04.01.16, 08:20(fot. flickr)

Waszczykowski: Socjalu za bazy nie będzie

- Polska nie może się na to zgodzić – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski o pomyśle zmniejszenia świadczeń socjalnych dla Polaków w zamian za budowę baz NATO w Polsce.

 

Witold Waszczykowski w programie „Jeden na jeden” Bogdana Rymanowskiego wyjaśnił, że nie zamierza proponować Brytyjczykom, by poparli budowę baz NATO w Polsce w zamian za zgodę Warszawy na obcięcie świadczeń dla naszych rodaków w Wielkiej Brytanii. Takie informacje rozpowszechnił wczoraj Reuters.

- Polska nie może się na to zgodzić, to z wywiadu jednoznacznie wynika. Wywiad był bardzo długi, był skracany i streszczany. To poszło jak głuchy telefon, ktoś zaczął zmieniać moje wypowiedzi, nawet zmieniać interpretację – tłumaczył Waszczykowski. - Nie zgadzamy się na żadne zmiany swobód traktowanych. Jedną z tych swobód jest swobody Polacy nie mogą być dyskryminowani na terenie Wielkiej Brytanii. Jeśli natomiast Wielka Brytania uzna, że wszystkim mieszkańcom [kraju] należy ograniczyć przywileje, no to tu wpływu na to nie będziemy mieli.

Szef MSZ odniósł się też do gróźb, jakie pod adresem Polski wysunął niemiecki członek Komisji Europejskiej Gunther Oettinger. Sugerował on, że Polska może zostać objęta „nadzorem” UE.

- Ja też wyrażę zaniepokojenie, bo niektórzy komisarze już wyrażają zaniepokojenie – mówił Waszczykowski. - Uważam, że komisarz Oettinger mógłby się wypowiedzieć, gdyby miał cale dossier, gdy. Wystąpienia gdzieś przy okazji Sylwestra, w jakieś gazecie nie służą budowaniu relacji. Przejmuje się, bo te wypowiedzi służą do tworzenia fałszywego obrazu, ze gdzieś na świecie toczy się piętnująca debata. Na razie Polska nie została poinformowana o jakie spotkanie chodzi [w KE] chodzi. Poruszajmy się na bazie faktów, a nie wirtualnej rzeczywistości, faktów medialnych. Są grupy polityków w Polsce chce wywołać wrażenie, że toczy się piętnująca debata.

 

KJ/300polityka.pl  

Komentarze

anonim2016.01.4 10:21
To wygląda na próbę stworzenia faktów: "wasz minister już się zgodził". Dobrze, że Waszczykowski dementuje.
anonim2016.01.4 10:30
Pamiętajcie, że żadna zgoda Waszczykowskiego nie jest Brytyjczykom do niczego potrzebna. Zrobią i tak to co będą chcieli!!
anonim2016.01.4 10:46
Sondę wypuszczono a teraz się trzeba z tego jakoś wycofać :-D
anonim2016.01.4 10:58
Nie wyszło? To teraz trzeba wszystkiemu zaprzeczyć ze świętym oburzeniem! :-D
anonim2016.01.4 11:17
Wyglada na to ze jednak Reuters nie klamie: "- Tak, te słowa padły w ten sposób. Natomiast są nadinterpretowane - tak dziś rano szef polskiego MSZ tłumaczył się w "Jeden na jeden" w TVN24."
anonim2016.01.4 12:08
Tylko winny się tłumaczy
anonim2016.01.4 12:25
O rowerzystach i wegetarianach nic?