W Niemczech brakuje pracowników. "Uruchomić imigrację" - apelują przedsiębiorcy - zdjęcie
24.10.21, 10:40Fot. wikipedia - domena publiczna

W Niemczech brakuje pracowników. "Uruchomić imigrację" - apelują przedsiębiorcy

112

W Niemczech brakuje wykwalifikowanych pracowników. Jeśli nie uda się w jakiś sposób temu zaradzić, naszych zachodnich sąsiadów czeka taki sam los, jak Wielką Brytanię po Brexicie.

Z danych Instytutu Gospodarki Niemieckiej wynika, że największa luka kadrowa dotyczy pedagogów społecznych i wynosi ona aż 18 300 osób.

Luka kadrowa jest rozumiana jako różnica pomiędzy liczbą ogłoszeń o pracę a liczbą osób poszukujących pracy danego rodzaju.

Na dalszych miejscach znajdują się pielęgniarki geriatryczne (luka kadrowa rzędu 17 900) oraz pielęgniarze (16 700).

Lista 15 najbardziej poszukiwanych w Niemczech zawodów zawiera także elektryków (15 500), hydraulików, techników ogrzewania i klimatyzacji (13 200) oraz kierowców ciężarówek (6 700).

Podstawą dla obliczeń Instytutu jest liczba miejsc pracy na rynku oraz liczba osób o odpowiednich kwalifikacjach figurujących jako bezrobotni w Federalnej Agencji Pracy. W analizie szczególnie skupiono się na grupie zawodowej kierowców ciężarówek. W trakcie zastoju gospodarki w związku z początkową fazą pandemii koronawirusa, braki w tej grupie zawodowej zostały praktycznie zredukowane.

Natomiast wraz z wychodzeniem gospodarek z fazy lockdownu, braki te ujawniły się na nowo, a dodatkowo cechuje je silna tendencja wzrostowa. Szczególnie widoczny jest tutaj problem demograficzny. Z danych Instytutu wynika bowiem, że tylko 13,6 proc. kierowców ciężarówek jest w wieku poniżej 35 lat.

„To spowolni przyszłe ożywienie gospodarcze” – twierdzi ekspert Instytutu ds. wykwalifikowanej siły roboczej Alexander Burstedde. Ostrzega on, że jeżeli Niemcy nie podejmą odpowiednich środków zaradczych, krajowi grożą problemy, z jakimi boryka się obecnie Wielka Brytania.

Na wielu brytyjskich stacjach benzynowych brakło paliwa ze względu na brak kierowców cystern. Brakuje także pracowników ubojni, w związku z czym brytyjscy hodowcy obawiają się, że nie będą mieli komu sprzedać swych zwierząt. W sklepach brakuje również wielu artykułów spożywczych.

Łączne braki kadrowe na niemieckim rynku pracy dotyczą kilkudziesięciu zawodów, zaś całkowita liczba niedoboru na tamtejszym rynku wynosi aż 1,2 mln pracowników.

„Łącznie poszukiwanych jest obecnie około 1,2 mln pracowników, z czego dwie trzecie to pracownicy wykwalifikowani” – powiedział „Welt am Sonntag” Detlef Scheele, szef Federalnej Agencji Pracy. Dodał także, że w zakresie pracowników wykwalifikowanych niedobory dotyczą już 70 zawodów.

W celu zmniejszenia niedoborów, niemieccy średni przedsiębiorcy apelują, oczywiście, o działania na rzecz zwiększenia imigracji zarobkowej do Niemiec.

- Coraz więcej firm we wszystkich sektorach obecnie nie jest w stanie znaleźć wykwalifikowanych pracowników lub stażystów. Stwarza to zasadnicze zagrożenie dla konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, a tym samym dla Niemiec jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - powiedział Markus Jerger, dyrektor zarządzający Federalnego Związku Małych i Średnich Przedsiębiorstw (BVMW), dla gazet grupy medialnej Funke.

Dodał, że Niemcy potrzebują konkretnie wyprofilowanej imigracji zarobkowej. 

