'Washington Post' w obronie Polski! 'Tysiące Polaków ryzykowało życiem, ratując Żydów' - zdjęcie
20.02.19, 20:25Bundesarchiv, Bild 101I-134-0771A-39 / Zermin / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

'Washington Post' w obronie Polski! 'Tysiące Polaków ryzykowało życiem, ratując Żydów'

16

Wypowiedzi izraelskich polityków na temat Polaków i ich "antysemityzmu" bądź też udziału w zagładzie Żydów podczas II wojny światowej wywołały kryzys w relacjach naszego kraju z potężnym sojusznikiem, którym jest Izrael. 

Przypomnijmy, że zaczęło się od publikacji "Jerusalem Post". Gazeta podała, że premier Izraela, Benjamin Netanjahu, który w ubiegłym tygodniu uczestniczył w konferencji bliskowschodniej w Warszawie, a podczas wizyty w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich miał stwierdzić, że Polacy "kolaborowali z nazistami w Holokauście".

Do informacji "Jerusalem Post" odniosła się ambasador Anna Azari, twierdząc, że wypowiedź szefa izraelskiego rządu została zmanipulowana przez dziennikarzy. Swoje słowa wyjaśniał również sam Netanjahu. Przedstawiciele polskiego rządu uspokajali, że sytuacja została już wyjaśniona, w niedzielę okazało się jednak, że premier Mateusz Morawiecki nie weźmie udziału w szczycie V4 w Jerozolimie. Polskę miał reprezentować szef dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Wówczas jednak padła kolejna wypowiedź ważnego izraelskiego polityka, która przelała czarę goryczy. 

„Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca – »Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki«”- stwierdził Israel Katz, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela. 

Wówczas szef polskiego rządu podjął decyzję, że reprezentant naszego kraju nie pojawi się na szczycie w Jerozolimie. 

Słowa Katza wywołały falę krytyki. Potępiły je m.in. środowiska żydowskie. Również ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher stwierdziła, że p.o. szefa izraelskiej dyplomacji powinien przeprosić za swoją wypowiedź. 

Ciekawy artykuł na temat relacji między Polakami a mieszkającymi w naszym kraju Żydami podczas II wojny światowej ukazał się natomiast na łamach amerykańskiego dziennika "Washington Post". Gazeta pisze, jak naprawdę zachowywali się Polacy podczas okupacji wobec ludności żydowskiej. 

Autor artykułu przypomniał, że tysiące Polaków podczas II wojny światowej pomagało Żydom, mimo iż groziła im za to nawet śmierć. 

„Polska była pierwszym krajem, który został najechany i był okupowany przez reżim Adolfa Hitlera i nigdy nie miała rządu kolaboracyjnego”- czytamy w prestiżowym amerykańskim dzienniku. 

„Członkowie polskiego ruchu oporu i rządu na uchodźstwie walczyli, aby ostrzec świat o masowym mordowaniu Żydów. Tysiące Polaków ryzykowało życiem, żeby pomóc Żydom”- podkreśla "Washington Post".

yenn/The Washington Post”, Fronda.pl

 

Komentarze (16):

