VI Krakowskie Zaduszki za Wyklętych. ZOBACZ ZDJĘCIA - zdjęcie
18.11.19, 15:19

VI Krakowskie Zaduszki za Wyklętych. ZOBACZ ZDJĘCIA

67

16 listopada odbyły się „VI Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych”. Uroczystości rozpoczął Przemarsz Wyklętych.

Jak co roku paradnie wprowadziliśmy naszych Bohaterów do Bazyliki Mariackiej. Przeszliśmy dookoła Rynku Głównego z orkiestrą wojskową, kompanią reprezentacyjną WP, grupami rekonstrukcji historycznej a przede wszystkim kombatantami, żołnierzami drugiej konspiracji.

” To jest właśnie defilada, której oni nigdy nie mieli. Bestialsko torturowani, mordowani w ubeckich katowniach teraz są przez nas upamiętniani. Niesiemy ich portrety z dumą ale niesiemy też ich ideały Bóg, Honor, Ojczyzna” – mówi Beata Popławska – Walusiak ,współorganizator zaduszek.

Na czele defilady jak zwykle krzyż, który w tym roku poniósł kapelan środowisk patriotycznych, kapucyn o. Jerzy Pająk w asyście rekonstruktorów z Krakowskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej.

„Jeżeli jesteśmy wierzącymi”- mówi o. Pająk- „to wierzymy w świętych obcowanie. Dlatego tu jesteśmy”.

Wchodzącym do Bazyliki Mariackiej kombatantom, dzieciom i rodzinom pomordowanych żołnierzy i innym uczestnikom przemarszu niosącym portrety Żołnierzy Wyklętych oddała cześć kompania honorowa Wojska Polskiego. Tak Polska czci po latach swoich bohaterów. W tym roku obecni na mszy wymienili z imienia i nazwiska 180 żołnierzy. „To rekordowa liczba żołnierzy, powiedział Dariusz Walusiak, reżyser dokumentalista, organizator zaduszek. „Co roku ludzie z całej Polski dosyłają kolejne nazwiska, prosząc by dołączyć je do list. Przyjeżdżają dzieci i członkowie rodzin by wspólnie modlić się i przywracać pamięć o tych, których komuniści chcieli skazać na zapomnienie.”

W uroczystości czynny udział wzięli, czytając listy wypominkowe, Prezes IPN dr Jarosław Szarek i Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk, a także prof. Andrzej Nowak.

„Otaczamy myślą i modlitwą tych, dla których Ojczyzna była najważniejsza”.- mówi minister Kasprzyk.

Uroczystościom w Bazylice towarzyszy podniosła atmosfera. Wszyscy mieli świadomość, że uczestniczą w czymś ważnym i wyjątkowym. Nie dziwi tutaj zachowanie dorosłych, wzrusza natomiast postawa najmłodszych uczestników zaduszek. Portret sierżanta Stanisława Szajny ps.Orzeł”, zamordowanego w więzieniu na Montelupich w 1949 r. niósł najmłodszy „żołnierz”, dziewięcioletni Franek. Stojąc na baczność w kościele wraz z grupą rekonstrukcyjną im. Wojciecha Lisa „Mściciela” z Mielca, przez cały czas z dumą trzymał w ręku zdjęcie swego bohatera.

Po mszy św. specjalny autobus przewiózł gości na galę do Łagiewnik. Tutaj był już czas na wspólne biesiadowanie przy żołnierskiej grochówce, rozmowy, zdjęcia z kombatantami. Zaduszki uświetnił koncert barda Sarmacji Pana Jacka Kowalskiego. Końcowym punktem programu była projekcja filmu o likwidacji oddziału kpt. Henryka Flamego „Bartka” Koncert barda Sarmacji Jacka Kowalskiego pt. ”Rzeczpospolita Niebieska”. Na koniec goście obejrzeli film Jędrzeja Lipskiego „Lawina” o likwidacji oddziału NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”.