Niemcy zmagają się także z brakiem stażystów oraz praktykantów w zawodach, które wymagają przyuczenia. Braki dotyczą także profesjonalnej rekrutacji pracowników wykwalifikowanych.

jkg/deutsche welle

Komentarze (112):

gorka2021.10.25 9:11
Niezadługo muzułmanie, na których już w tej chwili Niemcy pracują, zagonią wszystkich Niemców do roboty, a ciapate będą całymi dniami palić szysze, pić kawę, grać w tryktraka i płodzić dzieci. W końcu ciapatych będzie więcej niż zlaicyzowanych Niemców, przegłosują ich w wyborach i oficjalnie, demokratycznie, założą Kalifat Germanii! A obok powstanie Kalifat Francji!
Marek2021.10.25 8:50
Niech Angela wymyśli sposób jak skłonić miliony zdrowych byków do pracy których przywleczono do Niemiec w charakterze uchodźców a problem braku pracowników się rozwiąże.
Tylko Polskie Prawdziwe PO nie RUSKO-NIEMIECKIE2021.10.24 20:30
Ciekawe, czy NIEMCOM uda się URUCHOMIĆ TE MILIONY SPECJALISTÓW, LEKARZÓF, INŻYNIERÓF, I INFORNATIKÓF, co to już wiele lat temu na zaproszenie ANGELIKI i tych SZALONYCH 70+ TURYSTEK do ORIENTU, spragnionych MULTIKULTI, przybyli do REICHU i nikt nie chce dać im pracy i muszą siedzieć na SOCJALU. URSULA wan den i COŚ tam jeszcze, powinna nakazać ARBEITSAMTOM, aby tak jak było za HITLERA, dawał prace, jednym u BAORA innym w FABRYKACH, a innych w fabryce TELEFUNKENA w GROSS ROSEN, gdzie pod nadzorem brygadzisty, nijakiego HANSIA KAPłO., produkowali sprzęt elektroniczny, dla, chyba LUFTWAFFE, czy U-BOOTÓW. TURYŚCI SZALONYCH 70+ powinni domagać się pracy, bo jak uchwalą ustawę, "KTO NIE PRACUJE, TO NIE JE", i co będzie z dzieciskami , których przybysze maja po kilkanaście sztuk??? Inaczej, to NIEMCY wyślą LUFTHANSE do MIŃSKA i nawiezie sobie miliony nowych INZYNIERÓF, LEKARZÓF i INFORMATIKÓF, i wtedy już nie znajda pracy.
abcd2021.10.24 19:57
Niemcy odmówiły Polakom prawa przyjazdu do pracy i najdłużej utrzymywały zamknięty rynek pracy (do 1 maja 2011 roku). Odmówiły prawa przyjazdu ludziom wykwalifikowanym i często znającym przynajmniej podstawy języka niemieckiego. Teraz okazało się, że Niemcy mogli bez trudu przyjąć prawie milion NIELEGALNYCH imigrantów – ludzi bez żadnych kwalifikacji, bez znajomości języka, których celem jest jak najdłuższe korzystanie z pieniędzy niemieckiego podatnika. Tak wygląda niemiecka solidarność w UE.
hyhy2021.10.24 19:47
Pielęgniarki geriatryczne? Czyli służyć dziadkowi wehrmachtowi i dziadkowi waffenowi?
XYZ2021.10.25 9:36
Przecież tych dziadków z wermachtu praktycznie nie ma.Urodzeni zaraz po wojnie mają dziś 76 lat.
Tak że...2021.10.24 19:40
Wymierają ze "scynścia"?
­2021.10.24 19:43
Prędzej Polacy wymierają. Liczba zgonów przekroczyła w 2020 liczbę narodzin.
Anonim2021.10.24 18:44
Wystarczy popatrzeć na piramidę demograficzną Niemiec, żeby sprawa stała się jasna - od 2000 liczba młodych (w miarę) Niemców spadła o 1/4. To jakby Niemcy przegrały krwawą wojnę.
­2021.10.24 19:42
W Polsce przy dzietności 1,38 też spada i będzie spadać. W RFN dzielność jest powyżej 1,5.
Anonim2021.10.24 21:49