idioci2019.03.11 12:51
Obrzydliwy antypolonizm izraelskich rasistów.
ed2019.03.11 12:42
Polacy ratowali żydów to teraz mają za swoje.
ALLL2019.03.9 6:32
W przededniu zagłady W II RP żyło około 3,5 miliona Żydów, stanowiących 10% polskich obywateli. Polacy i Żydzi nie tworzyli jednej wspólnoty, żyli od przeszło 1000 lat w dwu odrębnych i równoległych światach. Od 1000 lat Żydzi nie chcieli zasymilować się z Polakami, zamykali się w getcie we własnej fundamentalistycznej (85% społeczności stanowili ortodoksi) i rasistowskiej społeczności. Pogrążeni w nędzy, ciemnocie i chasydzkich zabobonach Żydzi nie znali nawet języka polskiego (odmiennie od Polaków, Ukraińców i Rusinów mających nieustannie ze sobą kontakt i znających wzajemnie swoje języki). Niewielka część społeczności żydowskiej dzięki zasymilowaniu się z Polakami i dzięki znajomości języka przeżyła II wojnę światową (tylko 15% Żydów w Polsce znało język polski). Żydzi nie chcieli się zasymilować z Polakami i poznać języka Polaków, bo Polacy i Polska należeli do pogardzanego przez Żydów świata gojów (czyli nie Żydów). Uprzedzenia Żydów wyrastały z judaizmu a w szczególności z Talmudu (świętej księgi judaizmu). Żydzi w II RP posługiwali się jidysz (mieszanką w 75% języka niemieckiego, 25% hebrajskiego i języków słowiańskich) i byli bardzo pozytywnie ustosunkowani do Niemiec. https://prawy.pl/66223-prawda-zydow-w-oczy-kole-kolaboracja-zydow-z-niemcami-podczas-ii-wojny-swiatowej-jest-faktem/
Jozin z bazin2019.02.21 9:47
Z jaka obojętnością na tym zdjęciu żydzi patrzą na to leżące dziecko, to wymowna fotografia oddaje ich moralność. W większości to żydzi donosili na swoich i kogo tam się dało a że byli obywatelami polski to dziś się mówi że Polacy donosili, ta retoryka jest słaba, mamy dużo dowodów na uczciwość Narodu Polskiego.
Mirrro2019.02.20 21:59
Zawsze I przekaz i to ważnego polityka jest najważniejszy. I to idzie w świat. A jakas mizerna krytyka juz nie dochodzi. Ludzie czytają nagłówki i paski w TV.
Cipak2019.02.20 21:37
Tysiące Polaków pomagało Żydom - i to jest fakt. Około 60 000 Polaków było agentami gestapo i donosiło na sąsiadów, Żydów i na kogo miało haka - i to też jest fakt. W samym Krakowie funkcjonowało prawie 1000 agentów. A donosili nie tylko agenci - "życzliwych" było jeszcze więcej.
anonim2019.02.21 9:47
To chyba donosili twoi dziadkowie,tacy ''życzliwi''
ALLL2019.03.9 6:25
Wiesz ile było mniejszości niemieckiej, ukraińskiej, litewskiej i innych nacji w Polsce którzy współpracowali z Niemcami a byli obywatelami Polski? gówno wiesz i gówno wypisujesz. Może jeszcze nie wiesz ilu było współpracujących Żydów z bolszewikami którzy w 1939r razem z Niemcami mordowali Polaków. https://justice4poland.com/2017/12/15/jewish-collaboration-with-nkvd-and-soviets/
wicek2019.02.20 21:19
Daję ostatnie 100 zł, że Nasi wyd...li starszych braci w wierze i stąd ta furia. Co wy na to?
michu2019.02.20 21:27
W jaki sposób?
wicek2019.02.20 21:41
Mam nadzieję,że te 300 miliardów USD lub polskie złoża metali ziem rzadkich, węgla nadającego się do gazowania zostaną w polskich rękach. A Ty jak i ja dostaniemy emeryturę większą niż 1000 zł
michu2019.02.20 21:51
Na razie nic na to nie wskazuje. Zdaje się na jesień trza będzie przystąpić do realizacji 447.
klaus2019.03.5 16:15
do Wicek myślisz o swoich krewniakach, innych w to nie mieszaj.
Piotr Nowak2019.02.20 21:08
"Autor artykułu przypomniał, że tysiące Polaków podczas II wojny światowej pomagało Żydom, mimo iż groziła im za to nawet śmierć." A to nie jest po prostu oczywiste? Przecież to prawda. Dla każdego kto nie jest umysłową amebą - to jest jasne! Oczywiście że różnie bywało - bo ludzie są różni. A że wszyscy stwierdzili że będą przekonywać "ślepych do krajobrazów", na czele z nierządem PiS to inna sprawa... Historii nie się da nagiąć. Bo ona nie jest taka jaką "powinna być" Jest taka jaka jest. I choćby się "zesrrało tysiąc siłaczy" ... Inna nie będzie. Z pozdrowieniami dla Wilgotnego Kapiszona i jego przyduupasów Ja :)
anonim2019.02.21 9:45
no co ty mieszańcu
michu2019.02.20 21:02
Ale ustawka :). A co 447??? ;).