W Poznaniu złożono hołd ofiarom Czerwca 56 - zdjęcie
21.06.15, 18:51

W Poznaniu złożono hołd ofiarom Czerwca 56

0

Obecny w czasie uroczystości, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przypomniał jak wielką rolę w czasie Powstania Poznańskiego Czerwca odegrał szpital im. Raszei. To tu trafiali ranni w protestach, a personel szpitala pomagał wszystkim. 

Wśród uczestników był kombatant Czerwca - Zenon Szczubiński. Wspomina, że początkowo tylko przypatrywał się wydarzeniom, ale potem wziął udział w protestach.

Uczestnicy uroczystości złożyli też kwiaty pod tablicami pamiątkowymi Romka Strzałkowskiego - 13-latka który stał się symbolem Poznańskiego Czerwca i Petera Mansfelda - młodego bohatera powstania węgierskiego.

Główne uroczystości 59. rocznicy powstania odbędą się 28 czerwca. To właśnie tego dnia w 1956 roku robotnicy w poznańskich Zakładach im. Stalina (obecnie im. Hipolita Cegielskiego) rozpoczęli strajk generalny, który przerodził się w wielotysięczną manifestację, a następnie w walki uliczne. Do stłumienia protestów na ulice Poznania wysłano około 8. tysięcy żołnierzy, 300 czołgów i kilkadziesiąt transporterów opancerzonych. W akcji udział brały także samoloty

kad/polskie radio