Waszczykowski: Polska chce Turcji w Unii Europejskiej - zdjęcie
20.04.16, 18:25fot. MSZ

Waszczykowski: Polska chce Turcji w Unii Europejskiej

- Chcemy widzieć Turcję w niedalekim czasie jako członka Unii Europejskiej – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas swojej wizyty w Ankarze. We środę szef MSZ spotkał się m.in. z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu.
 

Głównym tematem rozmów była współpraca bilateralna, stosunki Turcji z Unią Europejską, kryzys migracyjny oraz sytuacja bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Wizyta ministra Waszczykowskiego w tureckiej stolicy rozpoczęła się od spotkania z prezydentem Erdoganem. – Nasze relacje mają długą, ponad 600 letnią tradycję – podkreślił minister podczas spotkania. Wyraził też nadzieję, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie przyniesie ważne decyzje wzmacniające wschodnią flankę Sojuszu. Prezydent Erdogan zaznaczył, że Polska jest dla Turcji wyjątkowym partnerem. –Nasze relacje nabrały w ostatnim czasie nowej dynamiki. Jestem wdzięczny za poparcie Polski dla aspiracji europejskich Turcji – podkreślił.

Obie strony wyraziły nadzieję na intensyfikację współpracy gospodarczej. – Przetargi związane z rozbudową infrastruktury w Polsce mogą stać się motorem rozwoju naszych relacji gospodarczych. Liczymy również na zainteresowanie sektora obronnego współpracą z Polską – zauważył polski minister.

Podczas rozmów ministra Witolda  Waszczykowskiego z szefem MSZ Turcji Mevlütem Çavuşoğlu  omówiono sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz stosunki Turcji z Unią Europejską. – Chcemy by Unia pomagała Turcji w problemach, jakie tu wywołały konflikty w jej sąsiedztwie. Chcemy też rozwiązać problemy, które wywołują kryzysy migracyjne – mówił polski minister. Z kolei szef tureckiego MSZ zaznaczył, że Turcja gości łącznie 3 mln uchodźców z Syrii i Iraku. Podkreślił konieczność zapewnienia im właściwej opieki zdrowotnej i edukacji dla dzieci.

Minister Çavuşoğlu podziękował też Polsce za poparcie dla procesu akcesyjnego oraz dla zniesienia wiz do UE dla obywateli Turcji. –Jesteśmy jako Polacy od wielu lat zainteresowani tym, żeby reżimy wizowe były słabe albo żeby ich w ogóle nie było – zapewnił minister Waszczykowski.

Podczas konferencji prasowej minister Waszczykowski zauważył, że i na wschodniej i południowej flance NATO „istnieją problemy spowodowane agresywnym zachowaniem Rosji”.

W trakcie wieczornego spotkania z premierem Turcji Ahmetem Davutoğlu omówione zostały relacje dwustronne, w tym współpraca w zakresie polityki bezpieczeństwa. Ważnym tematem rozmowy była organizacja w Warszawie szczytu NATO.

Podczas wizyty w Ankarze minister Witold Waszczykowski spotkał się także z przewodniczącym Parlamentu Turcji Ismailem Kahramanem.

kad/msz.gov.pl