Przemawiał tu też, do zgromadzonych w Auli Jana Pawła II, Franciszek Batory. Był on światkiem procesu swego brata Józefa Batorego, zamordowanego w więzieniu na Mokotowie 1 marca 1951 r. wraz Łukaszem Cieplińskim i IV Zarządem WiN.” To jest i wspomnienie i moja powinność. To imperatyw wewnętrzny, że ja nie mogłem tutaj nie być” – powiedział ze łzami w oczach Franciszek Batory.

Komentarze (67):

mir2019.11.19 8:18
Zenada ! co trzeba mieć w głowie żeby sie przebierac w mundurki i napreżac a tez z filetowym boa to juz porażka
taro2019.11.19 10:09
Zenada? takie slowo to moze tylko prymityw lewacki uzywac w swej ograniczonej wymowie.
JONASIK2019.11.18 19:35
A dlczego KK nie zdejmie tego wyklęcia z tych biednych żołnierzy??? Przypominam, że wyklęcie, anatema, klątwa to po prostu ekskomunika (z łac. excommunicatio – poza wspólnotą) czyli, wyłączenie ze wspólnoty w chrześcijaństwie. Aż tak nabroili?
leszczyna2019.11.18 20:35
Kościół, a konkretnie biskupi pod przewodem prymasa Wyszyńskiego w 1950 roku potępił zbrojne podziemie i obłożył klątwą księży, którzy zasilali jego szeregi. Tego stanowiska Kościół nie odwołał. Księża zostali wyklęci, zaś żołnierze stali się buntownikami przeciw rozkazowi Wodza Naczelnego AK.
Cool2019.11.19 6:53
Leszczyna ... myślałem, że jesteś mądrzejsza! :(
Olej2019.11.18 19:33
Za bydlęce wagony wiozące na Sybir żołnierzy AK i polskiego podziemia, za Łączki i doły wapienne, za Obławę Augustowską, za męczonych i mordowanych najlepszych synów narodu polskiego, z bezimienne groby pomordowanych patriotów. Za to wszystko ginęliście ubecy i zdrajcy ojczyzny ! Za przelaną krew polską, którą obcymi łapami mogliście przelewać. Za tych wszystkich młodych dzielnych chłopaków i dziewczyny, którym wyrywano paznokcie, za gen. Nila Fieldorfa, za mękę rotmistrz Pileckiego, za tych wszystkich, których ślady zostały w wyrytych słowach na ścianach więziennych celi, ...Jak trudno jest ginąć za ojczyznę Panie Boże, ale najtrudniej za nią cierpieć.... Do tych wszystkich łajdaków, którzy kalają nasze polskie gniazdo, sprowadzając do niego okupanta, jarzmo i niewolę.
622019.11.18 21:17
spytaj pisowcow kto wydal wyrok na Pileckim ,a potem tego ryja otwieraj
Polak2019.11.18 18:16
Kogóż innego to antypolskie środowisko mogłoby wysławiać jak nie bandziorów żyjących z mordowania i okradania Polaków.
taro2019.11.18 18:34
jakim trzeba byc perfidnym fiutem ,by przyjac nik Polak i pluc na Polakow- tylko szmata takie cos potrafi.
Cool2019.11.18 19:33
Bo to jest fiut i szmata!
622019.11.18 21:15
jestes chorym pisowskim tepym wolakiem ,troche kultury ,to nie wiec pisowcow
taro2019.11.18 22:56
wal sie zgredzie.
mordechaj2019.11.18 18:14
Jakim trzeba być pajacem, by się przebierać za kogoś, kim się nie jest i NIGDY nie było. Przebieranie się i udawanie "wyklętych" to szczyt żenady.
taro2019.11.18 18:49
to ubierz icek na powrot w zydowskie szmaty i nie udawaj Polaka.
Walter2019.11.18 17:55