W Polsce jest nie 1,38 tylko 1,75 ponieważ GUS z tajemniczych powodów nie uwzględnia milionów Polaków którzy wyjechali, a w Niemczech nie 1,5 tylko mniej niż 1 ponieważ tamtejszy GUS z tajemniczych powodów wlicza im turków i resztę uchodźczą. Etniczni Niemcy mają poniżej 1.
POLSKIE PRAWDZIWE PO nie RUSKO-NIEMIECKIE2021.10.25 9:22
W Niemcach dzietność wśród Niemców o imionach, ABDULLAHACH i AISZA, jest około 7.1, mogę się mylić, wydaje się , że będzie wśród NIEMIECKICH muzułmanów nawet około 10.0 Wystarczy wejść do marketu i spojrzeć na typową rodzinę NIEMIECKICH ISLAMISTÓW, na przedzie idzie TATA, z tyłu idzie mama i gromada dzieciaków, ot tak z 12-15 dziecisków, dodatkowo z 3 dzieciaki, jeden na drugim, na wózku.
Agencja Kosmiczna2021.10.24 17:34
— Nie znam obowiązków pani minister, mam nadzieję, że na tym stanowisku się sprawdzi. Mam nadzieję, że wywiąże się ze swoich obowiązków — powiedziała Anna Zalewska. Gdy prowadzący Andrzej Stankiewicz wyjaśnił, że będą to "kierowanie polityką kosmiczną i przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego", obecna w studiu posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska wybuchnęła śmiechem. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk dodawał: "Myślę, że będzie wielka rakieta, która wszystkich polityków PiS-u może wysłać w kosmos". — Wylądujcie na Ziemi, wróćcie z kosmosu — apelował do PiS Michał Kobosko z Polski 2050. Ministerstwo Rozwoju i Technologii o nominacji Semeniuk na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej poinformowało w sobotę. Priorytetami dla przewodniczącej będą: kreowanie polityki kosmicznej, realizacja zadań wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej przez rząd w 2017 r. i przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego. Semeniuk jest absolwentką Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Administracji i Nauk Społecznych na Politechnice Warszawskiej. Ponadto, ukończyła studium dla przyszłych liderów służby publicznej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. "Zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną skoncentrowanie funkcji zarządczej i koordynacyjnej znajduje się w rękach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiadającego za całokształt polityki kosmicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu współpracy z innymi resortami oraz partnerami. Polska Agencja Kosmiczna wspiera w tych działaniach MRiT" - wyjaśniono w komunikacie. Dodano, że do najważniejszych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki, wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej. Agencja odpowiada ponadto za przygotowanie i implementację Krajowego Programu Kosmicznego. Ma też działać na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, m.in. w rolnictwie, leśnictwie, transporcie lądowym i morskim, monitoringu środowiska, zarządzaniu kryzysowym czy prognozowaniu pogody.
Wojtek Polak2021.10.24 17:27
Falsus in uno, falsus in omnibus.
ks. Bartołt2021.10.24 17:18
Uwaga! Ruski trol na pokładzie. Podpisuje się »Anonimus«.
Anonim2021.10.24 20:14
Chyba wychlałeś za dużo mszalnego.
Anonim2021.10.24 17:09
