Waszczykowski zapowiada wznowienie rozmów nt. Smoleńska - zdjęcie
13.11.15, 09:43

Waszczykowski zapowiada wznowienie rozmów nt. Smoleńska

0

– Rosja przejawiła maksymalną otwartość w tej kwestii i była maksymalnie chętna do współpracy – powiedziała Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, odnosząc się do sprawy śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej.

– Według mnie, i było to oczywiste, Rosja przejawiła maksymalną otwartość w tej kwestii i była maksymalnie chętna do współpracy – powiedziała Zacharowa na briefingu w Moskwie. Odniosła się do sprawy polskiego śledztwa wyjaśniającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Zacharowa podkreślała, że Rosja okazała „wszelką możliwą pomoc polskim ekspertom”.

– W sprawie tej katastrofy, jak i w kwestii każdej innej katastrofy lotniczej, musimy wychodzić nie z jakichś swoich zapatrywań politycznych, a zwłaszcza uprzedzeń politycznych, lecz z istniejących obowiązujących norm procesowych i okazywać sobie nawzajem wszelkie możliwe wsparcie i pomoc – stwierdziła.

W czwartek Witold Waszczykowski, przyszły szef MSZ w rządzie PiS zapowiedział, że Polska podejmie próbę rozmów ze stroną rosyjską na temat śledztwa. Uzupełniał, że jeżeli nie przyniesie to efektów, wówczas przyszły rząd będzie gotów wystąpić do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Rosyjskie władze przedłużyły śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej do 10 marca 2016 roku.

kz/telewizjarepublika.pl