Na przełomie stycznia i lutego 1946 r. oddział Romualda Rajsa "Burego" dokonał pacyfikacji pięciu wsi na Podlasiu, zamieszkałych przez prawosławnych pochodzenia białoruskiego. Zamordowano 79 niewinnych mieszkańców, w tym małe dzieci, kobiety w ciąży, a nawet uczestnika Kampanii Wrześniowej w Wojsku Polskim. Niektórych spalono żywcem, innych zarąbano siekierami, a pozostałych zastrzelono. Romuald Rajs "Bury" został złapany, osądzony i skazany na karę śmierci. W śledztwie wydał wszystkich konspiratorów, a winą za dokonane zbrodnie obarczał swojego zastępcę "Rekina". Wyrok śmierci wykonano. W 1995 r. sąd zrehabilitował "Burego" pisząc w uzasadnieniu, że "walcząc o niepodległość nie zawsze musiał podejmować decyzje zgodne z moralnością". Syn "Burego" otrzymał odszkodowanie za śmierć ojca w wysokości 180 tys. zł. W dniu 24 lutego w Hajnówce Narodowcy, co roku organizują marsze upamiętniające postać "Burego". Rodziny pomordowanych ofiar są karane za blokowanie tych marszów. Jakie prawo, taka sprawiedliwość.
taro2019.11.18 18:32
ty walter, ale chyba swierczewski - przestan belkotac durniu, chaty same fruwaly w powietrzu po eksplozji amunicji i granatow schowanych w stodolach. Bialoruskie gnidy pracowaly pelna para dla nowych panow komunistow, wies byla bardzo dobrze zaopatrzona w amunicje,bron i materialy wybuchowe.. W nocy badziewie robilo napady na niewinna ludnosc polska, a w dzien udawali parszywce prawoslawnych chlopow. Bialoruskie bydlaki, furmany same sie wygadaly, na kogo meldowali i od kogo rozkazy dostawali, by gnebic niewinnych. Dziwne ze ci co wyszli z chat na polecenie polskiego dowodcy przezyli, zgineli kolaboranci i ci ktorzy sie po chatach chowali, nie chcac ich opuscic.
Walter2019.11.18 19:16
Stosujesz zasadę "jeśli fakty nie pasują do teorii, to tym gorzej dla faktów". Napisałeś same kłamstwa, a z kłamstwami trudno jest dyskutować.
622019.11.18 21:11
a potomek od koryta kc + dostanie 1 mln zl to o co jego stary wieprz walczyl niby za co ma to dostac kase g , jak tacy chetni do wyplacania ,powinni wyplacic takze oszkodowania rodziniom pomordowanym przez morderce l k z niego zrobil bohatera
622019.11.18 21:20
zgadzam sie z toba ,cepom pisowskim , nie znaja histori ,to moga tobie zarzucic klamstwo
ytr2019.11.18 23:14
Cześć i chwała Bohaterom a wam iwan onuce waniajet
anonim2019.11.18 17:47
Pięknie, że jest i taki Kraków!
gumowa kaczka2019.11.18 17:34
wieczna pamięć pomordowanym przez bandytów
JD"A2019.11.18 17:27
Widać komunistyczne wychowanie po wpisach , dla nich propaganda czerwona jeszcze nie wywietrzała z głów .Tak zabijali cywilów ,folksdojczów i kapusiów donosicieli komuny
622019.11.18 21:22
poszukaj u siebie pisowski cepie
Olej2019.11.18 17:25
Cały kacapski syf jaki wlewa się w polską przestrzeń internetową ma swoje źródło w centrali FSB w Leningradzie. Stamtąd instruowana jest wszelka swołocz siedząca w Polsce jak i poza nią. Zadaniem polskiego kontrwywiadu jest stworzenie centrum analiz informacji w internecie ze szczególnym uwzględnieniem propagandy i dezinformacji, identyfikacja źródła /źródeł/ i blokowanie im dostępu do polskiej przestrzeni cyfrowej. Dlatego Polska powinna mieć swój własny system informatyczno internetowy, opracowany w Polsce, mogący się skutecznie bronić przed agresją z zewnątrz. Ponad