Sposób na "sukces gospodarczy" po niemiecku: maksymalnie zredukować narodziny ludności autochtonicznej, aby 3-krotnie zmniejszyć nakłady na wykarmienie, leczenie, naukę niemieckich dzieci. Skoro małe niemaszki się nie urodziły, nie potrzeba przedszkoli, szkół, uniwerków, pediatrów. Po latach, gdy ujawnią się braki Zasobów Ludzkich, przekupić Rządy krajów sąsiednich, aby masowo kształciły własnych "obywateli" w językach obcych, i jednocześnie gnoiły ich na lokalnym rynku pracy, wyniszczały horendalnymi podatkami i ZUSem. Kiedyś do wyjazdu na roboty namawiała Gestapo (kolbami karabinów). Dziś namawiają lokalne Rządy - konfiskatami, Grzywnami i Domiarami. Efekt jest taki, że Polacy odejmując sobie od ust kształcą Zasoby Ludzkie wrogiej nam Unii Europejskiej. Zrozumcie - jakby nie wchłonięcie (podbój) nowych państw i bezwzględna ich eksploatacja, wywożenie zasobów i surowców, gospodarki krajów zbydlęconej UE już by upadły. Zrozumcie - pierwszym i głównym WROGIEM Polski jest Rząd w Warszawie. Obojętne czy pisiacki, czy platformerski, czy eseldowski. Każdy na masową skalę sprzedaje Niewolników. Właśnie dlatego "nie da się" skasować haraczu zusowskiego.
Anonim2021.10.24 17:14
Lewackie kretyniątka NIE WIEDZĄ (bo są głupiutkie) że jeszcze niedawno lewica protestowała przeciwko tzw Drenażowi Mózgów. Dziś zmieniła się mądrość etapu i drenaż zasobów ludzkich jest okej. Dla lewakokretynów to normalne. Oni tak zawsze... 20 lat temu wojowali ze skrajnie antyekologicznymi Elektrowniami Atomowymi. Przykuwali sie do torów kolejowych, żeby zablokować dostarczanie paliwa nuklearnego do Elektrowni. Dziś kolejne pokolenie skretniałych lewaków wielbi Elektrownie Atomowe jako super-ekologiczne. Lewaku - lecz się na łeb.
Anonim2021.10.24 17:19
Jeszcze niedawno Lewica propagandowo zwalczała Imperializm oraz Wielki Międzynarodowy Kapitał (Banki i Trusty) Dziś Lewactwo robi laskę z połykiem Imperialistom z Ambasady USA oraz Wielkim Kapitalistom zarządzającym Korporacjami Międzynarodowymi. Robi laskę z połykiem i biega w pochodach wspierających Tęczowatych Pupilów Korporacji. Korpo sypią hajs na promocję tęczyków (po prostu masowe i zinstytucjonalizowane gwałcenie dzieci w szkołach) a Lewaki aż popuszczają w majty z radochy. Wykuwanie Nowego człowieka Sowieckiego przez plucie Dzieciom w oczy i uszy ich podnieca.
Anonim2021.10.24 17:31
I żeby nie było wątpliwości - Niemcy jako państwo (oraz ich gospodarka) NIE SĄ własnością Niemców. Niemcy jako państwo (oraz ich gospodarka) są własnością Szlachty Inuickiej z USA. Dlatego od dekad trwa planowe wyniszczanie etnicznych Niemców (podobnie jak Polaków) oraz siłowe Mieszanie Ras. Każdy kanclerz niemiec gdy obejmuje posadę, przyjmuje Wysokiego Urzędnika MSZ i podpisuje wiernopoddańcze wobec USA Listy Kanclerskie.
gość2021.10.24 18:31
no cóż, jak dla polskich absolwentów studiów nie ma godnej pracy to jadą do Niemiec! bo nasza władza ma to gdzieś. ważne że pisowskie dzieci mają miejsce w radach spółek,
Anonim2021.10.24 18:39
Nie ma godnej pracy właśnie po to, żeby pojechali do Niemiec. Nie tylko pisiowcy mają ciepłe posadki. 3/4 ciepłych posadek to pOtworki i eseldewaki. Praca dostawcy siły żywej jest dobrze płatna.
