyszni i wrogo nastawieni do Boga, którzy ośmielają się zwracać przeciwko Niemu. Dopuszczają się go ci, którzy świadomie walczą z Bogiem, a narzędziem tej walki jest wyśmiewanie prawd wiary, naigrawanie się z symboli religijnych, wykorzystywanie ich w sposób prowokacyjny. Ten grzech podszyty jest zawsze nienawiścią do tego, co święte. Dzień Pański jest u naszych bram. Z czym staniesz przed Najświętszym Bogiem? Jesteś oblepiony swoimi własnymi, haniebnymi komentarzami wymierzonymi w samego Boga i w takim stanie nie udźwigniesz spotkania z Prawdą! Szatan na ciebie wymiotuje, a ty tego nie widzisz? Zabijasz swoją duszę! OPAMIĘTAJ się, przepraszaj Boga Ojca i ratuj duszę przed wiecznym potępieniem!!! „Poważasz się otworzyć usta przeciw Wszechmocnemu, któremu się przypatrując, drżą aniołowie, archaniołowie, cherubinowie! Jutro przed Jego trybunałem staniesz! Ty dziś się odważasz tak mówić i nie boisz się, aby na ciebie ogień z nieba nie spadł, i ty się nie lękasz, ażeby się ziemia nie rozstąpiła i nie pochłonęła ciebie!” (św. Efrem)
Katolicyzm to sekta2020.03.4 17:58
Oczywiście według Polskiej katolickiej sekty to wierzący którzy popierają PIS, bronią kościelnych pedofilów, placą haracz na konto Rydzyka pseudonim ojciec, a reszto to nie wierzący którzy sakramentu małżeństwa otrzymać nie mogą
nie ślepy2020.03.5 15:02
Wnioskuję, że wasz szaman na urlopie, skoro chciałbyś zawrzeć małżeństwo w Kościele?! Czy może chodzi ci o "kameralną" uroczystość, bo przy ognisku tak jakoś blado wychodzi...
Leszek 2020.03.4 17:19
Kolejne djabelskie dywagacje. Szatan im podpowiada. Tak tak, nie nie, reszta pomiedzy szatana podpowiedzi. Tylko siac zamieszanie potrafia.