Fronda.pl pisała o sprawie bardzo tradycjonalistycznej diecezji Ciudad del Este z Paragwaju, która miała stać się obiektem watykańskiej wizytacji. Rzecz miała już miejsce. Ojciec Święty zawiesił święcenia kapłańskie w tej diecezji. Trzeba tu dodać, że pod tym względem Ciudad del Este była diecezją rekordową. Obecnie jest tam 250 seminarzystów. Dla porównaniu w diecezji Buenos Aires czy Montevideo seminarzystów jest zaledwie po około 30.

Watykan uznał jednak, że w tradycjonalistycznej diecezji dochodzi do jakichś nieprawidłowości. Przypomnijmy, że niemal w każdej z parafii tejże diecezji odprawiano Msze także w rycie trydenckim. 

Wizytacja odbyła się w niedzielę. Regionalna prasa podała na ten temat dość rewelacyjne wiadomości. Przykładowo ABC Color donosi, że biskup diecezji, Don Rogelio Livieres skarżył się, iż był oczerniany przed wysłannikami papieża przez innych biskupów i nuncjusza. Z kolei według gazety „Ultima Hora”, apostolski wysłannik, kard. Santos Abril y Castello, poinformował na konferencji prasowej, że święcenia kapłańskie zostają w diecezji czasowo zawieszone. Święcenia były przewidziane na 15 sierpnia.

Nie wiadomo, dlaczego Watykan wstrzymał w diecezji Ciudad del Este święcenia kapłańskie. W ocenie niektórych komentatorów jest prawdopodobne, że Watykan uznał diecezję Ciudad del Este za tradycjonalistyczną w złym sensie.

Najprawdopodobniej chodzi jednak o inną sprawę, a mianowicie o wątpliwości co do zatrudnienia w diecezji ks. Carlosa Urrutigoity'ego, który był w przeszłości oskarżany o nadużycia seksualne. Przez bp. Livieresa ks. Urrutigoity został uczyniony nawet wikariuszem generalnym. Jak podaje CNA, zaistniały duże podejrzenia co do działań Urrutigoity'ego w diecezji Ciudad del Este. 

Szkoda, że kard. Santos Abril y Castello nie poinformował, co tak właściwe jest powodem decyzji o wstrzymaniu święceń w tej świetnie pod tym względem rozwijającej się diecezji. Wiadomo jedynie, że bp Livieres otrzymał z rąk rzeczonego kardynała list Ojca Świętego Franciszka, w którym ten informował go o swojej decyzji

pac/katholisches.info/cna