JonB2021.10.24 16:59
Przeciez maja mnostwo mlodych ludzi, ktorzy naplyneli.
Anonimus2021.10.24 17:02
ale to sa tylko inzynierzy od konsrukcji bomb no i lekarze ,ktorzy operuja maczetami.
A ty towariszcz o hameryce to NIE masz co2021.10.24 17:03
MARZYĆ!
Anonim2021.10.24 17:41
Napłynęli kandydaci na Kapo, a nie kandydaci na Roboli.
Easy, pisulos2021.10.24 16:29
Niemieckie PKB to ponad 3 bln €. Polskie to ok. 400 mld €.
Dokładnie2021.10.24 16:54
Polska/Produkt krajowy brutto 594,2 miliarda USD (2020) Niemcy/Produkt krajowy brutto 3806 miliarda USD (2020)
No i co z tego wynika?2021.10.24 17:01
Że optyk optykową obtyka!
mulat2021.10.24 16:59
chłopie nie jesteś w temacie - polskie PKB to 594 mld usd
Dla Janka B.2021.10.24 17:06
Podałem dane z 2016. Możesz, towarzyszu, skorygować, jeśli łaska.
x2021.10.24 17:21
nic dziwnego, nasze PKB to Niemcy nam ostatnio w 39r zredukowali do zera a potem Rosja dbała przez 40 lat żeby za nadto nie wzrosło, potem żydokomuna majątek rozgrabiła a Polaków wysłała na roboty do Niemiec, więc mają dużo, a nasza targowica im się w pas kłania w podziękowaniu że wstrzymują nam kasę
Anonim2021.10.24 16:28
To opozycja w przypadku przegranych wyborów ma zapewnione miejsca pracy u swojego mocodawcy.
Anonimus2021.10.24 16:19
Dlatego w razie Polexitu niemieccy przedsiebiorcy beda ryczec jak krowy.Polexit zaszkodzi tylko i wylacznie niemcom.
Michał Jan2021.10.24 16:25
Nie będą. Poloch dostanie wizę 3-letnią z prawem do roboty.
Anonimus2021.10.24 16:42
Wiza to nie wszystko. Miliony niemieckich firm i pracownikow jest uzaleznionych od Polski towarow i uslug. Byloby to tapniecie w calych niemczech takie jak przed II wojna swiatowa. Co bylo potem ? . Wszyscy wiedza.
Michał Jan III2021.10.24 16:46
I co Polska zrobi z tymi towarami? Będzie eksportować na Białoruś? Czy na Ukrainę?
Anonimus2021.10.24 16:54
Juz lepiej , zaczynasz myslec. Co Polska zrobi to Polski problem a my tu mowimy o niecach.
Anonimus2021.10.24 16:55
err niemcach
Michał Jan2021.10.24 17:00
Chyba o Niemcach? Co, towarzyszu?
Anonimus2021.10.24 17:06
Towarzyszy szukaj w niemczech tam niedawno( Gelsenkirchen) odslonili pomnik Lenina.
Michał Jan2021.10.24 17:09
Noż kurԝa, jak przedszkolak w piaskownicy :/ Żenujący jesteś trolu.
Anonimus2021.10.24 17:13
Zabraklo pod sufitem komurek szarych?
Anonimus2021.10.24 17:14
err. komorek
Michał Jan2021.10.24 17:16
Forpisu, lamerulo!
Anonim2021.10.24 16:04
Domyslalem sie ze beda komentarze o aborcji. Wynika z tego,ze aborcji dokonuja ludzie racjonalni, madrzy, oczytani, ktorzy nie zdecydowali sie na bycie rodzicami. Niemcy potrzebuja przede wszystkim wykwalifikowanych pracownikow a nie uchodzcow.
???2021.10.24 16:09
To w Niemczech nie było planistów aby przyszłościowo kształcić fachowców? Takie wielkie Niemcy a tak potrzebujące wsparcia przez inne Narody Europy.
Іванов2021.10.24 16:44
Budowlanka w Polsce by padła, gdyby nie Ukraińcy.
Anonim2021.10.24 16:55
Na szczescie na Ukrainie aborcja jest legalna, bo inaczej by padlo wiele polskich firm. Budowlanka, rolnictwo itd. Przez zakaz aborcji w Polsce rodzi sie za malo co podkreslaja lewicowi aktywisci.