to Polska powinna odpowiedzieć Sowietom tym samym działaniem w ich przestrzeń ,,uświadamiając'' ludzi sowieckich gdzie i na jakiej ,,planecie'' żyją. W wewnętrznej rozgrywce z komunistami władza się zbytni ceregieli zamiast to tałatajstwo wziąć za mordę tak jak uczynił marszałek Piłsudski w 1926 r. Demokracja lub bardziej dosadnie demokratywa gdzie każdy może robić na polskie państwo prowadzi w prostej linii do anarchii, destabilizacji, w konsekwencji do utraty suwerenności. Dochodzimy do ściany i granic absurdu wówczas gdy większość narodu jest represjonowana mniejszością warcholstwa i czerwonej zarazy.
TłumyOdważnychPrzebierańcówPowstałyPoOrdery2019.11.18 17:02
Flame, uzbrojony watażka, który po wojnie terroryzował mieszkańców dzisiejszych Czechowic-Dziedzic i zabijał nieletnich. Pamięci cywilnych ofiar band nie zabrzdąkacie bardzeniem, nie zatupiecie marszami klechów.
Cool2019.11.19 7:50
Nieletnich? ... masz na myśli Inkę (Danutę Siedzikównę)... czy kogoś innego z Szarych Szeregów i Powstańców? ... a może masz na myśli dzieci polskie wymordowane w obozach? ... to będzie z kilka setek tysięcy jeśli nie miliony!
aspiring educationalist2019.11.18 16:52
Żołnierze wyklęci? Nie, bandyci przeklęci.
taro2019.11.18 17:43
przekleta to jest twoja rodzina i kazdy bastard , ktory sie w niej urodzil po partyjnej libacji.
aspiring educationalist2019.11.18 17:49
Ogarnij wreszcie te spacje, bo widać po nich kim jesteś.
Ordon2019.11.18 16:43
- "NSZ to była zbrodnicza organizacja kolaborancka zawiązana przez agentów gestapo." - macie jakies na to dowody towariszcz
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.18 16:50
Wiesz, co zrobiła Brygada Świętokrzyska?
Stańczyk2019.11.18 20:08
Stoczyła wiele walk z Niemcami komuchu i wyzwoliła obóz w Holiszowie.
61+2019.11.18 17:39
to samo mozna napisac o akowcach i ich dowodztwu ,przynajmiej niektorych , NSZ bylo ok szkalujesz ze wspolpracowali z szwabami
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.18 16:36
NSZ to była zbrodnicza organizacja kolaborancka zawiązana przez agentów gestapo. Ogień, Łupaszko, Warszyc, Lalek itd. to wszystko byli zapijaczeni degeneraci, mordercy, pedofile i gwałciciele.
taro2019.11.18 17:39
wiekszych moczymordow i sku..now jak bandy psychopatow z nkwd,ub, komunistow to nie bylo, nie zapomnij o swiniach z MO i PZPR.
d\305\274oe2019.11.18 23:09
Wania won za Don
Helena mam zawal2019.11.18 16:06
STRZELALI DO CYWILI TAK JAK ŁUPASZKO ALBO BURY?
Cool2019.11.18 16:11
NIE DO CYWILI!... TYLKO DO KOMUNISTÓW! A to nawet nie ludzie!
leszczyna2019.11.18 16:42
Nie do cywili? 3-miesięczną Litwinkę w Dubinkach przebił bagnetem żołnierz Łupaszki z ryngrafem maryjnym na piersi. Ta dziewczynka była komunistką, wrogiem narodu polskiego? Uważaj, @Cool. Za komunistów też Chrystus umarł na krzyżu. Kazał miłować nieprzyjaciół.
taro2019.11.18 17:37
ciemna jestes , albo odurzona, zobacz ilu bachorow komunistow przezylo i co z tego bydla wyroslo?. Co nie zostalo wyciete w pien, to rosnie jako chwast szkodliwy.
Pete2019.11.18 18:45
Jakiego ty w ogóle jesteś wyznania? Bo z Jezusem nie masz nic wspólnego.
