W Polsce można bezkarnie obrażać Boga i katolików - zdjęcie
31.07.13, 06:55Adam Nergal Darski (fot. Krzysztof Zatycki/Wikipedia)

W Polsce można bezkarnie obrażać Boga i katolików

45

Zawiadomienie do prokuratury na zachowanie Nergala złożył szef komitetu obrony przed sektami, Ryszard Nowak. Decyzją Sądu Rejonwoego Nowak jest zbulwersowany, gdyż okazało się, że sprawa bluźnierstwa, którego dopuścił się Darski „Nergal” może w Polsce ulec przedawniniu (w taki sposób sędzia sądu argumentował ostateczną decyzję).

„Ryszard Nowak komentując wyrok, stwierdził, że nie może być tak, że teraz każdy będzie mógł sobie wejść na scenę i obrażać katolików. Od wyroku warszawskiego sądu nie przysługuje odwołanie” – informuje „Nasz Dziennik”.

Przypomnijmy: 3 czerwca 2013 roku Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego, który na koncercie w 2007 roku dopuścił się bluźnierstwa wobec Biblii i Kościoła katolickiego. Uzasadnienie uniewinniające brzmiało: - Sąd uniewinnił Adama Darskiego od zarzucanego mu czynu, uznając, że oskarżony działał w ewentualnym zamiarze znieważenia uczuć religijnych osób, ale tylko tych obecnych na koncercie, nie zaś pokrzywdzonych występujących w tej sprawie.

Komentując ostateczną decyzję sądu profesor Stanisław Mikołajczyk (językoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) mówi wprost, że to „zwyrodnienie polskiego wymiaru sprawiedliwości”. I dodaje: „Cała ta sprawa i wszystkie werdykty, które do tej pory słyszeliśmy, każą mocno zastanowić się nad tym, czy my jeszcze żyjemy w państwie prawa?”

Profesor Mikołajczyk konkluduje: „Sądy nie reagują na obrażanie katolików, co tworzy pewien klimat bezkarności i przyzwolenia na tego typu akty. Myślę, że ma to również związek z szerszym zjawiskiem, a mianowicie z przyjętym przez obecną władzę brakiem określonego systemu wartości. W takiej atmosferze dość szybko rodzi się relatywizm i przyzwolenie na publiczne znieważania osób nie idących w nurcie poprawności politycznej”.

Sm/Nasz Dziennik

Komentarze (45):