Anonim2021.10.24 16:47
Pisze co slyszalem. Podobno Niemcy to ciemniaki tylko maja wybitną organizacje pracy. Pasozytuja na innych.
gość2021.10.24 16:02
Wystarczy przejechać się choćby po bliższym enerdówku żeby zobaczyć zastępy potencjalnych pracowników (inżynierów,nauczycieli,lekarzy - głównie ginekologów). Siedzą na murkach i czekają na propozycję pracy - czy te wyliczone luki w zatrudnieniu ich obejmują?? Biedacy bez pracy - z rozpaczy idą do małych marketów i wychodzą z butelkami schnapsa, nie płacąc - ale to wszystko wina rządu niemieckiego!
...2021.10.24 15:55
Co to oznacza? Niemcy nie chcą się uczyć? Czy iloraz inteligencji w społeczeństwie promującym genderyzm już tak się obniżył?
herring2021.10.24 16:02
żadne z powyższych, niemiecka gospodarka jest tak gigantyczna, że i tak ciągle brakuje ludzi do pracy.
Anonim2021.10.24 18:41
To oznacza, że nie ma młodych Niemców. Nie ma bo się nie urodzili, tylko skończyli w kubłach z odpadami medycznymi.
hehehe2021.10.25 8:06
patrzac na statystyki to akurat wolaczkowo wymiera ;))) widocznie na plebaniach cichaczem sie "siosrty" ksiezy skrobia czy cos??
Kowalski2021.10.24 15:49
To jakaś ściema . Przecież Makrela nabrała całe mnóstwo śniadych inżynierów i lekarzy . Niech ktoś mi wmówi, że inżynier to nie jest wykwalifikowany pracownik.
Anonim2021.10.24 15:46
Wyborcy totalnych niech jada oni lubią czuć niemieckiego buta nad soba
Przestawienie antyniemieckiej wajchy2021.10.24 14:52
w nowogrodzkiej propagandzie czas zacząć. Już się nie mogę doczekać. Będzie zabawniej niż po wygranej Bidena.
mlody2021.10.24 15:45
wy zydki nakrecacie wajche antyzydowska
Piotr Nowak2021.10.24 14:33
A może chcecie tych z granicy polsko-białoruskiej ?!!
Hania z pomorskiego2021.10.24 14:21
wolę skromnie żyć, Niemcom nie będę służyć za byle ojro
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.10.24 13:54
wykwalifikowani pracownicy nie rosną na drzewach, tylko trzeba ich odpowiednich kwalifikacji, tych potrzebnych w danej rzeczywistości nauczyć, du verstehen?
Wiki2021.10.24 13:28
Chodzi o to, aby wódką, aby wódką czas sobie umilić.
mlody2021.10.24 15:49
icek zamiast wloczyc sie po polskich ulicach to bierzcie swoje maciory i"" sw krowy na szparagi do Niemiec.
Wiki2021.10.24 13:13
Hitlerowcy znowu potrzebują niewolników?Ten naród jest niereformowalny. Zdelegalizować Niemców.
­2021.10.24 13:19
Co ty pleciesz, dzieŭko spod lasu?
katolicka deratyzacja Polski2021.10.24 14:14
PO to partia faszystowska
wiarus2021.10.24 15:38
klawiatura ci się zawiesiła albo poziom tvp reprezentujesz??????? w każdym wątku to samo....nie pij już , jutro poniedziałek czas do pracy chyba ,że jedynie słuszna partia utrzymuje
gorka2021.10.24 13:10
Niezadługo muzułmanie, na których już w tej chwili Niemcy pracują, zagonią ich wszystkich do roboty, a ci będą całymi dniami palić szysze, pić kawę i grać w tryktraka.
­2021.10.24 13:14
Gorka? Gorzka? Horka horiłka?
dobra rada2021.10.24 13:01
Proponuję zakazać aborcji i promować wielodzietność (jak obecnie w Polsce) to za 20-30 lat problem zniknie, w przeciwnym wypadku za 20-30 lat to będziecie mniejszością we własnym kraju, o ile szlak was nie trafi wcześniej
