W Europie powstaje nowa koalicja obronna. 'Rosja jest w pobliżu naszych granic' - zdjęcie
08.11.18, 16:51Zdj. Copyleft, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

W Europie powstaje nowa koalicja obronna. 'Rosja jest w pobliżu naszych granic'

Kilka krajów europejskich, które są świadome zagrożenia stwarzanego przez Rosję i nie chcą polegać tylko na militarną moc Stanów Zjednoczonych, ponieważ obawiają się ewentualnego zwycięstwa koncepcji izolacjonizmu w USA w przyszłości; podjęły decyzję stworzyć w Paryżu nową międzynarodową organizację obronną pod tytułem „Europejska inicjatywa interwencyjna” (The European Intervention Initiative) – informuje Reuters.

Nowa koalicja została stworzona, aby szybko reagować na militarne zagrożenia i kryzysy w pobliżu europejskich granic. Inicjatorzy utworzenia nowego sojuszu obronnego twierdzą, że ich inicjatywa nie stoi w sprzeczności z historycznymi wysiłkami obronnymi UE i NATO. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował pomysł utworzenia tej inicjatywy obronnej ponad rok temu, ale na początku spotkała się ona ze sceptycyzmem z innych krajów Unii Europejskiej. Ale później, dzięki zrozumieniu współczesnych wyzwań i zagrożeń inicjatywa została wsparta przez Niemcy, Belgię, Wielką Brytanię, Danię, Estonię, Holandię, Hiszpanię i Portugalię. Oczekuje się, że dziesiątym krajem, który przystąpi do koalicji, będzie Finlandia.

„W sytuacji, gdy mnożą się zagrożenia i wstrząsy o charakterze geopolitycznym lub klimatycznym, inicjatywa powinna wysłać sygnał, że Europa jest gotowa, że Europa potrafi”, powiedział rzecznik francuskiego Ministerstwa Obrony. Wcześniej Prezydent Francji powiedział, że należy stworzyć wspólną armię europejską, by chronić Europę przed Rosją.

„Nie będziemy w stanie bronić Europejczyków, jeśli nie stworzymy prawdziwej europejskiej armii. Mamy do czynienia z Rosją, która znajduje się w pobliżu naszych granic i zagraża nam … potrzebujemy Europy, która może się bronić, niezależnie od Stanów Zjednoczonych” – zaznaczył Emmanuel Macron.

Jagiellonia.org