kira2019.11.18 20:53
Do Pete - to na pewno wierny słuchacz radia z Torunia.....
2019.11.18 18:50
Pełna racja. I Nie pisz nigdy że ja nie szanuję katolików, grzecznie proszę, bo to nie prawda. Po prostu nie moja piaskownica i nie moje zabawki. Nie szanuję takich turbo-kato-talibów jak @Cool i @taro Widzisz różnicę prawda? :)
taro2019.11.18 19:05
to po h uj tu wchodzisz na te strone? czytaj lepiej te swoje partyjne raporty z obrad PZPR po dziadkach i rodzicach.
2019.11.18 19:48
Nie podniecaj się. Wchodzę bo chcę i taki tępy talib jak ty może mi naskoczyć. Pozdrawiam :*
622019.11.18 21:39
wiecej kultury chamie stara sie nie wychowala ze walic miesem jak pener
taro2019.11.19 10:08
wloz sobie sztuczne zeby w gebe to bedziesz wyraznie mowil.
Cool2019.11.18 19:11
Uważaj! ... osądzasz!!!!
2019.11.18 20:12
Nie osądza, tylko stwierdza fakt psycho-katolu :)
Cool2019.11.18 20:30
Była tam? ... widziała? ... czy zna z relacji osób bezpośrednio zainteresowanych? ... zapewne takich miłych, tolerancyjnych i uczciwych ludzi jak Ty Piotrusiu?!
2019.11.18 20:41
Ja, słońce jestem bardzo tolerancyjny. Ale kto ci nagadał że jestem miły?! :) No szok. Skoro zwracasz się do mnie "Piotruś", tzn że się znamy, misiu. :) Byś się podpisał, a nie cipił jakimś "Coolem" Dawaj buzi :*
Cool2019.11.18 21:24
Jesteś tak samo tolerancyjny jak miły! ... albo nawet bardziej! .
anonim2019.11.19 6:59
A twoja Demon zyje? Cos o niej nie piszesz.
622019.11.18 21:28
byl mord na cywilach z prawoslawia , o tym sie nie mowi , jezeli jest mowa o wiekszasci wedlug mnie to byli bandyci i mordercy mordowali bo mieli taki kaprys , to nie byli zadni wykleci ,niczym nie roznili od sieopaczy nkwd . A tych l k pis faworyzuje . Moge zaliczyc tylko tych ktorzy walczyli z wojskiem ub nkqwd mo i innymi formacjami
61+2019.11.18 17:37
nie slyszalem zeby rodzinka lupaszki zadala kasy ale potomek burego wywalczyl 1 mln zl za traume ,karygodne jest tam gdzie zabil niewinnych , czerwonych nie zaliczam do cywili
Lennon2019.11.18 15:51
...ale w tył głowy nikomu rekonstrukcyjnie nie strzelali?
Cool2019.11.18 16:10
A co czerwona gnido? Chciałeś poćwiczyć?! ... czy sobie przypomnieć!
taro2019.11.18 17:35
martwisz sie baranie, ze swoich krewnych, ktorzy wykopali swe dzury i morda do ziemi leza, nie mozesz odnalezc?
anonim2019.11.18 19:03
a cholera wie jak sie tam na Czerskiej bawia
Cool2019.11.18 15:30
CHWAŁA BOHATEROM!!!!
61+2019.11.18 17:33
ktorym tym ktorzy maja krew niewinnych na rekach
taro2019.11.18 17:51
zglos sie stary grzybie do rodzin tych, ktorych krewni zostali zamordowani przez twoich parszywych czerwonych kolesi, po wkroczeniu do Polski, i pros ich tepa gnido o wybaczenie.
61+2019.11.18 19:13
ty sie zglos do tych rodzin co bury i wiekszasc tzw wykletych co mordowali cywilow
Cool2019.11.18 19:45
Podaj nazwiska adresy ... Ja chętnie ich odwiedzę, sądzę, że Taro też chętnie by z nimi porozmawiał! ... a Ty odwiedzisz rodziny Niezłomnych?
622019.11.18 21:42
bury jest niezlomny, oraz luoaszka co zamordowal chlopow prawoslawnych ,
Polak2019.11.18 18:15
Owszem, chwała bohaterom którzy zwalczali bandy przeklętych.