nullus2021.10.24 13:01
Na naszej wschodniej granicy znajdą Niemcy wielu chętnych do kierowania ciężarówkami, którzy kochają jeździć zygzakiem zwłaszcza w okolicach jarmarków świątecznych, zapewniając niezapomniane emocje zebranym tłumom.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.24 14:15
PO to partia faszystowska
Anonim2021.10.24 12:56
Niech się sami wezmą do roboty śmierdzące lenie, czasy niewolników ze wschodu już się kończą.
LL2021.10.24 12:45
Niech złota Adolfina podstawi samochody na wsch.granicę Unii i macie siłę roboczą,oni tam się nie mogą doczekać kiedy do Niemiec dotrą.
jackow2021.10.24 12:35
Ale tępe to lewactwo/nie tylko w niemczech/.A promuje sie,ze aborcja/czyli zabijanie/to prawo kobiet.Tylko w niemczech około 200.000 tys,nie licząc tabletek dzień po i niezareje.strowanych.
rebeliant2021.10.24 12:45
Te aborcje oraz inne destrukcje są ściśle związane z k u r e w s k i m uciskiem wymagań, których nie nakłada się na innych. "Nie nakłada się" - tzn. ruch jest po stronie tych co te wymagania dają sobie wmówić i boją się z buta potraktować tych co te tory przeszkód wymyślają.
Eustachy2021.10.24 12:35
W krajach arabskich jest nadmiar pedagogów społecznych .
AAAtomek2021.10.24 12:34
Propozycja dla Zjednoczonej Prawicy, negocjujcie z Niemcami i wyeksportujcie do Niemiec 1 milion rodzin polskich z opozycji! Za jednym zamachem pozbędziecie się opozycji, dostaniecie kasę i będziecie mogli stworzyć na terenach dzisiejszej Polski 1000-letnią kolonię watykańską?????
cal.502021.10.24 13:02
Zanim wyjedziesz, sklep sobie nabiał na balkonie, żeby każdy normalny Polak mógł wreszcie zobaczyć, kim jesteście.
­2021.10.24 13:17
IQ = 50. Porażka.
cal.502021.10.24 16:52
Porażką to jesteś ty i twoja platforma, w która wierzysz jak komuniści w Marksa. Pozostaje ci już tylko balkon.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.24 14:18
PO to partia faszystowska
droma2021.10.24 12:25
podpowiem niemcom kartoflanym mózgom ,ile jest u nich zdolnych do pracy na socjalu ,tu szukać ...
­2021.10.24 12:31
Tak się za bardzo nie rozpędzaj, bo w PL pracuje tylko 60% osób w wieku produkcyjnym.
rebeliant2021.10.24 12:36
To dobrze czy źle ? Kołtuneria tak ten srocjal nakręciła, że specjalnie blokuje rozwój ludzi na miarę ich możliwości. W gruncie rzeczy cała Europa kuleje przez brak przeciwstawienia się grandziarzy, którzy ocinają ją właśnie tak, aby za bardzo nie rosła.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.24 14:20
PO i Konfederacja to dwie blizniacze partie faszystowskie
franek2021.10.24 15:54
MASZ RACJE ICEK Z WASZYCH GMIN TRZEBA POGNAC TYCH WLOCZEGOW DO PRACY I CALA OPOZYCJE TO BEDZIE PRAWIE STO PROCENT.
kim2021.10.24 12:16
w świerszczyku napisano prawdę????
rebeliant2021.10.24 12:09
Kłania się pytanie: a kto i czym zablokował rozrodczość ?
­2021.10.24 12:04
Poloch i Ukrainiec pojadą do Efu, bo jednak tam zarobki są znacząco wyższe, a mieszkanie można już wynająć za 1/3 minimalnej płacy.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.24 14:26
PO to partia faszystowska
><2021.10.24 11:57
