W księgarniach w Niemczech będzie można kupić Mein Kampf - zdjęcie
02.12.15, 14:35

W księgarniach w Niemczech będzie można kupić Mein Kampf

2

Instytut Historii Współczesnej w Monachium planuje wznowić edycję słynnego manifestu Adolfa Hitlera "Mein Kampf". Książka ma być dostępna w księgarniach i kosztować 59 euro za sztukę. Publikacja zostanie zaopatrzona w stosowny wstęp, mówiący o konsekwencjach myśli Hitlera, więc będzie odbiegała od swojej pierwotnej formy.

Wszystko w związku z tym, że 1 stycznia 2016 roku po 70 latach od śmierci Hitlera wygasają prawa autorskie do "Mein Kampf".

W 1948 prawa autorskie do Mein Kampf alianci przekazali Krajowi Związkowemu Bawaria na podstawie wyroku sądu w Monachium o konfiskacie mienia należącego do Adolfa Hitlera. Bawaria, która do tej posiadała prawa do publikacji książki, zaraz po wojnie zobowiązała się do tego, żeby egzekwować zakaz przedruków.

Historycy tłumaczą swoją decyzję o wznowieniu publikacji kwestiami naukowymi, celem ma być przedstawienie "Mein Kampf" jako historycznego dokumentu, które opisywałoby kontekst myśli Hitlera o świecie. 

Wszelkie publikowanie lub rozpowszechnianie książki bez odpowiedniej adnotacji jest nadal nielegalne w Niemczech.

za: telewizjarepublika.pl


Komentarze (2):

anonim2015.12.2 17:17
dziwi mnie tylko cena, tym bardziej, że nie trzeba płacić autorowi. :) Prawie 60 euro za taki kretyńki bełkot, to spora przegina. :) Chyba, że pieniądze za ten książkowy gniot, będą szły na pokojowe cele. :)
anonim2015.12.2 18:50
Szwaby przeczytali to wzdłuż i wszerz. Odnośnie gniotu - zwykły człowiek będzie to czytać jako gniot, zaś osobnik opętany SS-maństwem będzie to czytać inaczej.