anonim2013.07.31 7:18
To dobry przykład celowej dysfunkcji prawa, zostawiający zwykłym ludziom jedyne wyjście: szukanie sprawiedliwości na własna rękę. Oczywiście ryzykowne.
anonim2013.07.31 7:21
Prawo jest równe dla wszystkich, także dla katolików i tanich populistów w rodzaju Ryszard Nowak.
anonim2013.07.31 7:31
Piogal, przestań wreszcie instrumentalnie do celów propagandowych używać termimów "nauka" i "postęp". A niszczenie ksiąg w szczególności będących dla kogoś świętymi nie jest żadną walką tylko przejawem chamstwa i buractwa do czego Pan Nergal ma jednak prawo i nie powinien być za swą głupotę karany.
anonim2013.07.31 7:36
I bardzo dobrze, trochę normalności się przyda.
anonim2013.07.31 7:37
@CzP Teraz następny pojedzie z pomocnikami albo bronią palną i skończy się kozakowanie Darskiego. Nie rozumiesz tego ?
anonim2013.07.31 7:39
Takie orzeczenia sądów cofają społeczeństwo do czasów przedpaństwowych.
anonim2013.07.31 7:47
Beatriche, dlaczego powinni się z tym pogodzić ? Czy nie lepszy i piękniejszy będzie świat ludzi nie obrażających drugich ? Nie przeklinających, zachowujących dobre zasady zachowania ?
anonim2013.07.31 7:57
Gejów wolno obrażać, a tylko katolików nie?
anonim2013.07.31 8:13
Trzeba odsunąć od władzy tych "tolerancjonistów" , których nawet nie stać na tolerancje dla wierzących. Zwyrodnienie komunistycznych sądów mamy od czasów sowieckich, na razie nic się nie zmieniło.
anonim2013.07.31 8:18
Beatriche, obrażanie wierzących jest dobre ?? I nieuniknione ?! Czy Ty rozumiesz czym jest wiara podającą najlepsze zasady jak dobrze i szczęśliwie żyć ?
anonim2013.07.31 8:24
Piogal. Kiedy to trollowanie stało się nauką? Obrażanie, ośmieszanie i robienie prowakacji także. W PRLu uczyli takiej erystyki w pewnym resorcie. Czy to przyzwyczajenie czy ciąg dalszy tamtej działalności.
anonim2013.07.31 9:07
Zastanawiam się tylko jak by postąpił Sąd Rejonowy gdyby ten kabotyn postąpił tak z Talmudem albo robił sobie jaja z holokaustu. I co by napisali tutaj piogale i inni, pożal się Boże, arbiterzy. Ciekawe że gdy potrzebował pomocy, nie zwracał sie o nią do swojego szefa, od którego dostałby najwyżejj kopa w d.
anonim2013.07.31 9:09
Nergal chciał zrobić zamieszanie i zrobił ... Nie pochwalam takich zachowań , ale są dużo gorsze wystepki niż ''zaoczne obrażenie czyichś uczuć religijnych'' a mają ciche przyzwolenie społeczne : łamanie ograniczeń prędkości , jazda pod wpływem alkoholu , wirtualna księgowość , lichwiarstwo , korupcja , oszustwa polityczne... mam wymieniać dalej? Z jego zachowania Bóg go rozliczy , ale nie stanowiło ono bezpośredniego zagrożenia dla zgłaszających skargę... A pirat drogowy stanowi realne zagrożenie dla wszystkich tak jak i skorumpowany polityk czy policjant lub lekarz łapówkarz... Tak to postrzegam ja okiem anarchosyndykalisty .
anonim2013.07.31 9:25
@Piogal Widzę, że jakoś nie możesz odejść. Może administrator Ci pomoże...
anonim2013.07.31 9:44
Adasiu, podrzyj Koran, polski wymiar sprawiedliwosci zaoszczędzi na rozprawach.
anonim2013.07.31 9:57
@ Ibeabuchi Nakłanianie do darcia jakiejkolwiek księgi religijnej jest barbarzyństwem! Nawet więcej! Nergal niech sobie podrze Necronomicon czy Evangelia Satanica i nawet może sobie nimi tyłek podetrzeć! Ale od Biblii Talmudu Koranu Wed wara !!!!
anonim2013.07.31 10:05
Beatriche, z jakim stwierdzeniem zawartym w Bibli polemizował, co krytykował Darski ? On po prostu podarł Biblie i i nazwał ją g... To jest ta "krytyka", która jest dobra i potrzebna ?? Czy Ty w ogóle znasz znaczenie pojęć wciskanych Ci przez media ?? Pomyśl, jak się poczujesz, kiedy ja złoże analogiczna "krytykę" osób czy pojęć ważnych i bliskich Tobie. Potrafisz to sobie wyobrazić ?? Darski w oczywisty sposób CELOWO splugawił to, co jest bezcenne dla wierzących i na to nie może być żadnej zgody.
anonim2013.07.31 10:07