Stworzyć jeszcze lepsze warunki pracy w Polsce, aby ci Polacy, którzy jeszcze pracują na rzecz Niemic woleli wrócić do Polski.
herring2021.10.24 12:08
kolega chyba nie ma pojęcia o czym pisze hm??... Np. zarobki w zawodzie inż w DE są ~3x wyższe niż w PL, koszty życia porównywalne, poziom stresu w DE ZEROWY, służba zdrowia jedna z najlepszych na planecie... I jak niby ty chcesz "tworzyć" te lepsze warunki w PL?? Więcej socjali+ i 17-stych emerytur?? To tylko inflację napędza...
katolicka deratyzacja Polski2021.10.24 14:43
Poziom stresu dla Polakow w Niemczech zerowy ? PO to partia faszystowska !
herring2021.10.24 15:43
tak panie katolibska debilizacja wolski ZEROWY. Czasem aż mi głupio jak bardzo mam wywalone na wszystko :))). Tak tak wina Tuska...
Anonim2021.10.24 11:47
politycy i wyborcy POKO 2050 i lewactwo powinni ochotniczo zgłaszać się do pracy ,aby wspomóc swoich dobroczyńców
GrossDeutschland potrzebuje niewolników2021.10.24 11:43
i przestrzeni na wschodzie
Wicio Alpaga - zmuście Bąka Lipę Defekt do pracy2021.10.24 11:42
to pojadę zum Heimat i jako wolontariusz będę zbierał szparagi
Han2021.10.24 11:40
Zatrudnic Angele niech sobie kobiecina dorobi ,bo kryzys za pasem a Ona żegna sie z fuchą.
Szwaby włóżcie se szparagi2021.10.24 11:34
w grube dupska
gute reise2021.10.24 11:15
może kolejna transza brązowców pozyskana z białorusi wykaże się większą pracowitością? buahahaha...no ,nadzieję trzeba zawsze mieć
Niech Niemcy przeszkolą tych imigrantów2021.10.24 11:02
do różnych zawodów, których sprowadziła Frau Merkel i będą mieć milion wykwalifikowanych . Ale to nie takie proste, gdyż Ci imigranci wcale nie cha się uczyć, a tym bardziej pracować. Im wystarczy te 1000E miesięcznie zaliczki i już są szczęśliwi. Najlepiej jak by przyjechali młodzi inżynierowie z Polski do zawodów jak hydraulik, elektryk, ślusarz.
AAAtomek2021.10.24 12:36
Dają im socjal, dzieci chodzą do szkoły i za lat 20-ścia będą mogli pracować we wszystkich zawodach. W PL za lat 20 będzie mieszkać tylko 20 milionów Polaków.
cal.502021.10.24 13:04
To jest wymarzona sytuacja dla twoich dzieci i jednocześnie gotowy przepis na to jak z człowieka zrobić niewolnika. Wreszcie przyznałeś lewusie, o co ci chodzi. Wyślij swoje dzieci, sowieciarzu a od cudzych się odwal. Na balkon i klepać nabiał. Na to cię stać, pajacu.
AAAtomek2021.10.24 14:59
Ty już wiesz od kilku lat, że jesteś debilem. Tak musi być, prawiczku.
cal.502021.10.24 16:51
IQ=50. Jesteś porażką. Jak cała twoja platforma.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.24 14:46
PO to partia faszystowska
zasiłki - Jawohl2021.10.24 11:01
Arbeit - Nein
hurtem wysłać wszystkich POplatfusów2021.10.24 11:00
i kawiorowych lewakówfaszystowskich - niech wzbogacą krew aryjską. Bez prawa Powrotu
Anonim2021.10.24 10:58
a co? to szwabskich du.p nie chcą wycierać pozyskane takim trudem ciapciaki islamskie ? ciekawe czy kiedyś rfnfaszysci wyjaśnią po co to cholerstwo spod ciemnej gwiazdy tyle nabrali? liczyli że do nas przyjadą i nas załatwią??
czekista2021.10.24 10:46
W niemczech, pracownikow " skolko ugodno " tylko wola byc na zasilku.