W Rosji głośno o europośle PiS. Chodzi o groźbę dotyczącą rubla - zdjęcie
22.08.14, 08:30W Rosji głośno o europośle PiS. Chodzi o groźbę dotyczącą rubla (fot. Sxc.hu)

W Rosji głośno o europośle PiS. Chodzi o groźbę dotyczącą rubla

3

Eksperci cytowani przez "Niezawisimaja Gazietę" są zgodni, że na razie takie groźby nie stanowią większego zagrożenia dla rosyjskiej waluty. Rubel obecnie i tak poza Rosją nie jest w użyciu.

Ekonomista Aleksander Knobel zauważa, że Rosja w operacjach międzynarodowych wykorzystuje waluty obce. Natomiast zawsze będzie można wymienić ruble w kantorach w Rosji. Dlatego jego zdaniem wypowiedź wiceszefa Parlamentu Europejskiego można traktować jako "głośne oświadczenie które nie będzie miało konsekwencji".  

Tymczasem profesor Aleksiej Portanskij twierdzi, że zachodnie sankcje wobec rubla mogą zaszkodzić planom Rosji uczynienia z niego całkowicie wymienialnej waluty. Przypomina, że rosyjskie władze chcą zrobić z Moskwy Międzynarodowe Centrum Finansowe. 

Inny ekspert, Nikita Maslennikow twierdzi, że "emocjonalność polskiego europosła" można zrozumieć w sytuacji gdy w wyniku rosyjskiego embarga wobec UE najbardziej cierpi polskie rolnictwo. Jego zdaniem, wykluczenie rubla ze światowego obrotu wymagałoby woli politycznej wielu podmiotów. Tymczasem nie wszystkie państwa są tym zainteresowane.

MaR/Dziennik.pl/IAR

Komentarze (3):

anonim2014.08.22 9:35
Wszystko w mocy Rotschildów, ale jak widać narazie wolą wzmacniać Ruskich i Chiny. Cóż szykuje sie nowy pieniadz czesciowo oparty na zlocie a jakims dziwnym trafem ruscy i chiny nakupily tego zlota sporo.
anonim2014.08.22 14:16
@Ateizm_to_zlo Być może im mało i kupuja dalej http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-wyprzedaje-dolary-i-kupuje-zloto-3128631.html http://www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-kupuja-Zloto-jedzie-do-gory-3057780.html http://rynekalternatywny.pl/2014/06/niemieckie-zloto-zostanie-w-ameryce/ bez powodu zydzi nie zaczynaja lasowac nowej waluty BRICS czesciowo opartej na złocie
anonim2014.08.22 14:21
@GenesisX Jak juz wydobywaja to pewnie żydki położyły na tym reke. Idz poczytaj lepiej Talmud.