Gdyby podarł Talmud bracia starozakonni załatwiliby mu możliwość dożywotnich występów -po piwnicach i garażach. Gdyby podarł Koran-nie znalazłby dziury, gdzie mógłby się schować przed gniewem muslimów. Podarł Pismo Święte-pożyteczni idioci różnej maści fetują go jak bohatera.
anonim2013.07.31 10:10
jennifer85, nie zachowanie ludzi postawionych w sytuacji bez wyjścia, jaskrawego braku sprawiedliwości czy przyzwoitości cofa, tylko ci co w takiej sytuacji stawiają innych (wierzących). Jeśli zamkną Cię w ogrodzeniu na łące bez jedzenia i zaczniesz z konieczności jeść trawę, to krowę robią z Ciebie ci, którzy Cie zamknęli a nie Ty sama siebie.
anonim2013.07.31 11:01
"Jest jasne, że problemem dla Was jest tu fakt, iż ktoś "śmie" potępiać Waszą wiarę w czambuł". Wypowiadasz się z pozycji abnegata religijnego - kogoś kto kompletnie nie czai bazy, bo go nie obchodzi 'nasza religia'. Nie masz prawa się wypowiadać. Twoje argumenty nie mają żadnej wartości. To tak jak byś się mądrzył na temat jakiegoś Eskimosa, który obraził na Grenlandii czyjąś matkę. Ja czuję się obrażony - tak jakby obrażono bliską mi osobę - obrażono coś co kocham: żywe Słowo Boga, Boże Objawienie.
anonim2013.07.31 11:01
Powyższe oczywiście do Schikaneder'a
anonim2013.07.31 11:06
Darski to zwykły utylitarysta, który dla kasy zrobi bardzo wiele - nie wiem na ile świadomie odrzucając samego Boga. Niemniej jednak nie karanie takich czynów jest haniebne. Idąc za logiką co po niektórych komentatorów - to może w ogóle nikogo nie karać? Obrażajmy wszystko i wszystkich bez umiaru? Z takim sposobem myślenia: to może w ogóle nie karać przestępców? Niech zabijają i kradną ile wlezie - w końcu są wolni i żyją w wolnym kraju..
anonim2013.07.31 11:20
@B-new Nie porównuj dyskomfortu psychicznego jaki wywołuje u osoby wierzącej obsceniczny postępek Nergala , do działań przestępczych jakiegoś rzezimieszka z bronią. Nergala należy uświadomić że czyn który popełnił nie ma aprobaty u większości społeczeństwa. Natomiast palant z klamką lub bezmózg za kierownicą mogą podarować Ci niezapomniane do końca życia doznania lub ten koniec życia przybliżyć, a wtedy zatęsknisz do Nergala i jego plugawego ,aczkolwiek mało brzemiennego w negatywne skutki czynu...
anonim2013.07.31 11:24
@aromz.p "Nergala należy uświadomić że czyn który popełnił nie ma aprobaty u większości społeczeństwa". Taak? I co to da? Twoja naiwność mnie zdumiewa - tak jak by Nergal nie zdawał sobie sprawy, że jego czyn nie ma aprobaty u większości społeczeństwa zanim go zrobił... A co do końca(gdybanie co bym zrobił nie ma sensu): dla mnie najważniejszy jest koniec wieczny - zbawienie lub potępienie. Nie wiem jak dla Ciebie... .
anonim2013.07.31 11:36
"Niech Darski spali Torę, ciekawe czy też wtedy będzie takim kozakiem jak teraz." Czekałem na taki komentarz, o spaleniu albo podarciu "Tory". Zawzięty frondokatolik używający w swojej "walce" słów których znaczenia nie rozumie. I kogo tu chcesz pouczać, pyle marny?
anonim2013.07.31 11:39
@Beatriche Dla Ciebie jest to 'jakaś książka' więc się nie dziwię, że kompletnie nie łapiesz o co mi chodzi i dlaczego aż takie porównania daję. Dla nas katolików jest to coś świętego, bliskiego - coś co niejednego z nas przemieniło w lepszego człowieka. Obraza tego to jak by obraza kogoś bliskiego. Dlatego dam przykład czegoś (byś może) bliskiego dla Ciebie: Jak by Tobie matkę opluli i znieważyli to też byś uważała, że wszystko fajno? I, że ludzie którzy to zrobili słusznie nie zostali ukarani?
anonim2013.07.31 12:05
@Beatriche "Porównanie egzemplarza Biblii do czyjejś matki jest nietrafne". Może dla Ciebie. Ponieważ tak jak już mówiłem - nie chwytasz, nie kumasz czaczy, nie czaisz bazy. "Odwrotna sytuacja jest w krajach arabskich". 'Coś w tym jest' - powiedział grabarz... Niemniej jednak, gdyby Nergal zrobił to w Polsce - wyszło by na to samo: islamiści by mu nie odpuścili. 'Artyści robią takie rzeczy, na jakie się im pozowli' W. Cejrowski.
anonim2013.07.31 12:09
