Jak informuje PAP, powołując się na dane udostępnione przez NASA do Ziemi zbliża się dość dużych rozmiarów planetoida, która ma przelecieć obok ziemi już 22 maja w niedzielę o godz. 14.26 czasu uniwersalnego.

- Ma średnicę ponad jednego kilometra – to największe z tego typu ciał przelatujących w pobliżu naszego kosmicznego domu w ostatnich miesiącach – czytamy na portalu wGospodarce.pl.

NASA prowadzi listę obiektów tego typu i udostępnia je na stronie CNEOS.

- Wśród najbliższych tego typu zdarzeń wyróżnia się spotkanie z planetoidą o numerze 7335, znaną też pod tymczasowym oznaczeniem 1989 JA.

Obiekt ten został odkryty 1 maja 1989 roku – czytamy.

Co ciekawe obiekt ten już przelatywał obok Ziemi w latach 1996 i 2015 roku, ale w większej odległości niż ma to mieć miejsce tym razem.

Asteroida ma bowiem minąć ziemię z prędkością względną 13,12 km/s, czyli ponad 47 tysięcy kilometrów na godzinę, a najmniejsza odległość wyniesie około 4 miliony kilometrów. Jest to odległość około 10 razy większa niż dystans Ziemia-Księżyc.

- Naukowcy są pewni swoich obliczeń z dokładnością do zaledwie 153 km, więc możemy spać spokojnie – zderzenie nam nie grozi, uspokajają astronomowie – czytamy.

 

mp/pap/wgospodarce.pl