@icari80 "A ja muszę się przyznać, że ostatnio zniszczyłem Biblię w formie ebooka. Skasowałem 2 pliki a najpierw je rozszarpałem antywirusem bo miały robaka". Mało śmieszne.
anonim2013.07.31 12:13
@Beatriche "Biblia jest dla Ciebie ważniejsza niż matka,ojciec, rodzeństwo, mąż, żona?" Gdzie to powiedziałem? Skąd takie insynuacje w twoim umyśle? A skoro już mówimy o ważności pewnych rzeczy to niech wypowie się sama Biblia: "Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto siebie samego, nie może być moim uczniem" ( Łk 14,26). Ja tylko staram się, żeby Bóg był dla mnie najważniejszy. "No, nie kumam czaczy.." W tym jednym się zgadzamy. Ciężko Ci będzie pojąć pewne rzeczy w tej perspektywy, w której jesteś - zwłaszcza podany przeze mnie cytat. Ale J 8,32. Może w końcu dojdziesz do Prawdy.
anonim2013.07.31 12:14
@icari80 Może dlatego, że nie jestem w humorze bo Beatriche mnie lekko poddenerwowała. Ale jej wybaczam :D
anonim2013.07.31 12:43
@B-new Od końca zacznę: Teraz tak mówisz że doczesność się dla ciebie nie liczy tylko koniec wieczny, życze Ci abyś nie musiał sprawdzać jak zmienią się Twoje priorytety w trakcie jakiegoś naprawde ekstremalnego zdarzenia.. Nie jestem naiwny , tylko jako anarchosyndykalista jestem przeciwny zbyt restrykcyjno opresyjnemu modelowi państwowości. Bliżej mi do rady mędrców niż do oddziału policji więc stawiam na rolę uświadamiająco wychowawczą a nie karno represyjną ot co :-)
anonim2013.07.31 12:56
@ TMO Żebyś ty jeszcze był prawdziwy to mógłbym spróbować przymknąć oko na te głupoty... Ale sztuczna frondowa wydmuszka powołana do jątrzenia i kierowania każdej rozmowy w kierunku aktywnego homopromo by wyczekiwać na odpowiedzi oburzonych bezczelnością frondowiczów zaczyna mnie nudzić .... Nie zagęszczaj ruchu sieciowego co?
anonim2013.07.31 13:06
Bez przesady, na Frondzie bezkarnie obraża się każdego, kto nie jest 100 % katolikiem w wersji Frondowej. W wielu publikowanych tu teksach też obrażani są porządni ludzie. Frondo zacznij naprawę świata od siebie.
anonim2013.07.31 13:16
Co mają wspólnego wasze łóżkowe fascynacje z tematem tego artykułu poza nadmiernym wydłużaniem wątku?
anonim2013.07.31 13:17
"art. 196 Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." Nie znieważył publicznie przedmiotu czci religijnej. Katolicyzm, to chyba nie religia w której czci się biblię - czy się mylę?
anonim2013.07.31 13:28
My ci ciemniacy, prymitywi i co tam jeszcze chcecie dodać nigdy nie przestaniemy działań na rzecz Boga. Możecie nas zamknąć do więzień, możecie nas prześladować, możecie nas opluwać publicznie i tak zdania nie zmienimy. Im więcej ucisku tym większy będzie nas opór. Nie zrozumiecie tego bo aby to zrozumieć potrzebna jest wiara przez duże W a nie tylko ograniczona logika.
anonim2013.07.31 13:38
@Ryba na otro "Katolicyzm, to chyba nie religia w której czci się biblię - czy się mylę?" Mylisz się. Biblię czci się zaraz po Najświętszym Sakramencie. W Mszy św. masz najpierw oddanie czci Słowu (tu: coś więcej niż biblia) a potem Ciału.
anonim2013.07.31 13:43
@icari80 Po co się wdawałeś w tę jałową dysputę genitalno-orientalną z tym trollem..
anonim2013.07.31 13:51
@icari80 ;)
anonim2013.07.31 13:54
^^ No to giez dokuczliwy
anonim2013.07.31 14:15
Po artylule na fondzie broniacym malo kulturalnej wypowiedzi pilkarza Jacka Kielba mozna napisac, ze w Polsce mozna bezkarnie obrazac homoseksualistow. Tomasz P. Terlikowski pisal ze nie widzi w wypowiedzi Jacka Kielba ani grama homofobii. Analogicznie ja tutaj nie widze obrazania Boga i katolikow.
anonim2013.07.31 15:08
I tak Darskiego los pokarał dając mu szanse na poprawę!!!
anonim2013.07.31 16:09
Co wy wypisujecie na forum to jest chore> Zupełne pomieszanie pojęć i tematów.Przysłowiowe bicie piany!!
anonim2013.07.31 16:28
I slusznie! Nowak to nawiedzony czlowiek. Zastanawia mnie czemuz to Frondziaczki skupione na walce z Szatanem nie widza opetania Nowaka? ;)
anonim2013.07.31 17:07
Nergal to zero. Dla popularności zrobi wszystko.